Vágólapra másolva!
2023.11.07. 18:40
null
Ukrán öröm (Fotó: AFP)
A labdarúgó Bajnokok Ligája H-csoportjában a Sahtar Doneck Hamburgban fogadta a Barcelonát, és nagy meglepetésre 1–0-ra legyőzte.

BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 4. FORDULÓ
H
-CSOPORT
Sahtar Doneck (ukrán)–Barcelona (spanyol) 1–0(1–0)
Hamburg,Volksparkstadion,49 147néző.Vezette:Peljto (bosnyák)
Sahtar:Riznik – Gocsoleisvili, Bondar, Rakickij, Matvijenko – Sztepanenko (Nazarina, 73.) – Zubkov, Kriszkiv, Szudakov, Newerton (Sved, 90+8.) – Szikan (Kelsy, 62.).Vezetőedző:Marino Pusic
Barcelona:Ter Stegen – Cancelo, R. Araújo, Christensen, Alonso (A. Baldé, 59.) – Gündogan, Romeu (Pedri, 59.), Gavi (Fermín López, 81.) – Raphinha (Yamal, 59.), Lewandowski, Ferran Torres (Joao Félix, 59.).Vezetőedző:Xavi
Gólszerző:Szikan (40.)

ÖSSZEFOGLALÓ

Enyhe katalán fölénnyel indult a hamburgi Volksparkstadionban megrendezett mérkőzés, a 10. percben Gündogan távoli lövése jelezte, hogy nem egy ponttal szeretne távozni a német városból a Barca. A Sahtar válasza nem sokat váratott magára, de Matvijenko éles szögből Ter Stegenbe bombázott. Az első félidő nagy részében kioltották egymás támadójátékát a csapatok, majd a 40. percben jött a meglepetés: Giorgi Gocsoleisvili parádés labdát varázsoltDanilo Szikanfejére, aki védhetetlenül bólintott a kapu bal felső sarkába.1–0

A szünet után a gólpasszt adó grúz bekk került ismét helyzetbe, de csak éles szögből tudta próbára tenni Ter Stegent. A Barca válasza Raphinha révén érkezett, a brazil támadó átlövése azonban célt tévesztett. Az ukránok a továbbiakban sem húzódtak vissza teljesen előnyük védelmében, s ha tehették, bizony próbára tették a katalánokat – így tett a gólszerző Szikan is, aki Zubkov passzát lőtte a Barca német kapusába. Xavi együttese a félidő derekán a Lamine Yamal, Joao Félix duó révén veszélyeztetett, de a csereként beálló portugál támadó fejese a jobb kapufa mellett hagyta el a pályát.

Az idő múlásával egyre fontosabb lett volna a spanyol bajnokság címvédőjének az egyenlítés, ám Matvijenko kezezésénét leszámítva – amely a játékvezető, illetve a VAR szerint sem ért tizenegyest – nem tudott komoly, minőségi helyzetet kidolgozni az ukrán kapu előtt. A másik oldalon Newerton lőtt – egyébként gyönyörű – lesgólt, s rendre veszélyesek voltak a Sahtar kontrái, még úgy is, hogy ezekkel nem gazdálkodtak valami jól a narancsmezesek.

A hétperces ráadásban is végig nyomott a Barca, de nemhogy az egyenlítés, valamirevaló gólhelyzet sem (leszámítva Joao Félix tizenegyesgyanús párharcát az ukrán 16-os sarkánál) jött össze Lewandowskiéknak – a végig szervezetten védekező, végső soron pragmatikusabban játszó Sahtar felborította a papírformát, s pont nélkül küldte haza az ezúttal vérszegény játékot bemutató katalán kolosszust.

PORTO–ROYAL ANTWERP 2–0

A mérkőzés első lehetőségét a belga bajnok jegyezte, Michel Balikwisha éles szögből leadott lövése azonban nem találta el a kaput. A felek belgiumi csörtéjét 4–1-re megnyerő Porto Lammens kapus elhibázott passzát elcsípve válaszolt, de Taremi a védők szorításában nem tudott betalálni. A 30. percben tizenegyeshez jutott a portugál csapat: Pepe egy remek kiugratást követően ziccerben tört a kapura, de lövését Lammens védte bravúrral – a kipattanóra érkezett Eustáqio, akit Kerk szabálytalanul állított meg. A megítélt büntetőt Evanilson a kapu bal oldalába lőtte, Lammens nem érezte az irányt. 1–0

A szünetben Mark van Bommel cserrékkel frissített a belga oldalon, de az 52. percben gyakorlatilag minden pontszerzési esélye elszállt az Antwerpnek, miután Jürgen Ekkelenkamp – VAR-vizsgálatot követően – azonnali piros lapot kapott. A vezetés, illetve az emberelőny tudatában hátradőlt a Porto, s nem erőltette az újabb gól megszerzését, helyette a labdabirtoklásra koncentrált. A találkozó az utolsó 20 percben mégis felpörgött: előbb André Franco szerezhetett volna kétszer is gólt, majd Muja járt közel egy váratlan egyenlítéshez.

A hosszabbítás első percében jött a csattanó: egy szögletvariáció végén 40 éves és 254 napos Pepe az ötös sarkáról a hálóba fejelt, s ezzel ő lett a Bajnokok Ligája történetének legidősebb gólszerzője! 2–0

A portugál csapat sikerével utolérte a Barcelonát a csoport élén, s komoly lépést tett a továbbjutás felé.

A csoport másik mérkőzésén
Porto (portugál)–Royal Antwerp (belga) 2–0 (Evanilson 32. – 11-esből, Pepe 90+1.)

A H-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Barcelona 4 3 1 8–2 +6 9
2. Porto 4 3 1 9–3 +6 9
3. Sahtar Doneck 4 2 2 6–7 –1 6
4. Antwerp 4 4 3–14 –11 0

PERCRŐL PERCRE

90+10. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Szélső helyett szélső.

90+8. perc Marian Sved be, Newerton le. Leballag, de olyan lassan, hogy kap egy sárga lapot is.

90+7. perc Zubkov a 16-os elől a jobb alsó mellé lő.

90+6. perc Kelsyt szereli Pedri, Félix beadása a kapusé.

90+6. perc Félix nagyot esik a 16-os bal oldala előtt, vagy talán a vonalon... de mindegy is, mert tovább. Véleményes, de nem volt VAR-vizsgálat.

90+1. perc Gündogan ballal 14-ről Bondarba lő.

Hét perc a ráadás!

87. perc Newerton lő az ötös bal sarka elől jobbal egy nagy gólt a kapu túlsó sarkába, de lesről indult. Egyértelműen.

86. perc Kelsy megindul középen, nem passzol, nem is cselez... szereli könnyedén Araújo.

83. perc Baldé jobb oldali beadása Matvijenko kezére pattan a 16-oson belül... tovább. A VAR sem jelzett vizsgálatot.

81. perc Fermín López be, Gavi le.

Sorozatban harmadszor nyerhetne pedig idegenben a Barca a BL-ben. A Sahtar előző két meccsét elveszítette házigazdaként, az előző 7-ből egyet sem tudott megnyerni.

73. perc Jehor Nazarina a pályán, Sztepanenka már nem is tért vissza az ápolást követően. A jobb combja fáj.

A Barca 1962 után látogat el ismét Hamburgba, akkor a csapat gólját... Kocsis Sándor szerezte!

80. perc Sztepanenko másodszor a földön, újabb csere? A Sahtar előző 20 európai kupameccséből csak 3-at nyert meg.

68. perc Félix 12 méteres lövését blokkolja Gocsoleisvili, Gündogan kornere a kapusé.

9-szer lőttek kapura a hazaiak, 5-ször annak felületére, a másik oldalon ez az arány 7/1.

65. perc A Pedri indította Félix emel picit balról szépen Yamal elé, aki az ötös jobb sarkáról a kapu jobb sarka mellé fejeli a labdát.

62. perc Kevin Kelsy a pályán Szikan helyén, Rakickijt elárasztják fagyasztó-felhővel. Folytatja a veterán bekk.

60. perc Szikan a földön, és cserét kér. A jobb válla fáj, és komoly fájdalmai vannak szemmel láthatóan. Rakickijt nekilökte az ötösön a felugró Gavi, és a védőt is ápolni kell. Újabb csere lesz?

59. perc Pedri Romeut, Joao Félix Torrest, Lamine Yamal Raphinhát, Alejandro Baldé Alonsót váltja.

56. perc Zubkov remek bokamozdulattal teszi a labdát Szikan elé, aki jobbal kissé jobbról, hétről a kapusba lő.

51. perc Szikan megsérül, ápolás a pályán. Folytatja aztán, hiszen nem sérült meg a műesés közben. Szikan utóbbi 3 BL-meccsén 3 gólt szerzett.

Szikant egy fél évre kölcsönadták tavaly a Hansa Rostocknak, 17 meccsen 5 gólnál és 3 gólpassznál tart az idényben.

51. perc Gavi passza után Raphinha téveszt célt a 16-os előteréből.

49. perc Gocsoleisvili megindul középen, nem passzol senkinek sem, kissé jobbról, öt méterről jobbal végül a kapusba lő. Nagyon megy ma a 22 éves, 7-szeres grúz válogatott légiósnak. Idén januárban egymillió euróért vették.

47. perc Lewandowski rosszul veszi Gündogan emelését az ötösön, oda a helyzet, a másik oldalon jobbal nem sokkal lő a léc fölé 17-ről a 14-es, Szikan.

46. PERC FOLYTATJUK!

Az előző meccs első félidejében a Sahtar csak egyszer lőtt kapura, és két labdaérintése volt az ellen 16-osán belül. Sokat fejlődtek a második félidőre, amikor 10-szer lőttek kapura. Most meg már vezetnek.

A Barcelona legutóbbi négy meccsét megnyerte a Sahtar ellen (egyet a Szuperkupában, hármat a Bajnokok Ligájában). A csoportkörben most először verhetik meg őket oda-vissza.

E párharc legjobb góllövői:
Hans Krankl 3
Lionel Messi 3
Olekszandr Hladkij 2
Julius Aghahowa 2

Weltfussball

45+3. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+2. perc Ronald Araújo odarúg Rakickijnek a vendégek 16-os előtt és a saját labdavesztése után, sárga lap.

Két perc a ráadás.

42. perc Alonso bal oldali, ballábas beadása a kapusé.

A karmester Szudakov zseniális indításával kezdődött a Sahtar-akció.

40. PERC VEZET A SAHTAR! Gocsoleisvili jobb oldali, jobblábas beadását Christensen mögül, középről, hét méterről tökéletes íveben a bal sarokba fejeli DANILO SZIKAN. Félmagasan: 1–0!

38. perc Mezőnyharc, s nem a legjobb fajtából, pár kemény belépővel és ápolással.

Dortmund–Newcastle – élőben az NSO-n!

28. perc
Riznik elegánsan old meg lábbal egy nehéz helyzetet az ötös előtt.

A Sahtar még soha egy másik csapat ellen nem szenvedett annyi vereséget az európai kupákban, mint a Barca.

25. perc Gocsoleisvili fut be üresen az ötös bal sarkára, de rossz Zubkov beadása.

A Barcelona ebben a szezonban csak egyszer veszített – október 28-án a Real Madrid ellen az el Clásicón.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

20. perc Gündogan és Torres akciózik, hosszú a német passza Lewandoskinak, aki azért elesik a kapus előtt. Tovább.

Ferran Torres kilenc Bajnokok Ligája-csoportmérkőzésen szerzett gólt, és mindig nyert is a csapata.

18. perc Zubkov után Raphinha középtávolija sem az igazi.

15. perc Nincs bent,
Rakickij pazar emelését Matvijenko ballal a kapusba vágja az ötös bal sarkáról!

13. perc Veszélyes ukrán támadás, Zubkov menne el középen, de szereli őt becsúszva a 16-os előtt Christensen. Kriszkiv sokadik jó passza volt ma.

12. perc Alonso egyedül a bal szélen, a ballábas beadása Matvienkóé.

10. perc Szikant szereli a 16-oson belül Christensen, Torrest megrúgják a másik 16-os előtt, tovább, Gündogan jobbal a léc fölé lő 19-ről.

6. perc Araújo szereli az ötös jobb sarkán a Zubkovval váltó, előretörő Szikant.

4. perc Riznik kicselezi bátran az ötös jobb sarka előtt Lewandowskit, aki felökleli őt. Ápolás.

A Barca az előző 4 BL-meccsét megnyerte, Xavi első 7 BL-meccséből egyszer sem diadalmaskodtak.

2. perc Lewandowski nagyot esik az ötös bal sarka és a labdát elveszítő Gocsoleisvili előtt... tovább.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak (ma mégiscsak az ukránok a pályaválasztók, a rendezők, a házigazdák) sárga-fekete mezben és fekete nadrágban, a spanyolok fehér mezben s kék nadrágban.

Egy kis örökmérleg: 10 mérkőzés, 7 barcás és 2 sahtaros sikerrel, 20, ill. 9 rúgott góllal.

JÖTTEK-MENTEK!
A Barcelonától a Sahtarhoz:

2010, Dmitro Csihrinszkij, 15 000 000
A Sahtartól a Barcához:
2009, Dmitro Csihrinszkij, 25 000 000

Eltiltott: az ukrán Juhim Konoplia.

A hazaiaktól Ivan Petrjak, Artem Bondarenko és Lassina Traoré sérült, a vendégektől Sergi Roberto és Frenkie de Jong maródi.

Az előbbiek közé sorolhatjuk a C-csoportot, amelyben nehéz elképzelni, hogy ne a Real Madrid és a Napoli jusson tovább, vagy a D-t, amelyben a Real Sociedadnak és az Internazionalénak áll a zászló. Csakúgy, mint a G és a H jelű négyesekben, amelyekben nagyon úgy néz ki, hogy a Manchester City és az RB Leipzig, illetve a Barcelona és a Porto nem szeretné sokáig izgulni hagyni a szurkolóit.

Vannak csoportok, amelyekben máris eléggé letisztult a kép, másokban pedig még óriási csatákra van kilátás.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

A labdarúgó Bajnokok Ligája H-csoportjának 3. fordulójában a Barcelona 2–1-re legyőzte odahaza a Sahtar Donecket.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A SAHTAR–BARCELONA MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!