Tetszett a cikk?

Enélkül jelentősen le fog maradni az Európai Unió a vetélytársak mögött.

Beavatkozás fogunk sürgetni, uniós szinten próbálunk egy dossziét kinyitni, amiben egy közös, európai szintű elektromosautó-vásárlást ösztönző támogatást kell indítani – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) konferencián. Szerinte ez nemcsak Magyarországnak fontos, hanem egész Európának is, majd hozzátette, hogy le kell menni termékszintre, és úgy kell támogatásokat osztani.

Nagy szerint a legfontosabb dolog, hogy az elektromos autók terjedése gyorsul, igen jelentős mértékben Kínában, de az EU-ban is, ahogy az USA is kezd emelkedni, méghozzá nagy erővel. Ugyanakkor az USA jelenleg két évvel le van maradva a miniszter szerint, Kína így átvette az autógyártásban az első helyet, hiszen sokkal több autót tudnak előállítani, mint Németország vagy Japán. A nagy előnyt részben az is adja, hogy Sanghajban van egy nagy Tesla-gyár, ahonnan Európába is exportálnak. A második cég Kínából a Szegeden is építkező BYD – említette meg.

Kínában közel 30 százalék az elektromos autók aránya az új autóknál (2022-es adat), Európában 21 százalék, az USA-ban mindössze 8 százalék. Kína a fejébe vette, hogy az átállást végig kell csinálni, és Európa is lépett, hiszen idővel nem lehet majd mást, csak elektromos autót árulni.

Az állami támogatásokkal kapcsolatban azt említette, hogy az nagyon fontos, hiszen az elektromos autók jelenleg még nagyon drágák, ezt támogatni kell mindenképpen. Mellé kell rakni az államnak pénzt – hangsúlyozta Nagy, aki szerint globálisan a beruházások 10 százalékát támogatják az országok. Ez pénzben 30-40 milliárd dollárt jelent. „Kína a végtelenségig támogatja ezeket, 23 milliárd dollár hozzájuk köthető, az EU 14 milliárdot tesz hozzá az iparághoz” – emelte ki, hozzátéve, hogy szerinte idén ez az összeg globálisan akár 100 milliárd euróra is emelkedhet.

A bőkezű támogatások miatt a zöld ipart jelenleg Kína dominálja, az USA gyorsan tör fel, míg Európa kezd lemaradni. Meghökkentő, hogy az USA hogyan képes ilyen gyorsan felpörögni, egy év alatt 100-150 milliárd dollárt kapacitált a feldolgozóiparba, az is lehet, hogy 2024-ben már Kína mellett fog állni a gyártókapacitásban – vélte Nagy, aki szerint ez jelzés is az EU-nak, hiszen ő is képes lenne ekkorra ugrásra, de ahhoz fel kellene ismerni, hogy „nincs mese”. Az EU egyelőre tanácskozik, maradjunk ennyiben – tette hozzá.

A ritka fémekkel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy Kína itt is jól áll, ám az EU megint lemaradt, hiszen akkor fogta fel, mekkora ügyről van szó, amikor az USA-Kína chipháborúban az ázsiai ország elkezdte korlátozni az exportot.

Európában az is gond, hogy a hagyományos autóiparban jelentős túlkapacitás alakult ki, ezt jól mutatja, hogy 60-70 százalékos az autógyárak kapacitáskihasználtsága, míg Kínában ez gyakran 90 százalék környékén van. Nagy szerint tavaly decemberig Németország jól csinálta, hiszen volt egy erős támogatási programja, ám akkor a költségvetési gondok, azaz az adósságfékszabály miatt megszüntették ezt, pedig addig 2016 óta 10 milliárd eurót költöttek erre a célra. Mindez a vásárlók részére 4500 eurót jelentett, az autógyártók számára 2 250 eurót, ennek is volt köszönhető, hogy óriási ugrást mérhettek az elektromos autók terjedésében. A megszűnés miatt simán lehet, hogy 15 százalékkal visszaesik majd az e-autó-eladások száma 2024-ben – vélte Nagy.

Enélkül most éppen elbocsátási hullám van az autóiparban, ami a beszállítókra is kezd már kihatni. Ezzel kapcsolatban megjegyezte azt is, hogy amíg Németországban csökken az autóiparban foglalkoztatottak száma, az USA-ban pedig nő. Ez is azt mutatja, hogy Európában túlzottak a kapacitások.

Na de miért fontos mindez Magyarország számára? Nagy szerint azért, mert mi is nagyok vagyunk ebben. A járműexportunk GDP-arányosan az EU-ban a negyedik, ami azt jelenti, hogy van egy nagy jármúipari kitettségünk, ám Nagy szerint ezt inkább úgy kell megfogalmazni, hogy Magyarország felvette a fonalat, hogy csináljon egy nagy elektromosautó-ökoszisztémát. Én azt gondolom, hogy ez jó döntés volt – tette hozzá Nagy, aki szerint a külföldi cégek szerint is jó befektetési lehetőségeket kínál Magyarország, hiszen innen könnyen lehet exportálni.

A magyar gazdaság szempontjából éppen ezért fontos, mi van az e-autó-piacon, már csak azért is, mert Magyarország negyedik legnagyobb akkumulátorgyártó a világon. Ezután mutatott egy térképet, a kiépült ökoszisztémáról, megjegyezve, hogy „Magyarország nem is látszik alatta”, annyi projekt van. Ugyanakkor Európában megakadt ez a piac, ami nem jó, hiszen mi ide exportálunk, nem Kínába. Jó példa erre, hogy az itt készülő akkumulátorok 50 százaléka Németországba megy, az arány pedig növekszik – hangsúlyozta Nagy.

A rossz hír, hogy mi is érezzük, hogy valami lassul Németországban, ami megjelent a 2023 utolsó negyedéves magyarországi adatain is – év/év alapon visszaesés volt. Amíg 2023 egész évében 9,3 százalékkal nőtt a villamos berendezések gyártása, addig decemberben 23 százalékos esést lehetett látni.

Éppen ezért is kell európai szintű e-autó-vásárlást ösztönző programot indítani – emelte ki Nagy, hozzátéve, hogy az USA-ban 4000 dollár a támogatás, Kínában 4175 dollár, addig Európában mindössze Németország adott ilyen támogatást, ám ez is megszűnt.

Ha az autót nem támogatjuk, akkor nem lesz napelem sem a házakon, hiszen az egész ökoszisztéma számít – vonta le a végkövetkeztetést Nagy. Az EU-elnökség Magyarországé lesz a második félévben, ekkor megnyitjuk ezt a dossziét, ám nem lesz könnyű dolog, hiszen egyhangú döntés kell majd.