szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA tudósai megtalálták az eddigi legnagyobb tömegű olyan exobolygót, amelynek sugara kisebb, mint a Föld sugarának kétszerese.

Új exobolygót, vagyis egy Naprendszeren kívüli bolygót találtak a NASA kutatói a szervezet TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) nevű műholdjával. A TOI-1347b a számítások szerint úgy repeszt, mint egy rakéta: a csillagát alig 20 óra 24 perc alatt kerüli meg.

Az arXiv preprint szerveren közzétett publikációban a szakemberek azt írják, a bolygó csillagrendszere legalább egymilliárd éves lehet de az sincs kizárva, hogy akár 1,8 milliárd éve keletkezett.

A TOI-1347b és társa, a TOI-1347c egy olyan csillag körül keringenek, amely valamivel kisebb és fényesebb a Napnál. Ugyanakkor sokkal közelebb kering a két planéta hozzá, mint a Merkúr a mi csillagunkhoz. Az ilyen világokat általában forró Jupiternek nevezik – jegyzi meg az IFLScience.

Ebben az esetben egy ultrarövid keringési idejű (ultra-short period, USP) bolygóról van szó. A becslések szerint minden 200. csillagnak lehet ilyen bolygója, és ezek nagyban különböznek az említett forró Jupiterektől: sűrű, sziklás planétákról van szó, amelyek légkörét – ha van nekik – a csillagrendszer ősi anyaga tölti ki.

A számítások szerint a TOI-1347b sugara 1,8-szerese a Földének, a tömege viszont jóval nagyobb: tizenegyszeres szorzóval lehet számolni. Ez egyben azt is jelenti, hogy ez a legnagyobb olyan USP, amelynek sugara kisebb mint a Föld sugarának kétszerese.

Idegen bolygóra bukkant a NASA, és azt mondják, sok meglepetést tartogathat

A NASA kutatói szerint az alig 400 millió éves HD 63433 d egyik felén állandó lehet a lávafolyam.

További érdekesség, hogy a planétának sűrű légköre van, ami blokkolja a fényt, így az nem jut el a felszínig. Úgy vélik, ez nem lehet ősi hidrogén és hélium, mert annak mostanra el kellett volna tűnnie, ezrét valami más alkothatja azt – például forró homok. Erre minden bizonnyal a James Webb űrteleszkóp által nyert adatok adhatnak majd választ.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.