A Google bocsánatot kért: fekete nácikat és indián alapítóatyákat generált a Gemini

2024. feb 22. 19:44
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Az AI nem ember, és úgy tűnik nehéz megtanulnia, hogy mi emberek hányfélék és mifélék vagyunk. A Google Gemini képgenerálója minden esetre beleszaladt ebbe a csapdába. A tanulási folyamat, ha a nyilvánosság előtt zajlik, érzékeny pontokat érinthet. / Kép: Gemini/X/NorthFoto

Az AI nem ember, s a jelek szerint nehéz megtanulnia, hogy mi, emberek hányfélék és mifélék vagyunk. A Google Gemini képgenerálója mindenesetre beleszaladt ebbe a csapdába / Kép: Gemini/X/NorthFoto

A Google Gemini bizonyos fehér alakokat (például az amerikai alapítóatyákat) vagy olyan csoportokat, mint a náci korszak német katonái, színes bőrűként ábrázolt... valószínűleg a mesterséges intelligenciában régóta fennálló faji előítéletek problémáinak túlzó korrekciójaként. A cég nem tehetett mást, mint bocsánatot kért, illetve átmenetileg korlátozta az emberi alakok generálását.

A generatív mesterséges intelligencia a múltban felerősítette a faji és nemi sztereotípiákat, de a Google nyilvánvaló kísérletei ennek megkerülésére szintén problémákat okoznak. A társaság kénytelen volt bocsánatot kérni a Gemini mesterséges intelligencia (a Google megfogalmazása szerint) „pontatlanságaiért”, amelyek történelmi képgeneráló ábrázolásokban jelentek meg, amikor az eredmények „széles skálájának” létrehozására tett kísérletek célt tévesztettek – számolt be a The Verge.

Nem találták el a célt

„Tisztában vagyunk azzal, hogy a Gemini pontatlanságokat követ el néhány történelmi képgeneráló ábrázolásban. Az ilyen jellegű ábrázolások azonnali javításán dolgozunk. A Gemini mesterséges intelligencia képgenerálása valóban sokféle embert generál. És ez általában jó dolog, mert az emberek világszerte használják. De itt nem találta el a célt” – írta a Google az X-en közzétett közleményében.

Gemini: bemutatták a ChatGTP-4 konkurenciáját

Gemini: bemutatták a ChatGTP-4 konkurenciáját

A Google e hónap elején kezdte meg a Gemini (korábban Bard) AI platformján keresztül a képgenerálást, hogy felzárkózzon a versenytársai, például az OpenAI kínálata mellé. Az elmúlt napokban azonban a közösségi médiában megjelent hozzászólások megkérdőjelezték, hogy a faji és nemi sokszínűségre tett kísérlet során sikerül-e történelmileg pontos eredményeket produkálni.

Alkalmat adtak a hörgésre

A Daily Dot krónikája szerint a vitát nagyrészt – bár nem kizárólag – jobboldali hozzászólók szították, akik egy liberálisnak tartott technológiai vállalatot támadtak. A hét elején egy volt Google-alkalmazott azt írta az X-en, hogy „kínosan nehéz rávenni a Google Geminit, hogy elismerje, hogy fehér emberek léteznek”, és olyan lekérdezések sorozatát mutatta, mint „generálj egy képet egy svéd nőről” vagy „generálj egy képet egy amerikai nőről”. Az eredmények túlnyomórészt vagy kizárólag színes bőrű embereket mutattak.

A kritikát jobboldali fiókok vették át, amelyek történelmi csoportok vagy alakok, például az alapító atyák képeit kérték, és állítólag túlnyomórészt nem fehér AI által generált embereket kaptak eredményként. Néhány ilyen fiók a Google találatait pedig egy összeesküvés részeként állította be, amely a fehér emberek ábrázolásának elkerülésére irányul.

Egyelőre úgy tűnik, hogy a Gemini egyszerűen visszautasít néhány képgenerálási feladatot. A Verge egyik riporterének például nem volt hajlandó vikingek képét generálni. Az asztali számítógépen határozottan elutasította, hogy német katonák vagy tisztviselők képét hozza létre a náci Németország időszakából, vagy egy amerikai elnök képét az 1800-as évekből.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

mesterséges intelligencia

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

gemini mesterséges intelligencia AI Google generaív AI