Pofonegyszerű a trükk, és máris jobban alszol

2024. március 25.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Ez a 6 tipp segít, hogy jobban aludj Fotó: Getty Images

Nem vagyunk arra ítélve, hogy minden este hánykolódjunk, ezért fontoljuk meg az alábbi tippeket a jobb alvás érdekében.

A munkahelyi stressztől kezdve, a családi feladatokon át az egészségügyi problémákig bármi megzavarhatja a minőségi alvásunkat, amik miatt csak részben vagy egyáltalán nem tudjuk kipihenni magunkat

Lehet, hogy nem tudjuk kontrollálni azokat a tényezőket, amelyek zavarják az alvásunkat, de egy biztos ki tudunk olyan szokásokat alakítani, amelyek segítenek javítani a helyzetünkön.

A „Mayo Clinic” csapata jóvoltából elhoztunk 6 egyszerű ötletet, melyeknek segítségével végre frissen és kipihenten fogunk tudunk ébredni.

Tartsuk be az alvási ütemtervet

Szánjunk legfeljebb nyolc órát az alvásra. Az egészséges felnőtteknek ajánlott alvásmennyiség legalább hét óra, de a legtöbb embernek nem kell több, mint nyolc óra alvás az ágyban ahhoz, hogy jól kipihentnek érezze magát.

Mindig ugyanabban az időben feküdjünk le és keljünk fel, mert a következetesség meg fogja erősíteni a helyes bioritmusunk kialakulását

Ha nem tudunk álomba szenderedni körülbelül 20 percen belül hagyjuk el hálószobát, és csináljunk valami relaxálót, például olvassunk, vagy hallgassunk zenét.

Étel és Ital létfontosságú

Ne menjünk éhesen vagy túl jóllakottan aludni. Különösen kerüljük a nehéz vagy nagy étkezéseket lefekvés előtt néhány órával, hiszen ez a kellemetlenség ébren tarthat bennünket.

A nikotin és a koffein stimuláló hatása órákig tart, és zavarhatja az alvást és s bár az alkoholtóé először álmosnak érezzük magunkat, később az éjszaka folyamán zavarhatja az alvást.

Nyugodt környezet

A hűvös, sötét és csendes szoba hozzájárul a pihenésünkhöz, szemben az esti fénynek való kitettséggel.

Kerüljük a hosszantartó fénykibocsátó képernyők használatát, illetve fontoljuk meg a sötétítő függönyök, füldugók, ventilátorok vagy más eszközök használatát, hogy olyan környezetet teremtsünk, amely megfelel az igényeinknek.

Az alvás előtt végzett nyugtató tevékenységek, például fürdés vagy relaxációs technikák, elősegíthetik a jobb alvást.

Korlátozott nappali alvás

A hosszú nappali szundikálás zavarhatja az éjszakai alvást. Nappal próbáljunk meg maximum egy órát szunyókálni és késő délután már inkább maradjunk ébren.

Azonban, ha éjszakai műszakban dolgozunk, lehet, hogy szükségünk van egy késő délutáni szundira a munka előtt, hogy segítsen pótolni az alvásveszteségét.

Rendszeres fizikai aktivitás

A rendszeres testmozgás elősegítheti az alvást, de ügyeljünk arra, hogy ne végezzünk túl intenzív edzést közvetlenül lefekvés előtt. Emellett a szabadban való időtöltés is segíthet az alvás minőségének javításában.

Stresszkezelés

A stressz és aggodalmak gyakran ronthatják az alvásminőséget. Próbáljuk meg megoldani a gondjainkat még lefekvés előtt, majd hagyjuk, hogy ezek a gondolatok holnapra várjanak.

A stressz csökkentésében segíthet az élet szervezése, a prioritások megállapítása, a feladatok delegálása és a meditáció.

Ha gyakran küzdünk az alvással, ne habozzunk orvoshoz fordulni. Az alvásproblémák mögött álló okok azonosítása és kezelése segíthet abban, hogy megérdemelten kipihenhessük magunkat.

Forrás: Mayoclinic

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest