Nagyobb a veszély, mint gondolnánk: ilyen súlyos következményei lehetnek a műanyag palackoknak

2024. feb 27. 12:34
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Súlyos következményekkel járhat, ha túl sok műanyag kerül a szervezetünkbe / Fotó: Pexels /

Súlyos következményekkel járhat, ha túl sok műanyag kerül a szervezetünkbe / Fotó: Pexels /

Már több évtizede a mindennapjaink része a műanyag, pontosabban a műanyag palackok, azonban arról kevesen tudnak arról, milyen káros hatásai vannak az egészségünkre annak, ha műanyag flakonból iszunk, sőt ha újrahasználjuk azokat.

A PET-palackok több évtizede szerves részét képezik a mindennapjainknak, hiszen egy egyszerű és könnyű megoldást kínálnak a folyadékok tárolására. Azonban kutatók évek óta vizsgálják, hogy a műanyag flakonokban, ételhordókban és sokszor még ruhákban is előforduló műanyagnak milyen káros hatásai vannak az egészségünkre. Az köztudott, hogy a műanyag szemcséi szájon át kerülnek be legtöbb esetben a szervezetbe, egy liter ásványvízben például több százezer, 5 milliméternél kisebb részecske van, így ha betartjuk a napi 3 literes vízfogyasztást, akkor csak ezzel milliós mennyiségű mikroműanyagot viszünk be a szervezetünkbe, ami már eleve káros, de ezeket a mikrorészecskéket be is tudjuk lélegezni.

Ezenkívül nemcsak közvetlenül, hanem közvetetten is kerülhet a szervezetbe műanyag, mondjuk ha halat eszünk. Hiszen az óceánokba került műanyag morzsolódik, majd algákra telepszik, amiket rákok fogyasztanak, a rákokat pedig halak fogyasztják: végül a halat az emberek - írja az origo.

Egyre rosszabb hírek: sokkal károsabb az egészségre a palackos víz, mint azt korábban gondolták

Egyre rosszabb hírek: sokkal károsabb az egészségre a palackos víz, mint azt korábban gondolták

A szervezetünkbe került túl sok műanyagnak nagyon komoly következményei lehetnek, okozhatnak gyulladást, sejthalált és tucatnyi egyéb betegséget is, többek között: férfi és női meddőséget egyaránt, szív- és érrendszeri betegségeket, daganatos betegségeket. Teljes mértékben megakadályozni azt, hogy műanyag kerüljön a szervezetbe, szinte teljességgel lehetetlen, azonban egy-két dologra érdemes odafigyelni a műanyagfogyasztás redukálásának érdekében. Mindenkinek érdemesebb lenne erre jobban figyelni, de a várandósoknak különösen. Próbáljuk meg elkerülni a műanyagok bevitelét. Első lépésben nagyon fontos, hogy elkezdjük mellőzni a PET-palackokat, helyette olyan italokat fogyasszunk, amelyek alumíniumban vagy üvegben érkeznek.

Tehát a PET-palackot érdemes üvegre vagy alumíniumra cserélni - az alumíniumdobozok minőségromlás nélkül szinte végtelenszer újrahasznosíthatók -, a műanyag szatyrokat szövettáskákra, és az egyszer használatos műanyag ételhordókat is valami masszívabb időálló eszközre. Ezenfelül ruházkodás terén kerülendőek a poliészterből készült darabok.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

PET palack

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
műanyag PET palack környezetvédelem káros hatások