szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A felhívást az Európai Uniónak az ENSZ Emberi Jogi Tanácsánál akkreditált nagykövete tette közzé a 27 EU-tagállam és 16 másik ország nevében.

Több mint negyven ország fordult hétfőn felhívással Oroszországhoz, hogy tegye lehetővé a börtönben meghalt Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus halála körülményeinek nemzetközi kivizsgálását.

A felhívást Lotte Knudsen, az Európai Uniónak az ENSZ Emberi Jogi Tanácsánál (UNHRC) akkreditált nagykövete tette közzé Genfben a 27 EU-tagállam és 16 másik ország, köztük Kanada, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Ukrajna nevében.

Az, hogy Magyarország beleegyezett abba, hogy a nevét adja a vizsgálathoz, abból a szempontból meglepő, hogy a magyar parlamentben a kormánypárti frakció nemrég fel sem volt hajlandó állni, amikor az ellenzék egyperces néma csenddel emlékezett meg Alekszej Navalnijról. Orbán Viktor akkor azt mondta: „Sovinisztáknak nem jár tisztelet.” A miniszterelnök arra utalt, hogy Navalnij 2008-ban szóban támogatta Oroszország grúziai háborúját, amiért később elnézést kért (és amit Vlagyimir Putyin indított, bár a magyar kormányzati kommunikációban őt nem szokták sovinisztának hívni).

Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa hétfőn Genfben a „független hangok elnyomásának” azonnali befejezésére szólította fel a moszkvai vezetést a közelgő orosz elnökválasztás előtt. Kijelentette, hogy az orosz hatóságok tovább fokozták az orosz ellenzéket elnyomó intézkedéseiket. Rámutatott: több jelöltet állítólagos adminisztratív szabálytalanságokra hivatkozva akadályoztak meg abban, hogy induljanak a választáson.

„Navalnij két emberből állt, Alekszejből és Julijából" - ő Julija Navalnaja, az orosz ellenzék özvegye

A február 16-án meghalt Alekszej Navalnij felesége nemcsak a néhai orosz ellenzéki partnere, de munka- és harcostársa is volt. Férjét cikkünk megjelenésével egyidőben temették Moszkvában. Portrénk.

Szerinte Navalnij halála nyomán tovább fokozódik az orosz ellenzékiek üldözése, ami komoly aggodalomra ad okot. Emlékeztetett arra, hogy Oroszországban politikusok, újságírók, emberi jogi aktivisták, ügyvédek és más jogvédők ezreit vonják büntetőjogi vagy szabálysértési eljárás alá csak azért, mert kimondják véleményüket a közösségi médiában. Türk minden olyan eset gyors és átfogó felülvizsgálatát követelte, amikor Oroszországban embereket vettek őrizetbe alapvető jogaik gyakorlása miatt.

Alekszej Navalnij február 16-án, 47 éves korában halt meg a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben található sarkvidéki börtönben, ahol 19 éves büntetését töltötte. A Kreml váltig tagadja, hogy az orosz államnak vagy Putyinnak bármiféle köze lenne a halálához. Az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) tájékoztatása szerint a bebörtönzött politikus séta után hirtelen rosszul lett, eszméletét vesztette és meghalt. Az orosz nyomozóbizottság azt állítja, hogy elindította a halálesettel kapcsolatos vizsgálatot. Halálának körülményeit azonban egyelőre nem sikerült tisztázni. Temetésén a retorziók ellenére százak vettek részt:

Két nappal a temetése után még mindig tömegek róják le kegyeletüket Navalnij sírjánál

A sarkvidéki börtöntáborban elhunyt orosz ellenzéki, Alekszej Navalnij temetése korábban háborúellenes tüntetéssé változott.