szerző:
Tetszett a cikk?

A lépésre azért volt szükség, mert bár az USA gazdasága szépen teljesít, ám ebből a fogyasztók kevés jót tapasztalnak, márpedig ők a választók, és az elnök nem áll jól a népszerűségi versenyben Donald Trumppal szemben.

Az élelmiszerek és az elektromos áram ára 25 százalékkal, a használt autók ára 35 százalékkal, az autók biztosítása 33 százalékkal, a lakbérek 20 százalékkal nőttek 2020 januárja óta az Egyesült Államokban - írja a Bloomberg.

“Tudjuk, hogy még mindig túlságosan magas sok termék ára, és ezért sok család nehéz időket él meg” - jelentette ki Joe Biden amerikai elnök az új ellátási lánc bizottság első ülésén. Az elnök felhatalmazta az egészségügyi minisztériumot, hogy alkalmazza az 1950-es Defense Production Actet, hogy ily módon serkentse a beruházásokat a gyógyszerpiacon.

A kezdődő karácsonyi vásár alkalmából az amerikai fogyasztók azt láthatják, hogy igencsak bőséges a kínálat: ”Az emberek , hogyha bemennek a boltokba, akkor észrevehetik, hogy a polcok tele vannak áruval” - büszkélkedett az Egyesült Államok elnöke. A U.S. News and World Report szerint a Black Friday árak nem magasak, sok helyen árcsökkenés tapasztalható a ruházati piacon, de olcsóbbak a játékok és a televíziók is az Egyesült Államokban. Az ellátási lánc bizottság első ülése után Biden gazdasági főtanácsadója találkozott a sajtóval.

“Elszántan dolgozunk azon, hogy a fogyasztói árak csökkenjenek és az ellátási láncok hatékonyan működjenek az Egyesült Államokban” - jelentette ki Lael Brainard, aki nemcsak a Fehér Ház közgazdász csapatának irányítója, de ő a társelnöke annak az új bizottságnak, amelynek gondoskodnia kell arról, hogy az ellátási láncok hatékonyan működjenek akkor is, ha az USA szankciókkal sújtja Oroszországot és Kínát, a két nagyhatalmat, melyeket Biden stratégiai ellenfélnek nyilvánított 2021-ben.

A cél érdekében Biden elnök beveti az 1950-es Defense Production Act-et, amelyet a koreai háború idején találtak ki a hadiipar hatékonyságának fokozására, legutóbb pedig 2021-ben a covid-járvány idején alkalmaztak az Egyesült Államokban. Az ellátási láncot felügyelő bizottság feladata az, hogy koordinálja az információáramlást a különböző kormányzati szervek között, és biztosítson az ellátási láncok működtetéséhez megújuló energiát és megfelelő logisztikai kapacitást. Jake Sullivan, Biden nemzetbiztonsági tanácsadója a bizottság másik társelnöke, hiszen ő tárgyal ezekről a témákról Kína első számú diplomatájával, Vang Jivel. A titkosszolgálat vezetője is tagja az ellátási lánc bizottságnak ugyanis a CIA tartja a kapcsolatot az orosz titkosszolgálattal az ukrajnai háború idején is.

Miért döntött Biden a koreai háborús törvény alkalmazása mellett? Mert az USA gazdasága szépen teljesít, de ebből a fogyasztók kevés jót tapasztalnak, márpedig ők a választók, és az elnök nem áll jól a népszerűségi versenyben Donald Trumppal szemben.

Csúcson a hitelkártyák kamatai

A Bloomberg hangsúlyozza, hogy a magas infláció kifejezetten hátrányos Biden megítélése szempontjából, ezért sok demokrata is arra ösztönözte az elnököt, hogy lépjen fel határozottabban az áremelkedéssel szemben.

Különösen az bosszantja az átlag amerikaiakat, hogy emberemlékezet óta nem volt ilyen nehéz lakáshoz vagy házhoz jutni. A jelzálogkamatok magasak, a lakbérek szintén, miközben a minimálbér már kilenc éve nem emelkedett az Egyesült Államokban. Ezért támogatta Biden személyesen is az autóipari munkások sztrájkját Michigan államban, és közvetítő szerepet vállalt abban, hogy a szakszervezet végülis megegyezett az autóipari óriásokkal: General Motors, Ford, Stellantis.

Az autókölcsönzés díja az egekben - írja a Bloomberg, amely ugyanezt állapítja meg a hitelkártyakamatokról is. Miután az amerikai családok jórésze hitelből él, ezért ennek óriási a jelentősége az Egyesült Államokban, ahol jövőre választásokat tartanak.