Quantcast
Szponzorált tartalom

Extrém sport nőként: figyelj oda, hogy ne menjen rá az intim egészséged se

2024. február 14.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
„A sikerért azonban nemcsak a lelkével, de az intim egészségével is meg kell küzdenie”

Bernadett gyerekkorától kezdve atletizált, és a futás azóta is az élete része. Lubics Szilvia, a legismertebb magyar ultrafutónő a példaképe, miatta akarja lefutni a Spartathlont is. A sikerért azonban nemcsak a lelkével, de az intim egészségével is meg kell küzdenie.

„Kifutni magamból a bánatot”

„Amikor 2022-ben hirtelen elvesztettem az anyukámat, azt hittem, kifutok a világból, mint Forest Gump – meséli a 25 éves lány. – Abban az évben jelent meg Szilvi könyve is a híres-hírhedt Athén-Spárta közötti ultrafutó versenyről, és miután elolvastam, azonnal tudtam, hogy ez lesz számomra a legjobb gyászterápia. Tudtam, hogy ahhoz, hogy a 248 km-t teljesíteni tudjam, nagyon keményen kell edzenem. Nekem azonban pont ez volt a célom: kifutni magamból a bánatot.”

Egyre többet, egyre hosszabbat

„Tudtam, hogy jó alapjaim vannak ahhoz, hogy ultrafutóvá váljak. Ehhez már csak időre, elszántságra és tervszerű edzésre lesz szükségem. Szépen, fokozatosan növelni kezdtem a futóedzéseim számát. Heti hatszor kimentem, ha esett, ha fújt, és a távok közé mindig beiktattam egy hosszabb, 50 kilométereset is. Igyekeztem odafigyelni, hogy meglegyenek az erősítő, nyújtó edzések is, hogy elkerüljem a sérüléseket és regeneráljam az izmaimat. Emellett sportdietetikus segítségével állítottam össze magamnak a megfelelő menüt, hiszen a táplálkozás és a megfelelő folyadékfogyasztás elsődleges fontosságú a készülésben.”

A nem megfelelő folyadékutánpótlás a legnagyobb kockázat

Bernadett tudta, hogy az egyik legnagyobb veszélyt valóban a folyadék- és elektrolitháztartás zavara jelenti, ami hiponatrémia (alacsony nátriumszint) vagy dehidratáció (kiszáradás) formájában jelentkezhet. Számos ultrafutónak emiatt kellett feladnia a vágyott versenyt, hiszen az ilyen megpróbáltatás akár olyan súlyos tüneteket is okozhat, mint a hányinger, a fejfájás, a zavartság, izomgörcsök, vagy akár halálos is lehet. Ezért fontos nemcsak a versenyeken, de már az edzésfolyamat alatt is a megfelelő folyadék- és sóbevitel, valamint a testsúly és a pulzus rendszeres ellenőrzése.

„Még az intim területeim is kiszáradtak”

Egy valamivel azonban nem számolt Betti. Mégpedig azzal, hogy az extrém fizikai megterhelés és a gyásszal járó stressz a hormonális egyensúlyát is felboríthatja. Márpedig ez történt.

„Azt vettem észre, hogy teljesen felborult a menstruációs ciklusom – meséli a lány. – Kiszámíthatatlanná vált, hogy mikor jön meg a vérzésem, és egyre csökkent a mennyisége és az erőssége is. Meg kell mondjam, ennek még valahol örültem is. Aki nőként sportol, az pontosan tudja, miről beszélek… A párhuzamosan megjelenő hüvelyszárazság azonban már az edzéseimet is ellehetetlenítette. Először csak a tampon felhelyezése vált fájdalmassá, ám lassanként a mindennapokban is velem maradt az az égő, húzódó, viszkető érzés. Végül már annyira szárazzá vált a hüvelyhámom, hogy a rajta keletkező mikrosérülések miatt még egy hüvelyfertőzést is sikerült összeszednem. Ekkor fordultam orvoshoz.”

Hidratálás ott is, ahol nem látni

Az orvosa azt ajánlotta Bettinek, hogy lassítson egy picit. A lány pedig megértette, hogy csak akkor tudja teljesíteni ezt a kihívást, ha testét-lelkét rendbe teszi előtte. Az edzéseket persze folytatta, amihez a hüvelyfertőzést követően talált egy speciálisan hüvelyszárazságra kifejlesztett, természetes eredetű összetevőket tartalmazó hüvelykúpot, amely enyhíti a kellemetlen tüneteket. Tudatosan hormonmentes készítményt választott, hogy a szervezete magától helyre tudja billenteni a saját hormonháztartását. Ő pedig még jobban figyel a hidratálásra, a pihenésre, a relaxálásra, és felkeresett egy gyászterapeutát is. „Rájöttem, hogy nem vagyok Forest Gump – zárja a beszélgetést Betti. – A futás jó dolog, de mindenre mégsem gyógyír. A Spartathlon azonban úgyis meglesz!”

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest