Ütközésteszt a gyakorlatban: a modern biztonsági övek és a légzsákok is okozhatnak sérüléseket egy baleset során?

2024. márc 4. 17:50
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Így védenek meg a modern légzsákok és biztonsági övek / Fotó: Auto Bild

Így védenek meg a modern légzsákok és biztonsági övek / Fotó: Auto Bild

A modern biztonsági övek és a légzsákok vajon ugyanolyan jól működnek minden utas esetében? Az ADAC kipróbálta: az érzékelőkkel felszerelt biztonsági rendszerek így védik meg a különböző testalkatú és korú utasokat.

A biztonsági öveket és légzsákokat folyamatosan fejlesztik. Az autógyártók napról napra finomítják a technológiát, hiszen az utasok testi épsége a legfontosabb. A szakértők olyan rendszereken dolgoznak, amelyek az ülésekbe, a biztonsági öv tokjába és a járműbe épített érzékelők segítségével képesek megadni, milyen testalkatú és korú utasok ülnek a kocsiban, illetve milyen mértékű balesetre számíthatnak az utasok.

Az alapelv a következő: a gyártók arra törekednek, hogy az utasbiztonsági rendszerek még a vészhelyzet előtt becsüljék meg a becsapódás várható mértékét. Ezt a kocsiba épített kamera rendszer és a sebességérzékelő, illetve több asszisztens összehangolt "munkája" teszi lehetővé. Ezenkívül az ülésekbe és a biztonsági öv "tokjába" telepített érzékelőket használják az emberek magasságának és testtömegének megállapítására.

Benzin helyett véletlenül gázolajat tankolt? Vagy fordítva? Mutatjuk, mit kell tennie, hogy megússza a sok százezres szervizköltséget

Benzin helyett véletlenül gázolajat tankolt? Vagy fordítva? Mutatjuk, mit kell tennie, hogy megússza a sok százezres szervizköltséget

Az összegyűjtött ismeretek birtokában a biztonsági rendszer adaptívan, azaz egyénenként szabályozza a légzsákok és az öv működését. Miért fontos ez?

Egy gyakorlati példa: sok időskorú hölgy szenved csontritkulásban. Ennek lehetőségét is figyelembe veszik az adaptív utasbiztonsági rendszerek: az övfeszítő csak és kizárólag annyira feszíti meg a biztonsági övet ütközéskor, amennyire szükséges. Fontos, hogy az idősebbek esetében a különösen sérülékeny mellkasi tájékot ne érje felesleges terhelés. Az adaptív légzsák pedig csupán annyira telik meg levegővel, hogy az utasa a lehető legkíméletesebben csapódjon be, de a "buborék" épp annyira megtartsa, nehogy a szélvédőhöz vagy a műszerfalhoz hozzáérjen.

Az ADAC ütközéstesztjei megmutatták, hogy az adaptív biztonsági rendszerek a kisebb termetű és a nagyobb termetű emberek esetében egyaránt pozitívan befolyásolhatják a sérülések mértékét a hagyományos légzsákhoz és biztonsági övhöz képest. Az autóklub tesztjének eredményeiből az is kiderült, a szakértők szerint nincs különbség a baleseti kockázat terén a nők vagy a férfiak esetében. Nem véletlen azonban: a diagnosztizált sérülésmintázatban volt eltérés, ami a nemek közötti anatómiai különbségekkel magyarázható.

Így hat az alkohol a szervezetre: ezért nem szabad ittasan autót vezetni

Így hat az alkohol a szervezetre: ezért nem szabad ittasan autót vezetni

A fiziológiai változások miatt a 60 év felettieknél nagyobb a sérülésveszély frontális ütközés esetén, mint a fiatalabb generáció körében. Súlyosabb trauma éri a koponyát, a mellkast és a hasi tájékot. A továbbfejlesztett adaptív rendszerek csökkenthetik ennek a kockázatát, megvédve az utasokat a "járulékos" sérülésektől.

Tehát az ütközéstesztekkel vizsgált hagyományos és az adaptív utasbiztonsági rendszerek összehasonlítása bebizonyította, hogy a modern biztonsági övek és légzsákok csökkenthetik a frontális ütközés során elszenvedett traumát.

A töréstesztek során az adaptív rögzítőrendszer nem szerepelt túl fényesen a legnagyobb termetű próbababa esetében. Az imitált ütközés során a rendszer nem tudta megfelelően megfogni és megvédeni a nagy és nehéz bábut.

A vizsgálat során kiderült tehát, a nagyobb testalkatú utasok számára több kockázattal járhat egy frontális ütközés. Esetükben extra biztonsági felszereltség javíthat a helyzeten, mint például a biztonsági öv fokozatos meghúzása, az üléspárnás légzsák vagy a térdlégzsák.

Az ADAC szakértői ajánlása: a modern, adaptív biztonsági rendszerek akkor a leghatásosabbak, illetve abban az esetben tompítják a baleset során a "járulékos" sérülések mértékét, amennyiben az utasok helyes pozícióban ülnek a kocsiban.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

Auto Bild

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

Auto Bild Biztonsági öv légzsák