szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy uniós irányelvnek köszönhetően jobban járhatnak a jövőben azok a fogyasztók, akik az elromlott készülékeik javíttatása mellett döntenek, azok eldobása helyett.

Könnyebb lesz megjavíttatni a meghibásodott termékeket, mint lecserélni – ezt ígéri az Európai Parlament és Tanács napokban megszületett ideiglenes megállapodása. A dolog középpontjában az úgynevezett „javításhoz való jogról szóló irányelv” (right to repair / R2R) áll, mely egy mely egy olyan jogszabály, ami a meghibásodott vagy hibás áruk javítását mozdítja elő – és még 2023 márciusában terjesztette be az Európai Bizottság.

A megállapodás kiterjed valamennyi, a követelményeknek eleget tévő árura, és kötelezi a gyártókat a javítás biztosítására.

Mint az Európai Tanács közleménye példaként hozza, egyes termékek – porszívók, kávégépek, mosogatógépek – meghibásodása esetén könnyebb beszerezni egy újat, mint javíttatni a régit. Főleg érvényes ez a már nem garanciális termékekre. Ezen tervez változtatni az új irányelv, vonzóbbá tenné a fogyasztók számára a javíttatást – ami több más mellett kevesebb e-hulladékot is eredményez.

Uniós leszámolás jöhet a készülékek gyárilag betervezett elavulásával és a hosszúra hazudott üzemidőkkel

Több ponton is komoly előrelépés lehet az uniós irányelvjavaslat, amit nemrég fogadtak el az Európai Parlamentben. Ha törvény lesz belőle, az nagyban segítheti a fogyasztói tudatosságot, és határt szabhat a gyártók időnként felelőtlen ígérgetéseinek.

Ehhez több új eszközt is létrehoz az irányelv:

  • lehetőséget biztosít a fogyasztóknak arra, hogy az uniós jog értelmében műszakilag javítható termékek (például mosógépek, porszívók vagy mobiltelefonok) esetében azok javítását kérjék a gyártótól;
  • bevezeti az „európai javítási tájékoztatót”, melynek segítségével a javítók világos tájékoztatást adhatnak a fogyasztóknak az olyan tudnivalókról, mint például a javítási feltételek, a javítás időigénye, az árak, a helyettesítő termékek stb.;
  • létrehozza a javítás európai online platformját annak érdekében, hogy a fogyasztók és a javítók könnyebben felvehessék a kapcsolatot egymással;
  • 12 hónappal meghosszabbítja a javítás után az eladóra vonatkozó helytállási időt.

Igen, az utolsó alapján valóban 12 hónapnyi helytállási idővel meghosszabbodhat a garancia időtartama a javítást követően, ha a felhasználó a készüléke javítása mellett dönt a lecserélés helyett.

A Tanács arra is kitér, hogy a megállapodás kötelezi a gyártókat, hogy honlapjukon közöljék a pótalkatrészekre vonatkozó információkat és észszerű díj ellenében tegyék azokat hozzáférhetővé a javítási ágazat valamennyi szereplője számára, valamint tiltsák be az olyan gyakorlatokat, amelyek megakadályozzák a használt vagy 3D-nyomtatással készült pótalkatrészek független javítók általi használatát.

Samsung Galaxy készülékek a „boncasztalon”.
Samsung

Végezetül, a gyártókat a javítások „észszerű időn belüli elvégzésére” is kötelezik, „észszerű” díjak ellenében.

A jövőben tehát lényegesen könnyebb lehet a meghibásodott elektronikai készülékek javítása, és vonzóbb is lesz ez, mint az egész eszköz cseréje, kompletten. A szöveget most el kell fogadnia az Európai Parlament és Tanácsnak is, hogy hatályba léphessen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.