Ezzel a rövid mondattal állítsd le a verekedős gyereket! – Plusz 7 hasznos tanács

A bölcsis, ovis korosztály időszakában megesik, hogy a gyerek verekedőssé válik. Segítünk felfejteni az okokat!

Verekedik a gyerek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vannak gyerekek, akiknél a hiszti gyakran verekedésben, harapdálásban manifesztálódik. Ez kialakulhat gyerekek között is, az óvodában, de sokan a szülőkkel szemben alkalmazzák az ellenkezés ezen formáját. Amikor a kisgyermek agresszív viselkedést tanúsít, érdemes felkapni a fejünket, és dorgálás helyett felfejteni a lelki okokat.

Miért verekszik a gyerek?

Keress mintázatot

Mindig keress mintázatot a verekedéses incidensek hátterében. Ha kideríted, mi váltja ki ezt a viselkedést, az segíteni fog a kezelésében is. Ne feledd, a kisebbek gyakran azért csapkodnak, mert nem tudják hatékonyan kifejezni érzéseiket, kommunikálni vágyaikat és érvényesíteni akaratukat.

Nagy változások a gyerek életében

Gondold át, történt-e a gyerek életében nagyobb változás, ami felboríthatta a lelki békéjét. Ez lehet egy új baba születése, munkába visszatérő szülő vagy költözés is. Mint minden viselkedésbeli problémánál, a verekedés, harapás hátterében is állhat figyelemfelkeltési szándék.

GettyImages-1248500168
Fotó: ljubaphoto / Getty Images Hungary

Kielégítetlen igények

Figyeld meg, pontosan mikor jelentkezik agresszió. Lehet, hogy csupán fáradtság, éhség vagy ijedelem okozza. Megeshet például, hogy rosszul vagy kényelmetlenül érzi magát egy adott közösségben, környezetben, és ezt verekedéssel fejezi ki. Sok gyerek nem szívesen osztozik a játékokon kortársaival, ami könnyen konfliktushoz vezethet. Az ilyen eseteket érdemes alaposan átbeszélni.

Ami segíthet

Egyetlen rövid, határozott mondat

Ha gyermeked másokat üt meg, sose késlekedj a reakcióval. Amikor ugyanis csak később, otthon hazaérve bünteted meg, ő azt már nem fogja a verekedéshez kötni, nem látja majd az ok-okozatot. A legjobb, ha a incidens során egyszerűen, de határozottan megfogod karját, a szemébe nézel és azt mondod neki: "Ezt nem!" Röviden, de határozottan. Ezután még elmondhatod, hogy ez a másiknak fájt, majd lehetőség szerint kérjetek bocsánatot, de minél kisebb, annál rövidebb legyen a magyarázat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Szerepjátékok

Ha már sejted, mi lehet az a probléma, ami kiváltja ezt a viselkedést, próbáljatok szerepjátékokat játszani. Cseréljetek szerepet, így talán a gyerek könnyebben megnyílik majd, és felismeri, hogy a verekedés nem a legjárhatóbb út. Fontos, hogy mindennap szakíts egy kis időt arra, hogy közösen meséljetek egymásnak a napotokról, érzéseitekről.

Mindig ugyanúgy reagálj

Döntsd el, hogyan fogsz reagálni a verekedős helyzetekre. Fontos, hogy konzekvensen tartsd magad a tervhez, a gyerek ugyanis megérzi, ha stresszelsz, és bizonytalan vagy. A higgadtság elengedhetetlen az erős hiszti kezeléséhez. Ebben segíthet, ha a fejben mindig tudod a következő lépést, tehát ha már előre tisztában vagy vele, mit fogsz tenni, ha nem hagyja abba két percen belül a toporzékolást. Ha kidolgoztál egy stratégiát, azt érdemes megosztani a gondozókkal, óvónőkkel és olyan családtagokkal, akik szoktak vigyázni a kicsire, hiszen ha mindenki másképp reagál viselkedésére, az könnyen összezavarhatja a gyereket.

Gondoltad volna, hogy jó is tud lenni, ha visszabeszél a gyerek? Olvass utána ide kattintva a témának! 

GettyImages-1277627886
Fotó: Catherine Falls Commercial / Getty Images Hungary

Ne üss, ne nevess!

A szemet szemért elv ilyen esetekben nem járható út: sose üsd meg a gyereket! Ha "visszaütsz", az összezavarja majd, hiszen azt fogja látni, hogy ugyanúgy reagálsz, ahogy ő. A fizikai dorgálás azt mutatja majd, hogy az agresszió helyes viselkedésmód bizonyos szituációkban. Szintén ne nevesd ki, hiszen ez is elveszi majd a tettei súlyosságát.

Mindig éberen figyelj

Ha gyermeked verekedős korszakát éli, a probléma megoldása mellett a megelőzés is fontos. Amennyiben hajlamos konfliktusba kerülni játszótársaival, mindig figyelj rá éberen, így elkerülhető a baj.

Egyetlen kérdés, amivel kezelheted a hisztit - Kattints tovább!

Néha úgy érzed, hogy agyadra mennek a saját gyerekeid? Akár a dackorszakról, akár a kamaszkorról van szó, mindegyik időszak tartogat sokszor bosszús pillanatokat a szülőknek, ezért cseppet se érezd magad rosszul, ha nem tudsz mindig minden helyzetben türelmes és higgadt maradni.

Így kezeld a hisztit: egyetlen kérdés, amivel varázsütésre abbamaradhat a pszichológus szerint

Sally Neuberger pszichológus egy olyan kérdést alkotott meg, amelynek hatékonyságát egy óvodában tesztelte.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük