szerző:
Tetszett a cikk?

Novemberben ugyanis elnökválasztás jön az USA-ban.

Idén januárban 1,2 százalékkal volt magasabb az élelmiszerek ára a tavalyihoz, az éttermi árak esetében az emelkedés 5,1 százalék. Magyarországról nézve ez nevetségesen alacsony infláció, de az amerikaiak ahhoz szoktak hozzá, hogy az árak stabilak, ezért a tavalyi infláció megingatta a fogyasztók bizalmát.

Idén az árak tovább emelkedtek, csak épp lassabban, mint tavaly – hangsúlyozza a CNN gazdasági rovata, amely siet hozzátenni, hogy emiatt is érzik sokan rossznak a gazdasági helyzetet, miközben a makroszámok erős amerikai gazdaságot mutatnak. Januárban az élelmiszerárak növekedése ráadásul fel is gyorsult, az elmúlt 12 hónapban ez volt a legmagasabb érték. Választási évben ez nem sok jót jelent Joe Biden elnök kampányának, mert sok választó szinte automatikusan a kormányzatot hibáztatja az inflációért.

Még nagyobb gond, hogy az éttermi árak növekedése jelentősen felgyorsult az élelmiszerárakhoz viszonyítva: tavaly januárban 8,2 százalékos élelmiszer-áremelkedést mértek, míg az éttermek árai 11,3 százalékkal növekedtek a megelőző évhez képest. Ma a különbség a két inflációs adat között lényegesen nagyobb. Miért? A pandémia idején nagyon megnőtt az igény az éttermi szolgáltatásokra, és ez beindította a bérek növekedését.

Bérinfláció

“A bérek emelkedése a legfontosabb tényező az éttermi árak emelkedésében. A pandémia idején beindult béremelkedés elsősorban az egészségügyben, az állami szektorban, a vendéglátásban és a különböző szolgáltatásokban mutatkozott meg” – mondja a Conference Board vezető közgazdásza, hozzátéve, “az éttermek tulajdonosainak emelniük kellett a béreket, ha nem akarták elveszíteni a szakképzett munkaerőt”.

A másik tényező az élelmiszerek árának emelkedése: a friss zöldség lassacskán luxuscikké válik az Egyesült Államokban. A paradicsom vitte a prímet: csak januárban 4,6 százalékos volt az áremelkedés.

Miért vált ilyen drágává a paradicsom? “Korábban viszonylag olcsó volt, ezért a farmerek visszafogták a termelést, és helyette inkább olyasmit termesztettek, ami több pénzt hozott a konyhára. Így aztán hiány alakult ki, és ez felvitte a paradicsom árát” – magyarázza a helyzetet az arizonai állami egyetem professzora, aki szerint a piac gyorsan korrigál majd: ”Most magasak a paradicsom és egyéb zöldségek árai, de várjunk pár hónapot, és minden megoldódik” – mondja Timothy Richards. Az árak elszállásában annak is szerepe volt, hogy több hurrikán is pusztított, ami megtépázta a termést, de az sem segített, hogy a citrusfajták körében egy fertőzés is pusztított.

Egyes árak már megindultak lefelé

A legutóbbi statisztika szerint olcsóbb lett a sonka, a hal és a tenger gyümölcsei. A legnagyobb árcsökkenést mégiscsak a tojás produkálta: 28,6 százalékkal volt olcsóbb 2023 decemberében. Ennek vége, mert januárban megindultak a tojásárak fölfelé: 3,4 százaléknyi plusz januárban. Az ok: madárinfluenza pusztítja az állatállományt.

Csökkent a saláta ára is 11,7 százalékkal, és olcsóbb lett az alma is, mégpedig 8,9 százalékkal az Egyesült Államokban – írta a CNN gazdasági rovata.