Mennyi lehet a tartásdíj? Ez a leggyakoribb összeg itthon gyerekenként

Közös felügyelet esetén is járhat a tartásdíj?

Tartásdíj összege
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hazánkban a legutóbbi statisztikák szerint évente 17 ezer házaspár dönt a válás mellett. Jelenleg a házasságok átlagosan 14 év után bomlanak fel, ami azt jelenti, hogy jellemzően házasságonként egy-két gyereket is érint a válás. Amikor a szülők úgy döntenek, hogy külön folytatják az életüket, a gyerekek sorsával kapcsolatban konszenzusra kell jutniuk. Az egyik szülő neveli tovább a gyerekeket, a másik inkább csak a hétvégéken találkozik velük? Vagy sikerül közös felügyeletben megállapodni? Ha pedig minderről döntöttek, az anyagiakról is határozniuk kell.

Ettől függ a tartásdíj

Vannak párok, akik már úgy mennek a bíróságra, hogy sikerült megállapodniuk a tartásdíj összegéről. Ha azonban nem így áll a dolog, akkor a bíróság alapvetően két körülményt vizsgál meg. Figyelembe veszik a gyermek indokolt szükségleteit, valamint mindkét szülő jövedelmi viszonyait, vagyoni helyzetét. Emellett még tekintetbe vesznek olyan szempontokat is, mint például a szülő háztartásában eltartott más - saját, nevelt vagy mostoha - gyerekeit.

A gyerektartásdíj összegének megállapításához az előző évi jövedelemigazolást vizsgálják meg. Ugyanakkor a bíróság is tisztában van vele, hogy a szülők jövedelme nem feltétlenül annyi, amit papíron igazolnak. Amennyiben a körülményekből arra következtetnek, hogy a jövedelem magasabb, úgy tanúk beidézésére is lehetőség van. Válás esetén ugyanis alapvető, hogy a gyerek nem szenvedhet hátrányt amiatt, hogy a szülők elváltak.

Mennyi lehet a tartásdíj?

A bíróság mindezek alapján igyekszik egy olyan összegű tartásdíjat megállapítani, mely nem haladja meg a gyerektartásra kötelezett szülő teljesítőképességét, ugyanakkor általa a gyerek számára biztosítható a válást megelőzően megszokott életszínvonal. Napjainkban közös megállapodás hiányában a bíróság átlagosan 50-100 ezer forint tartásdíjat állapít meg gyermekenként. Természetesen ennél lehet több abban az esetben, ha a szülő teljesítőképessége magasabb, illetve a gyerek szükségletei indokolják azt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Közös felügyelet esetén nincs tartásdíj?

Napjainkban egyre gyakoribb, hogy a szülők közös felügyeletben állapodnak meg - ami azt jelenti, hogy a szülők jogai és kötelezettségei egyenlők. Ugyanakkor a közös felügyeleti jog gyakorlása nem jelenti, hogy mindkét szülő fizikailag is ugyanolyan mértékben vesz részt a gyerek életében. Ilyenkor az a szülő, aki kevesebb időt tölt a gyerekkel, tartásdíj fizetésre kötelezhető. Olyan helyzet is előállhat, hogy bár a gyerek valóban fele-fele időt tölt a két szülőnél, ám egyikük jóval magasabb életszínvonalon él. Ebben az esetben is jogos lehet a tartásdíj megállapítása. Ilyenkor az anya és az apa jövedelmi helyzetét kell vizsgálni és arányosítani. A tartásdíj nem csak a nagykorúság eléréséig jár. Ha a gyerek továbbtanul, az első diploma megszerzéséig, illetve legfeljebb 25 éves koráig jogosult lehet rá.

Ilyen a válás svéd módra: a fészek modell segítségével kevésbé sérül a gyerek

A gyerek így könnyebben veszi a válással járó megrázkódtatást.

Elolvasom

Forrás: mediatorpont.hudrpazicski.hu

(Képek: Getty Images Hungary) 

Ezt is szeretjük