szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jeff Jackson észak-karolinai demokrata képviselő szerint hiba volt videóban ünnepelni a TikTok amerikai betiltását. Ugyanakkor ő úgy sejti, az alkalmazás tovább működik majd egy amerikai cég tulajdonaként.

Az amerikai képviselőház alig egy hete fogadta el azt a törvényt, amely elvezethet a TikTok betiltásához az Egyesült Államokban. A kongresszus alsóháza 352 igen, 65 nem arányban voksolt, Joe Biden pedig már jelezte, hogy ha a tervezet átmegy a Kongresszuson is, akkor haladéktalanul alá fogja írni.

A nemzetbiztonsági veszélyre hivatkozó szabályozás értelmében a TikTokot birtokló kínai ByteDance vagy eladja a céget egy amerikai vállalatnak, vagy nem lesz elérhető alkalmazása az Egyesült Államokban. Időközben kiderült, hogy a platformot egy volt amerikai pénzügyminiszter szeretne megvenni.

Bár az alsóház viszonylag egységesen szavazott, úgy tűnik, már van, aki megbánta, hogy igennel voksolt. Ilyen például a demokrata Jeff Jackson, akinek 2,3 millió követője van a TikTokon, és aki nemrég törölte a platformról a betiltás megszavazását ünneplő videóját – írja a Gizmodo.

A politikus azóta egy újabb felvételt töltött fel a platformra, amiben elnézést kér, amiért igennel szavazott. A szavazás óta ugyanis nagyon sokan támadták őt azzal, hogy valójában képmutató, hiszen úgy szavazta meg a tilalmat tartalmazó törvényjavaslatot, hogy közben ő maga is hatalmas közösséget épített fel a TikTokon.

Jackson az új videójában elismeri a kritikák jogosságát, ugyanakkor árnyalja a képet: mint mondja, ő azért szavazott igennel, mert úgy gondolja, hogy a betiltás esélye gyakorlatilag nulla, és szinte biztos, hogy a TikTokot megveszi egy amerikai cég. Ezzel kapcsolatban úgy véli: egy sokkal jobb hely lehet a platform, ha nem kell azon aggódni, hogy idegen kézbe kerülnek a felhasználói adatok.

Jacksont azzal is megvádolták a felhasználók, hogy valójában a Meta pénzeli. A politikus határozottan kijelentette, hogy semmilyen cégtől vagy szervezettől nem kap pénzt, ezek a felvetések nem többek puszta összeesküvés-elméletnél.

A TikTokot évek óta szeretné legyűrni az amerikai kormányzat, mivel úgy gondolják, hogy az amerikai felhasználók adatait a kínai kommunista párt is láthatja – tekintve, hogy az anyacég ByteDance egy kínai vállalat. Emiatt nemzetbiztonsági kockázatként jelölték meg, eddig azonban nem jutott oda az ügy, hogy szövetségi szinten betiltsák.

A kínai közösségi videóalkalmazás használata az amerikai kormányzati eszközökön már jelenleg is tilos, ahogy számos szövetségi állam kormányzatának informatikai eszközein sem engedélyezett a TikTok.

Az Egyesült Államokban egyébként Montana volt az első olyan állam – 2023 májusában –, amely rendelkezett a TikTok betiltásáról. Akkor a felhasználók közölték, perre mennek az állammal emiatt, mert szerintük a megélhetésüket veszi el a törvényhozás, ha az Apple és a Google Play áruháza is elérhetetlenné teszi az alkalmazást. Decemberben aztán kiderült, egy időre fellélegezhetnek a felhasználók, a tiltás ugyanis mégsem lépett még életbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.