szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megújult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) internetsebesség-mérő oldala. A szelessav.net frissítése révén már már 10 Gbps feletti sebesség is mérhető. Az oldal az esetleges reklamációban is érdemben tud segíteni.

Frissítette a médiahatóság a 2015-ben indított szelessav.net oldalát, melyen a felhasználók maguk is tesztelhetik az internetszolgáltatásuk sebességét, szoftveresen és hardveresen egyaránt.

Az NMHH közleménye szerint az elmúlt hónapokban megújult a szoftveres mérések háttérrendszere és maga a sebességmérő is. Túl az eddigi mérési lehetőségeken (internetsebesség, késleltetés, késleltetésingadozás és a csomagvesztés), immáron olyan adatokat is megjelenít az oldal, amelyekkel pontosabban dokumentálhatók a mérés körülményei. Ezek segíthetik az esetleges hibák kivizsgálását.

Ugyan van lehetőség a regisztráció nélküli szoftveres mérésre is, de a hatóság javasolja a fiók regisztrálását, ezzel ugyanis rögzíteni lehet a mérési eredményeket – a helyét, idejét, és a kapott értékeket is. Ezzel akár már 10 gigabites sebesség is mérhető, mobilról pedig az 5G-hálózatok is támogatottak.

Ezen az oldalon lehet böngészni a mérési eredményeket.
szelessav.net / képernyőkép

Ha valaki hosszabb távon is olyan értékeket mér, melyek messze lemaradnak a szolgáltató által ígértektől, érdemes hardveres mérést kérni – ezt ide kattintva lehet díjmentesen igényelni. Ez azért hasznos, mert a szolgáltató a panaszt elháríthatja, mondván biztosan a felhasználó eszközeivel van gond (ez valóban előfordulhat, a hálózati és a végponti eszközök esetében is).

Mindenesetre, a hardveres méréshez az NMHH egy olyan eszközt (mérődobozt) küld, melyet a szolgáltatói router végpontjára lehet kötni. (Hogy hogyan, arról egy leírást is mellékelnek.) Ez a kütyü különböző napszakokban, heteken át végez méréseket, és rögzíti is azokat. Ezt az adatsort a szolgáltatók is elfogadják, így erős alapja lehet egy reklamációnak.

Az oldalon a különböző mérési eredmények is láthatók egy térképen, legyen szó a felhasználói mérésekről, vagy azokról, amelyeket az NMHH csinált a mérőautóival – de ezeket külön-külön is lehet szűrni. A térkép segítségével így arról is képet kaphat a felhasználó, hogy a lakóhelyén milyen sebességi értékeket tudnak biztosítani az egyes szolgáltatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.