szerző:
Tetszett a cikk?

A részvénypiac éledezik, de a pekingi vezetés korábbi reményei odavannak.

Sanghaj és Hongkong tőzsdéje évek óta gyengén teljesít, és a többi kínai tőzsdével együtt idén eddig ezek szerepeltek a legrosszabbul a világon. Pekingben ezért nagy pénzügyi segítséget kellett nyújtani, de nem érték be ennyivel: régi-új embert állítottak a tőzsdefelügyelet élére.

Az 59 éves Vu Csing 2016 és 2018 között a sanghaji tőzsde elnöke volt. A sanghaji a legnagyobb tőzsde a kínai szárazföldön, és Peking a hongkongi tőzsde megszerzését azért tartotta szükségesnek, hogy a kínai tőzsdék együttesen a kihívói legyenek New Yorknak. Ez nem volt teljesen megalapozatlan remény, hiszen az Alibaba, a New Yorki tőzsde legnagyobb kibocsátása volt 2014-ben 169 milliárd dolláros rekorddal. A 2016-os választásokon győztes Donald Trump sietett találkozni New Yorkban Jack Mával, az Alibaba alapító elnökével még jóval az előtt, hogy szóba állt volna Hszi-Csinping elnökkel. “Jack és én, mi ketten nagy dolgokat viszünk majd végbe együtt!” – mondta Trump, de mindebből semmi nem lett, mert az Egyesült Államok megindította a kereskedelmi háborút Kína ellen, amelyet Trump utódja, Joe Biden még fokozott is. Amikor a demokrata elnök 2021 elején az USA stratégiai ellenfelének kiáltotta ki Kínát, akkor járt a csúcson a sanghaji és a hongkongi tőzsde, azóta több mint 6000 milliárd dollárt veszítettek értékükből a részvények. Ez kínai mércével is hatalmas összeg különösen úgy, hogy közben New York vígan őrzi, sőt erősíti vezető szerepét a világban.

A január végén a tőzsde és a jüan megmentésére bedobott állami mentőöv hatására megindultak felfelé a részvény árfolyamok Sanghajban és Hongkongban. Kedden pedig a Hujcsin szuverén alap közölte: felgyorsítja részvényvásárlási programját. Szerdán a kormány közleményben tudatta: teljes mértékben támogatja a szuverén alap akcióját.

Csakhogy az alapvető problémák megmaradnak Kínában: kipukkadóban van az óriási ingatlanbuborék – több mint 50 millió lakás áll üresen –, a legnagyobb ingatlanfejlesztőt, az Evergrande-ot, amely több mint 300 milliárd dolláros veszteséget produkált, felszámolják. Tovább tart az amerikai- kínai kereskedelmi háború...

 

Évekig haldoklott az óriáscég, és évekbe telhet a tetemének boncolása is

Hosszas huzavona után hétfőn elrendelték az Evergrande felszámolását. A világ egyik legnagyobb ingatlanfejlesztőjéből a világ legeladósodottabb cégévé vált kínai óriás széthordását azonban számtalan jogi buktató nehezíti, az elemzők hosszan elhúzódó ügyre számítanak. A befektetők a pénzük, a kínai lakásvásárlók pedig az otthonuk miatt aggódhatnak.

 

Amerikai-kínai tárgyalások

Jake Sullivan, Joe Biden nemzetbiztonsági tanácsadója újra figyelmeztette kínai partnerét, Vang Ji külügyminisztert, hogy amennyiben olyan chipeket szállítanak Oroszországnak, amelyek szerepelnek a szankciós listán, akkor annak nagyon komoly következményei lesznek. Pekingben igyekeznek a pozitívumokat hangsúlyozni: közös fentanilbizottság alakult, amelyben Kína és az Egyesült Államok közösen próbálja megakadályozni a szintetikus kábítószer gyártását és terítését az USA-ban, ahol évente több mint 50 ezer halálesetet kötnek a drog használatához.

A pekingi China Daily büszkén számolt be arról, hogy előkészítenek egy gazdasági csúcstalálkozót, amelyen kínai oldalról egy miniszterelnök-helyettes vesz majd részt. Janet Yellen pénzügyminiszter tavaly járt Pekingben, ahol óvatosan a kereskedelmi háború ellen foglalt állást, mondván a büntetővámok fokozzák az inflációt az Egyesült Államokban. Ehhez képest Donald Trump 60%-os büntetővámmal sújtaná a kínai árukat, ha megválasztanák, és ezzel teljesen szétzilálná az egész világkereskedelmet.