szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Árfigyelő, verseny, kötelező akció – a nemzetgazdasági miniszter szerint így sikerült letörni az inflációt. A megállapításai azért árnyalhatók.

A kormány letörte az inflációt: az erősebb versennyel az online árfigyelő-rendszerrel és a kötelező akciózással megszüntette az ár-profit spirált – jelentette ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfői budapesti sajtótájékoztatóján, ahol nagyon jó hírnek nevezte a 3,8 százalékos januári adatot.

Azt, amelynek megállapításakor például a Központi Statisztikai Hivatal negyedével olcsóbb gázzal számolt.

 

A KSH szerint negyedével olcsóbb a gáz, mint egy éve, így 3,8 százalékra csökkent az infláció

Két év és tíz hónap után először tért vissza az infláció abba a sávba, ahol lennie kell. Ehhez persze szükség volt nemcsak arra, hogy a tavaly januári nagyon drága benzinhez hasonlítsuk az üzemanyagárakat, hanem arra is, hogy a KSH módszertanával kijöjjön egy év alatt 25 százalékos gázárcsökkenés.

Az infláció amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan távozik. Ez nem monetáris jelenség és nem kereslet oldali, hanem kínálat oldali infláció, amely az energia, az árfolyam és az ár-profit spirál eredménye

– mondta a miniszter. Szerinte azonban az emelkedő infláció mögötti jelenségek megszűntek, és nem is fognak visszajönni.

Ezzel is lehet vitatkozni:

 

A Nagy Márton által „összeomlottnak" nevezett infláció épp a megélhetési válságot mutatja

A januári infláció azért is meglepően alacsony, mert nem jelent meg benne teljes egészében az üzemanyagok adóemelése. A lakossági energia ára nem változott, a KSH módszertana szerint mégis olcsóbb lett - gyakorlatilag az húzta le az inflációt, hogy a háztartások a hideg ellenére keveset fűtöttek.

Nagy szerint tavaly novemberben és decemberben már bővült a kiskereskedelmi forgalom, és megjegyezte, óvatos optimizmust érzékelnek a lakosság fogyasztási kedvének visszatérésével. Arra nem tért ki, hogy ez csupán havi, és nem éves szinten történt, mert amúgy durván zuhant be a boltok forgalma:

 

Nagyon durván zuhant be a boltok forgalma tavaly, 7,9 százalékos az éves mínusz

A december már nem volt ennyire drámai, itt 0,2 százalékos volt a visszaesés 2022 utolsó hónapjához képest.

A fogyasztás helyreállása nem fog problémát okozni sem az inflációban, sem a külkereskedelmi egyenlegben, az egyensúlyt fogja javítani a költségvetés áfa-bevételein keresztül – mondta még.