szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több gyanús jel is van arra, hogy nem éppen a jó szándék vezérli a legújabb Facebook-őrület, a My Puzzles fejlesztőit, akikről ráadául nem tudni semmit. Érdemes fenntartással kezelni az ilyeneket – mutatjuk, miért.

Az elmúlt néhány napban gyorsan terjed a Facebookon egy My Puzzles nevű játék, mely a mesterséges intelligencia segítségével készít egy vicces változatot a használója profilképéből.

Az elsőre ártatlannak tűnő eszköz érzékeny adatokhoz fér hozzá, melyekkel egy komoly adatbázist építhet ki – hívja fel a figyelmet egy bejegyzésében Kubatovics Áron, a livepod.tv alapító-tulajdonosa.

Több intő jelre is felhívja a figyelmet, melyekből sejthető lehet, hogy nem biztos, hogy a jószándék vezérli a fejlesztőket: az adatvédelmi leírásuk egy sablonszöveg, a weboldalukon semmi nem derül ki a fejlesztő cégről, és annak tevékenységéről sem. Sőt, az egész weboldal egy ingyenes megoldáson alapszik, amiben gyakorlatilag semmit nem módosítottak.

A cégnek – Novalab Games – látszólag nincsenek korábbi játékai, nem szól róluk hír, a honlapjuk domainjét pedig idén, november 21-én jegyezték be egy kínai szolgáltatónál.

Kubatovics a játék lehetséges céljairól azt írja, az ezzel megszerzett adatok – profilképek, nevek, nyelvi beállítások – segítségével több tíz- vagy százmillió ilyen információhoz juthatnak hozzá, egy úgynevezett bot pedig ezekkel meg tudja keresni a valódi profilt.

Ezután mindent le tud menteni, ami nyilvánosan hozzáférhető, és valódinak tűnő, ám hamis profilokat hozhatnak létre – a megszerzett adatokból, bárkiről, aki készített a My Puzzles-zel egy vicces fotót. Ezekkel aztán hamis Facebook-hirdetésekben is szerepelhet az arcunk, melyben „elégedettek” vagyunk a termékkel, miközben semmi közünk hozzá. Természetesen ez csak egy lehetséges példa, a visszaélésre ezernyi módszer állhat a rosszindulatú felek rendelkezésére.

hvg.hu

Fontos tanulság, hogy legyünk körültekintőek, és ne kattintsunk rá mindenre, ami szembejön a Facebookon (vagy más platformon) – ékes példája ennek a halálos balesetekről „beszámoló” vírus is, amely már egy bő hónapja kezdte a facebookos pályafutását, mégis mai napig újra és újra felbukkan.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.