szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa követeli Izrael felelősségre vonását.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) elbocsátott két magas rangú parancsnokot, akik részt vettek a hétfői, gázai övezetre mért légicsapásokban. A támadás során a World Central Kitchen (WCK) hét segélymunkása veszítette életét.

A BBC információi szerint az elsődleges vizsgálat bizonyítékait átadták a katonai főügyésznek – az izraeli hadsereg legfőbb jogi szervének – annak megállapítására, hogy történt-e bűncselekmény. A csütörtök esti sajtótájékoztatón az izraeli hadsereg azt állította, azért vették célba a segélyszállítmányt, mert az egyik segélymunkást fegyveresnek hitték.

A vizsgálat során kiderült, voltak olyan segélymunkások, akik az első rakéta kilövését túlélték, sőt voltak, akik a másodikat is, de miután a harmadik járművet is találat érte, mind a heten életüket vesztették.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden azt mondta, hogy a lengyel, brit és amerikai–kanadai állampolgárok halálát okozó csapás nem volt szándékos, az izraeli hadsereg vezérkari főnöke pedig egy „súlyos hiba” eredményének tartja azt, világszerte a történtek kivizsgálását követelik.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa követeli Izrael felelősségre vonását

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa határozatot fogadott el pénteken arról, hogy Izraelt vonják felelősségre a Gázai övezetben elkövetett esetleges háborús és emberiesség elleni bűncselekményekért.

A határozatra 28 ország szavazott igennel, 13 tartózkodott, 6 pedig ellenezte, köztük az Egyesült Államok és Németország. Előbbi azért szavazott a határozat ellen, mert nem szerepel benne a Hamász konkrét elítélése az október 7-i támadás miatt, és mert az nem terrortámadásként szerepel benne. Azt viszont kijelentette Washington, hogy szövetségese, Izrael nem tett meg minden tőle telhetőt a polgári lakosságot érő károk mérséklése érdekében.

A dokumentumban kiemelték „az elszámoltathatóság biztosításának szükségességét” a nemzetközi emberi jogi törvények megsértésével kapcsolatban, hogy „véget lehessen vetni a büntetlenségnek”. A testület „mély aggodalmát fejezte ki az emberi jogok és a nemzetközi humanitárius jog súlyos megsértéséről szóló jelentések miatt, köztük a megszállt palesztin területeken feltehetőleg elkövetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt”.

Meirav Eilon Sahar, Izrael genfi ENSZ-nagykövete azzal vádolta a tanácsot, hogy „már régen cserben hagyta az izraeli népet, és régóta a Hamászt védi”. A szavazás előtt kijelentette, „a határozat szerint Izraelnek nincs joga megvédeni a népét, míg a Hamász (palesztin iszlamista terrorszervezetnek) minden joga megvan ahhoz, hogy ártatlan izraelieket gyilkoljon és kínozzon”.

A WCK az egyik legnagyobb segélyszervezet, amely Gázába vitt szállítmányokat

A WCK a Ciprusról Gázába indult segélyszállítmányok eljuttatásában és szétosztásában vett részt. Hétfőn három segélyszállító hajó érkezett a gázai partokhoz nagyjából 400 tonna élelmiszerrel és más ellátmánnyal a segélyszervezet és az Egyesült Arab Emírségek szervezésében. Ez volt a csoport második humanitárius szállítmánya az elmúlt egy hónapban Gázába. Az izraeli hadsereg mindkét szállítmány koordinálásában részt vett.