E.ON
E.ON
Tetszett a cikk?

Az egyre több, hálózatra kapcsolt napelemes rendszer és a folyamatosan növekvő áramigény miatt az energiahálózatot teljesen meg kell újítani, hogy kiszolgálhassa jövőbeli igényeinket. Az E.ON ezért egymilliárd eurót fordít áramhálózatának megújítására a következő években, innovatív megoldásokat alkalmazva. Ahhoz, hogy könnyebben megértsük a fejlesztés okait és szükségességét, Papp Gergő segítségét kértük.

Egyre több elektromos eszközt használunk és ehhez egyre több áramra is van szükségünk, miközben az elmúlt években gyors ütemben növekedett a megújuló energiaforrások használata is. A jelenlegi áramhálózatot pedig nem erre tervezték, így értelemszerűen az új elvárásoknak megfelelően át kell alakítani.

A nagy számú napelemes rendszer áramhálózatra kapcsolódása felülírta a termelés és a felhasználás hagyományos struktúráját. Míg korábban néhány nagyobb erőműből érkezett az áram az otthonokba, most az energia két irányban mozog: az ügyfelek egy része a napelemek révén nem csak fogyaszt, hanem termel is energiát. Sok éven át az volt a megszokott, hogy az áram útja az otthonokban ért véget, ma viszont a napelemes rendszereknek köszönhetően gyakran onnan indul tovább a többi felhasználóhoz az áramhálózaton keresztül.

Ráadásul a napszakok változását is le kell követni a rendszerrel, hiszen ez nagyban befolyásolja a termelést és a fogyasztást is. A nappali órákban megugrik a napelemekből érkező energia mennyisége, mivel ekkor termelnek a napelemek. Ezt az energiát azonban jellemzően egy későbbi időpontban és más helyen használjuk fel, így a hálózatnak képesnek kell lennie elszállítani a megújuló energiaforrásokkal termelt áramot.

Hogy milyen válaszok léteznek ezekre a kihívásokra, az kiderül „Pimasz úr” áramhálózati videósorozatának harmadik epizódjából, amely a jövő áramhálózatának működésébe enged betekintést. A rendhagyó riportból kiderül, hogy milyen innovatív megoldások segítik a fogyasztókat, hogy már a jelenben is egyre inkább a jövő áramhálózatának szolgáltatásait élvezhessék.

A jövő hálózata

Milyen újdonságokat és okos megoldásokat használunk? Milyen kihívásokat rejt a napelemes rendszerek terjedése és az, hogy egyre több áramra van szükség? Papp Gergő – Pimasz urat mérnök kollégáink vezették be az általunk már most is használt innovatív fejlesztések részleteibe.

Okos megoldások a változó igényekre
Az E.ON jelenleg is számos okos eszközt használ és több innovációt tesztel áramhálózatán, ezek mindegyike az új kihívásokra jelent megoldást.
• Az energiatárolók segítenek a napsütéses órák alatt a naperőművek által megtermelt energiát eltárolni. Tárolásra csak addig van szükség, míg az energiaigény újra megnő: hiszen az esti órákban már otthon vagyunk és főzünk, mosunk, mosogatunk, azaz működő háztartási gépeinkkel felhasználjuk a napközben megtermelt energiát.
• Szintén a napelemek megjelenésével lett szükség a mobil feszültségszabályozó használatára. Az energiatermelés és fogyasztás egyenetlenségeiből származó feszültségproblémák kezelése szolgáló eszköz pedig a hagyományos hálózatépítéseknél gyorsabban, költséghatékonyabban, és az adott helyszín igényeire szabottan oldja meg vagy előzi meg az esetleges problémákat.
• A kisfeszültségű hálózat mérőszenzorainak köszönhetően akár még azelőtt megkezdődhet a hibaelhárítás, hogy mi bejelentettük volna.
• A hagyományos villanyórákat fokozatosan felváltják az okosmérők. Az E.ON jelenleg 432 ezer ilyen eszközt használ, amit a következő években újabbak követnek majd. Ezek leolvasása távolról történik, a készülékek automatikusan küldik az adatokat a cég mérési központjába, ráadásul az adatok révén a hibák felderítésében és javításában is új lehetőségek nyílnak.

Mit gondolnak az emberek a jövő áramhálózatáról?

Az E.ON áramellátással kapcsolatos országos kutatásának részeként nemrégiben megkérdezte ügyfeleit a megújuló energiaforrásokról alkotott elképzeléseikről, véleményükről.

A vizsgálat eredményei bebizonyították, hogy a fogyasztók környezettudatosan állnak az energiafogyasztáshoz: a válaszadók szinte teljes egésze, 92 százaléka szeretné, hogy a jövőben markánsan nőjön a zöldenergia szerepe. A megkérdezettek a megújuló energiaforrások mellett tették le a voksukat, ezen belül is a napenergiát preferálják: 76 százalékuk a napenergia, 65 a szélenergia, 35 százalék pedig a vízenergia részarányát növelné.

A kutatási eredmények azt is megmutatták, hogy a legtöbben a digitalizáció térnyerésére, továbbá az energiatárolók és a háztartási méretű kiserőművek nagyobb mértékű elterjedésére számítanak 2030-ig.

E.ON

Pimasz úr háromrészes videósorozatának korábbi részeiben szintén az áramellátás egy-egy kevésbé ismert folyamatába engedett bepillantást. Elsőként az áram útját ismerhettük meg az erőművektől az otthoni konnektorunkig, de betekintést kaptunk a viharos időjárással járó vészhelyzetek kezelésének folyamatába is.

A tartalom az E.ON megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Advertisement
A Rambók hamar halnak – Lehet egészséges a férfiasság? Vagy lehet egészséges, ami férfias?

A Rambók hamar halnak – Lehet egészséges a férfiasság? Vagy lehet egészséges, ami férfias?

Gyarmati István: Izrael és Gáza ügyében ki kell lépnünk a megszokott válaszok világából

Gyarmati István: Izrael és Gáza ügyében ki kell lépnünk a megszokott válaszok világából

Biden elnök is követi az iráni vezető helikopterbalesetéről szóló híreket 

Biden elnök is követi az iráni vezető helikopterbalesetéről szóló híreket 

Kis/nagy változás: Bankkártya méretű okostelefonok jöhetnek

Kis/nagy változás: Bankkártya méretű okostelefonok jöhetnek