Rothadó fogak és vérfertőzés: véres titkok övezik az angol királyi családot

2024. márc 7. 16:00
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Véres múlt áll a brit királyi család mögött /Illusztráció: Pexels

Véres múlt áll a brit királyi család mögött /Illusztráció: Pexels

1530-ban ezen a napon alapította meg az anglikán egyházat VIII. Henrik angol király. A brit uralkodó azután hozta meg a döntését, miután a katolikus egyház akkori fője, VII. Kelemen pápa ellenezte az első házasságának felbontását.

Habár egy sikertelen válás miatt egy egész egyházat létrehozni meglehetősen drámai túlkapásnak tűnik, VIII. Henriknek nem ez volt az egyetlen ilyesfajta cselekedete. Tagadhatatlanul ő volt a brit királyi család történelmének egyik legimpulzívabb, legkegyetlenebb alakja. A legtöbben arról ismerik őt, hogy nem kevesebb, mint hat felesége volt, akik közül kettőt lefejeztetett; ám számos más, olykor véres titok övezi nemcsak őt, de az egész Tudor-házat. Ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat.

Henrik sérülése

A kutatók megállapítása szerint VIII. Henrik mozgáskorlátozott lehetett. 1536-ban, 45 éves korában ugyanis súlyos balesetet szenvedett, miután a lova ledobta őt magáról, ezután pedig rá is esett. Az uralkodó órákra elvesztette az eszméletét, a lába pedig súlyosan megsérült. A korábbi információk szerint ez okozta a járásproblémáit, ám mint kiderült, a csonttörésnél nagyobb problémát okozott az, hogy a baleset után Henrik igencsak meghízott, és emiatt fekélyek alakultak ki a lábain. A nagy súlya és lábproblémái miatt bottal és tolószékkel közlekedett, valamint egy felvonót is készítettek neki, amivel a palota lépcsőjén tudott feljutni. A lift kötelekkel működött, melyet a szolgák húztak.

VIII. Henrik lába durván megsérült /Fotó: Northfoto

VIII. Henrik lába durván megsérült /Fotó: Northfoto

A feleségek rokonok voltak

VIII. Henrik élete során hat nőt vett feleségül, akikkel korántsem bánt kíméletesen. Ám nem csak ez a közös bennük, ugyanis mind a hatan rokoni kapcsolatban álltak egymással és VIII. Henrikkel is. Közeli és távoli rokonság is volt köztük, a legközelebbi Howard Katalin és Boleyn Anna között volt, akik elsőágú unokatestvérek voltak.

Howard Katalin bűnhődése

Howard Katalin volt Henrik ötödik felesége. A fiatal királyné egy évnyi házasság után azonban félrelépett, Thomas Culpeperrel, a király egyik udvaroncával. A viszonyra hamar fény derült, és Katalint durván megbüntették a házasságtörésért: letartóztatták, majd börtönben várt a kivégzésére. Ám az ott töltött idő alatt olyannyira rossz bánásmódot kapott, hogy a kivégzése napjára teljesen legyengült a szervezete, járni sem tudott, úgy kellett őt kivonszolni az állványra, ahol lefejezték.

Howard Katalin volt VIII. Henrik ötödik felesége /Fotó: Northfoto

Howard Katalin volt VIII. Henrik ötödik felesége /Fotó: Northfoto

Boleyn Anna káröröme

Habár Henrik és a sors is kegyetlenül elbánt Boleyn Annával, az egykori királyné sem volt olyan jó szándékú. Már a király első házassága alatt viszonyt folytatott Henrikkel, és végül 1533-ban össze is házasodtak. Aragóniai Katalin, az első feleség három évvel ezután hunyt el. Amikor Anna megtudta, hogy Katalin elhunyt, olyannyira boldog volt, hogy megajándékozta a férfit, aki a hírt hozta.

Boleyn Anna volt a király második hitvese /Fotó: Northfoto

Boleyn Anna volt a király második hitvese /Fotó: Northfoto

I. Erzsébet fogai

VIII. Henrik és Boleyn Anna egyetlen közös gyermeke, Erzsébet a feltételezések szerint cukros pasztával mosta a fogát, és emiatt olyan erősen roncsolódott a fogsora, hogy olykor még a beszéde is érthetetlenné vált. Az ország népe azonban nem undorodott a királynő fogsorától, sőt, voltak, akik szándékosan feketére festették a fogaikat, hogy "vagyonosnak" tűnjenek.

I. Erzsébet fogai feketék voltak /Fotó: Northfoto

I. Erzsébet fogai feketék voltak /Fotó: Northfoto

I. Mária lefejezése

I. Mária skót királynő kénytelen volt elmenekülni a hazájából, miután a közvélemény ellene fordult, mert feleségül ment néhai férje állítólagos gyilkosához. Azzal vádolták őt, hogy tudott a férje meggyilkolásának tervéről. Angliába menekült, ahol I. Erzsébettől kért védelmet. Később, az 1586-os Babington-összeesküvés felszámolásakor azonban kiderült, hogy ő is tudott az Erzsébet megölésére irányuló tervről, ezért elítélték és lefejezték. Ám a hóhér egy kissé elszámolta a lefejezést, mely az első csapása sikertelen volt. Mária nemcsak életben maradt, de az eszméletét sem vesztette el, így nehezen ugyan, de annyit ki tudott mondani, hogy "Ó, istenem", mielőtt újra lecsaptak rá.

I. Mária kivégzése nem sikerült túl szerencsésen /Fotó: Wikipédia

I. Mária kivégzése nem sikerült túl szerencsésen /Fotó: Wikipédia

Az egész világ aggódik érte: ilyen állapotban van most Katalin hercegné

Az egész világ aggódik érte: ilyen állapotban van most Katalin hercegné

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
brit királyyi család királyi család Király Tudorok VIII. henrik egyesült királyság anglia