Vágólapra másolva!
2023.12.11. 17:50
null
A magyar csapat a lefújás után együtt ünnepelt a szurkolókkal (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
Nem kezdett annyira gyengén a magyar női kézilabda-válogatott mérkőzést ezen a világbajnokságon, mint a horvátok ellen, de az utolsó negyedórában fantasztikus teljesítményt bemutatva fordított, győzelmével pedig az olimpiai selejtezőt érő 10. helyen végzett, ráadásul a legkönnyebbnek ígérkező csoportba kerülünk.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (DÁNIA, NORVÉGIA, SVÉDORSZÁG)
KÖZÉPDÖNTŐ, 3. FORDULÓ

I. CSOPORT (Göteborg)
MAGYARORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 23–22 (8–11)
Göteborg, 3449 néző. V: M. Garcia, Paolantoni (argentinok).
MAGYARORSZÁG: BÖDE-BÍRÓ – GYŐRI-LUKÁCS 5, KLUJBER 9 (7), Papp N., Bordás, Kuczora, Márton G. Csere: Bukovszky (kapus), Vámos P. 1, Füzi-Tóvizi, DEBRECZENI-KLIVINYI 3, Albek 2, Szöllősi-Schatzl 1, Pásztor N., SIMON P. 2. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
HORVÁTORSZÁG: Pijevic – Zadravec 2, MILOSAVLJEVIC 8 (7), Blazevic 2 (1), JEZIC 4, Micijevic 4, Simara.. Csere: Besen (kapus), Senvald, Barisic 2, Posavec, D. Kalaus. Szövetségi kapitány: Ivica Obrvan
Az eredmény alakulása. 3. perc: 1–2. 10. p.: 2–5. 21. p.: 6–9. 27. p.: 7–11. 39. p.: 11–17. 45. p.: 13–19. 48. p.: 17–19. 54. p.: 18–22.
Kiállítások: 8, ill. 6 perc.
Hétméteresek: 8/7, ill. 10/8
MESTERMÉRLEG
Ivica Obrvan: –
Nem találok szavakat, a megfelelő kifejezéseket erre az elvesztett mérkőzésre. Büszke vagyok a lányaimra, mert az egész világbajnokság alatt nagyszerűen teljesítettek, de sajnos, ez a találkozó nem úgy jött össze, ahogy szerettük volna. Rendkívül csalódott vagyok.

ÖSSZEFOGLALÓ

Micsoda feltámadás! Azok után, hogy a magyar női kézilabda-válogatott szombaton újabb döntő fontosságú mérkőzésen vereséget szenvedett a svédektől, volt elég lelki ereje, hogy egy hét alatt másodszor is talpra álljon, s mint a hamvaiból feltámadt főnixmadár, a legfontosabb pillanatban szárnyra kapjon. Pedig nem volt ez mindig így a torna során, sőt, a tét okozta nyomás, a kínálkozó lehetőség inkább összenyomta a mieinket. Elég csak a Montenegró és a Svédország elleni összecsapásokra gondolni, amelyeken a félidei vezetés megijesztette a lányokat, a szünet utáni blokkot követően pedig már nem volt elég erejük ahhoz, hogy visszaküzdjék magukat. Most azonban, amikor a leginkább kellett, nem így történt!

A mieink mindent vagy semmit alapon vághattak neki a mérkőzésnek, hiszen a vasárnapi eredményekből – a brazilok nyertek, a spanyolok pedig kikaptak – már tudvalevő volt, hogy csak a vb-ről, és kizárólag győzelemmel érhető el az olimpiai selejtezőtornát jelentő kilencedik vagy tizedik hely. Előbbihez legalább négygólos sikerre volt szükség, hogy a csoportharmadikok összevetésében megelőzzük az azonos pontszámmal álló Brazíliát, amely már a dél-amerikai kontinenstornát megnyerve biztos résztvevője a párizsi játékoknak.

Ahogy arra számítani lehetett, magas fordulatszámon kezdtek a csapatok, a magyar együttes azonban rendkívül pontatlan volt: a védelem üres területeire jól érkeztek a horvátok, míg támadásban jól vették ki a játékból Klujber Katrint. Az első percekben egyedül a szélsőjáték volt rendben – Győri-Lukács Viktória szerezte az első három gólt, de Böde-Bíró Blanka villanásai is kellettek, hogy ne kerüljön nagyon gyorsan tetemes hátrányba a magyar csapat. Tíz perc alatt egyébként mindössze két gólt szenvedtek be a mieink Tea Pijevic kapujába, így Golovin Vlagyimir nagyon korán időt is kért. Mindez arra volt elég, hogy továbbra se lépjen el a balkáni együttes – folyamatosan a két-három gólos különbségen táncoltak a lányok, nem véletlen, hogy alig negyedóra után már szólt a lelátóról a „Harcoljatok! Harcoljatok!”

Klujber zavaró védekezése sokat számított a hajrában (Fotó: Kovács Anikó/MKSZ)

A magyar védelem képtelen volt tartani a horvátok középső hármasát – ha az átlövőik távoli bombái nem ültek, akkor Valentina Blazevic osztogatta a gólpasszokat a magyar falban rendkívül jól mozgó Katarina Jezicnek. Teljesen kilátástalannak tűnt a helyzet, ugyanis míg hátul könnyen kaptuk a ziccereket, addig elöl minden egyes gólért meg kellett szenvedni. A szünethez közeledve ráadásul tovább nőtt a különbség, 11–6-nál először lett öt, s habár kettőre is visszajöhettek volna a lányok Böde-Bíró két védése – közte egy hetes – után, az utolsó pillanatban Márton Gréta újabb ziccert rontott el (8–11).

A második félidőben sem változott sok minden, ritmust váltott ugyan a magyar együttes, de folyamatosan szórta el a labdákat, jöttek a hibák, így gyorsan visszaállt a horvátok megnyugtató előnye. A szurkolók egyre hangosabban cseréket követeltek a szövetségi kapitánytól, aki ezúttal is sokáig kivárt, és nem nagyon nyúlt bele a meccsbe. Az idegesség érződött az egész magyar csapaton, egyre többet reklamált a kispad és a pályán lévő játékosok is, míg a déli szomszédok szépen komótosan vezethették támadásaikat, amíg helyzetbe nem kerültek. Az idő folyamatosan telt, a hátrány azonban nem csökkent – ha épp be is szenvedtek egy gólt a mieink, mindig akadt rá válasz a riválistól.

Aztán negyedórával a vége előtt megváltozott a meccs képe. Hirtelen kőkemény lett a magyar védelem, a zavarót játszó Klujber labdaszerzés után a saját térfeléről talált be az üres kapuba. Egy újabb horvát hibát kihasználva 19–17-re zárkóztak fel a lányok, ismét felcsillant hát a remény, hogy drámai hajrában meglehet a meccs. A magyar csapat játéka korántsem volt tökéletes, de teljes szívvel harcolt, és hétméteresekből az utolsó percekre egyre jött fel, sőt, két perccel a vége előtt 22–22-nél egyenlített!

Felpörögtek az események, alig több mint egy perccel a vége előtt Böde-Bíró újabb ziccert, majd hetest védett, közben Debreczeni-Klivinyi Kinga szerzett először a meccs során vezetést a mieinknek. Az utolsó támadásból magyar gól már már nem született, de három másodperc alatt, saját térfeléről indulva esélye nem volt a horvátoknak az egyenlítésre. A magyar válogatott 23–22-re nyert, tizedik helyével pedig biztosan ott lesz az áprilisi olimpiai selejtezőtornán, ahol Kamerun, Japán és egy európai csapat lesz az ellenfele.

PERCRŐL PERCRE

60. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

60. perc Rossz a felívelés Pijevic kapustól! Marad a 23–22!!

60. perc Horvát időkérés.

60. perc Üres kapuval támadunk, türelmesen. Klivinyi passza rossz, de csak három másodperc van vissza.

60. PERC BÍRÓ KIRÚGJA A BAL ALSÓ ELŐL MILOSAVLJEVIC DOBÁSÁT!!!!

60. perc De ideje már egy horvát hetesnek... Albeknek meg két perc 23–22-nél.

59. perc Bíró eléri a bal sarok előtt Simana bevetődéses ziccerét! Klivinyi átlövése a jobb alsóban landol. 23–22!

58. perc Klujber a bal oldali kapufára lő, de a kipattanó az övé, bevetődve a bal alsóba lő. EGYENLŐ!!! 2222

58. perc Schatzl mellett nem él meg a jobbszélső, Zadravec, Klivinyit kiüti Senvald, hetes! Klivinyit ápolni kell.

57. perc Klujber és Pijevic A labda meg a jobb alsóban! 21–22!

56. perc Blazevic átlövése pontatlan, Pásztor megtépik valósággal, hetes!

55. perc Klujber labdát szerez, Simon meg összehoz gyorsan egy hetest. Klujber a jobb felsőbe lő. 2022

55. perc Albek gyors góllal válaszol. 19–22

54. perc Régen volt már horvát hetes! Jezic harcolja ki, Bíró hiába reklamál, csak kap egy sárga lapot. Milosavljevic a bal felsőbe lő.

(Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

54. perc Lukács előtt a helyzet... a rövid felső mellé lő.

53. perc Micijevic leüti Albeket nyújtott kézzel, minimum két perc.

53. perc Milosavljevic jobbal a jobb alsóba lő. 18–21

53. perc Bodicsekért két perc Klujbernek, Blazevic hatalmasat esett. Hetes is, naná.

52. perc Simon harcias betörése gólban virágzott ki: 18–20! Besen a horvát kapuban innentől.

50. perc Pásztor eladja. Bíró meg védi Simara bevetődéses lövését!

50. perc Milosavljevic a léc alá lő, két beállóval innentől a mieink. 17–20

50. perc Blazevic elesik, hetes. Lukácsnak két perc a lökésért.

Megduplázódott a magyar tábor, ugyanis legalább ugyanannyi sárga mezes svéd drukker is csatlakozott, és biztatja a mieinket

49. perc Schatzl labdát szerez. Simonnál lépéshiba.

48. perc Horvát időkérés természetesen.

48. perc Simon átlövése maga a tökély! 17–19

47. perc Micijevic átlövése rossz!

47. perc Klujber jól védekezik, és üres kapus gólt lő! 16 itt, 19 ott!

46. perc Barisic ellépi, Simon jó passzával berepül Albek, kissé jobbról, és ballal a bal felsőbe lő. 15–19

Fotó: Kovács Anikó/MKSZ

45. perc Schatzl megvillan végre, szép a gól, és két perc az elévetődő Milosavljevicnek. 14–19

45. perc Magyar időkérés. Hat góllal vezetnek a horvátok

45. perc Ez a hetesek meccse, most Milosavljevicen a sor. 13–19

44. perc Simon is helyzetben, ellökik, Klujber a bal alsóba lő most. 13–18

43. perc Blazevic a földről meglepi Bírót. Albek eladja, egyedül megy a kapusra Zadravec... de Bíró véd!

42. perc Klujber a jobb felsőbe lő. 12–17

41. perc Jezicnek két perc Klujber ellökéséért, és hetes is.

40. perc Barisic lövése most rossz... de Klivinyi keresztpassza is.

39. perc Klujbernél meg belemenés. Hetes járt volna belülvédekezésért. Ez tény.

39. perc Micijevic egyedül a hatoson, köszöni szépen. 11–16

38. perc Most Tóvizit lökik fel, Klujber ballal félmagasan a bal sarokba talál.

37. perc Papp meglöki Senvaldot, hetes, a bal felsőt választja Milosavljevic. 10–15

37. perc Vámosra nem lépnek ki, megszerzi így betörésből az első mai gólját.

36. perc Blazevic ismét kap egyet középen Tóvizitől, ismét hetes. Milosavljevic a jobb alsóba pattint. 9–14

Klujber zavarót védekezik, így viszont több helyen van beállóban Jezicnek, amivel jól élnek a horvátok.

35. perc Vámos eladja. Jezic ziccerben, a bal felsőbe lő, Lukács a jobb szélről azonnal válaszol. 9–13

34. perc Vámos lövése rossz, szerencsére nem különb Micijevicé sem most.

33. perc Blazevic kiharcol egy hetest, jobbal a bal felsőbe lő Milosavljevic. 8–12

32. perc Hosszas támadás, rossz Vámos-lövéssel. 4 lövés tőle ma, 0 góllal.

31. PERC FOLYTATJUK!

Böde-Bíró 8 védéssel áll (42 százalék), ha nem teljesítene így, még nagyobb bajban lennénk. A túloldalon Pijevic viszont már 10 védést gyűjtött össze, ami egészen kivételes, 59 százalékos hatékonyságot jelent. Többször sem úgy lőttek neki a mieink, ahogy arra előzetesen felhívták a figyelmüket. Tatai Péter, aki Fehérváron a kapusedzője volt utolsó magyarországi évében, heves mozdulatokkal magyarázott Klujbernek és Albeknek az öltözőbe menet, mit kellett volna máshogy csinálniuk a horvát kapussal szemben.

Az idei világbajnokságon európai válogatottat még nem sikerült legyőzni – arról nem is beszélve, hogy 2019 óta huszonhét mérkőzésből tizenkilencet elbuktunk a saját kontinensről érkező ellenfelekkel szemben –, a siker ráadásul olimpiai selejtezőt érhet. A rivális az ötkarikás kvalifikáció mellett még a nyolc közé jutásért is harcban áll.

30. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

30. perc Márton előtt a ziccer, jobbal nagyon gyatrán a kapusba lő. Elugorni sem tudott Besen...

30. perc Jezicet ellökjük, hetes ez is. Blazevic lövése Bíróé!

29. perc Klujbert ellökik, hetes. A sértett a bal alsóba lő a horvát cserekapusnak, Besennek. 8–11

29. perc Két hatalmas bravúr Bírótól! Posavec a szaggatottról, Jezic a hatosról próbálkozott.

28. perc Jezic lövése rossz, Klivinyinél meg belemenés.

28. perc Horvát időkérés.

27. perc Lukács betör jó csel után... a bal alsóba lő. Lukács: 4 lövés, 4 gól.

25. perc Klivinyi most a lécre lő. Barisic lövését védi Bíró, Micijevic távoljával azonban nem bír. 6–11

23. perc Albek felugrásos lövése Jezicé, de mienk a labda. Klivinyi a földről lő most, kapusé.

22. perc Vámos kiejti Albek passzát, remek ejtéssel villan meg balról Zadrevec. 6–10

23. perc Jól védekezik a frissiben beálló Albek, Barisic távolija rossz.

22. perc Tóvizinek két perc ütésért.

21. perc Klivinyi és Barisic gyors gólváltásával 6–9.

20. perc Klivinyi passza után Vámosnál belemenés, sárga lap Golovinnak.

20. perc Zadravec ziccerben, de nagyot véd Bíró!

19. perc Milosavljevic betörése és lövése jó, Klujberé nem.

18. perc Klujber lő ballal a jobb alsóba egy hetest. 5–7

17. perc Senvald üti-veri Tóvizit, de csak sárga lap. Barisicnak...

16. perc Egy-egy rossz lövés itt s ott.

A volt siófoki Jezic eddig nagyon él a falunkban, már harmadszor volt eredményes viszonylag tiszta helyzetből.

15. perc Blazevic háta mögé passzol Jezicnek, aki hatról a léc alá lő. Ami szép, az szép.

Két irányítónk egyszerre van fenn, ugyanis Kuczora helyére Debreczeni-Klivinyi érkezett.

14. perc Klujber jobbra passzol Klivinyinek, ő meg kilövi a hosszú felső sarkot betörésből. 4–6

14. perc Magyar időkérés.

13. perc Beállóból lő a bal alsóba Jezic.

13. perc Micijevic újabb lövése már pontos, Vámos lövése a lécen csattan. 3–5

Hátul keményen védekezünk, támadásban viszont szenvedünk felállt fal ellen, 10 perc alatt mindössze két gólt hoztunk össze Győri-Lukács révén.

12. perc A védelem alszik, Bíró szerencsére nem, ziccert fog ismét. Lukács középre tör, és gól a betörés eredménye.

11. perc Vámos lövése is a kapusé.

10. perc Blazevic a jó csel után rosszul céloz, Papp és Tóvizi is melegít.

Pijevic a szélsőket sem szemből fogadja, hanem marad a vonalon, ezzel sokakat meg tud zavarni, Márton is lábon lőtte.

9. perc Levédekezzük az újabb hosszú horvát támadást, Márton után azonban Kuczora lövése is a kapusé. A 6. védése ma Pijevicnek.

7. perc Bíró és a volt fehérvári Pijevic is véd egyet.

5. perc Klujber ellépi, Micijevic újabb nagy lövését eléri a bal felső előtt Bíró. Vámos lövését blokkolják a másik oldalon.

A dobbal felszerelkezett kis magyar tábor hangja ezúttal is jól hallható, a szurkolók nagy többsége majd nyilván a svédek esti meccsére érkezik meg.

4. perc Klujber rossz passza után Zadravec szerencsés, Lukács szélsőgólt szerez. Micijevic meg bombagólt... 2–4

3. perc Klujber lemarad Jezicről, büntet is a beállós. 2–1

Ezúttal Márton Gréta kezd a bal szélen, egyébként a szokásos alapcsapat van fenn. Kuczora Csenge támadni érkezik Papp Nikolett helyére.

2. perc Klujber lövése a kapusé, Bíró véd egy nagyot, Lukács egyedül mehet kapura, egyenlő.

1. perc Bíró nagyot véd, de hetes. Blazevic jobbal bal alsóba lő, 0–1.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A mieink tiszta fehérben, a horvátok piros-fekete mezben és fekete nadrágban.

Nem kockáztattuk meg Szemerey Zsófi játékét, a Mosonmagyaróvár kapus mellett Töpfner Alexandra a másik kimaradónk – jelenti a helyszínről Nedelykov Tamás.

A horvátok immár az új kapitány, a korábbi válogatott játékos Ivica Obrvan vezetésével a Szenegál elleni első csoportkörös váratlan döntetlent követően kifejezetten jól teljesítenek, csak a svédektől kaptak ki nagy küzdelemben. A védelmük rendkívül kemény, és nagy magabiztosságot ad a hátsó alakzatnak a kapuban a korábban Székesfehérváron légióskodó Tea Pijevic.

Nemigen lehetett tudni, mire számíthatnak a riválisok a horvátoktól. Három éve az Eb-n a bronzéremig meneteltek Nenad Sostaric vezetésével, majd a 2021-es spanyolországi vb-n leszerepeltek, csak a 18. helyen végeztek, a tavalyi kontinenstornán épp a mieinket előzték meg és lettek tizedikek. A 2022-es Eb-n két fontos kulcsemberük hiányzott, a korábbi siófoki Dejana Milosavljevic és a 2016 és 2020 között a Dunaújvárost erősítő Camila Micijevic azóta visszatért, és nagyszerűen teljesítenek a világbajnokságon. Akárcsak egy éve a csoportkörben, ezúttal is ki-ki meccset játszunk velük.

ELLENFÉLNÉZŐ: HORVÁTORSZÁG
Olimpia:
7. (2012)
Vb: 6. (1997), 7. (2011), 9. (2007), 10. (1995), 11. (2005), 14. (2003), 18. (2021) – 7 részvétel
Eb: 3. (2020), 5. (1994), 6. (1996, 2008), 7. (2006), 9. (2010), 10. (2022), 13. (2004, 2012, 2014), 16. (2016, 2018) – 12 részvétel

Az utolsó esélyt ragadhatja meg hétfőn a csapat a horvátok ellen. Mit vár a záró mérkőzésen?
– Hatvan perc koncentrációt és ugyanolyan harci kedvet várok, mint eddig. A horvátok küzdeni fognak, de nem szabad hagyni, hogy mentálisan fölénk kerekedjenek, mint a montenegróiak. Tudtuk, hogy ez lesz a másik fontos meccsünk a középdöntőben, bár arra számítottunk, hogy a nyolcba kerülésért vívhatjuk...

Egy héten belül másodszor kell kirángatni a lányokat a letargiából, ráadásul a svéd meccs láthatóan sokkal jobban megviselte a lelkeket.
– Bízom benne, hogy sikerül felrázni a játékosokat. Bármennyire is a jobb csapat, a svéd válogatott nyert hazai pályán, ez a vereség valóban jobban megviselte a lányokat. Az első félidőben sem az ellenfél játszott gyengén, mi daraboltuk szét a játékát, hogy ne legyen működőképes. A lányok tudták, milyen lehetőség áll előttük, ez mégis megfogta őket. A meccs után mindenkit úgy küldtem el aludni, hogy másnap is azzal az eltökéltséggel keljen fel, mint az előző két találkozó reggelén.

Abban viszont talán előreléptek, hogy a Montenegró elleni meccsel ellentétben, amikor a svéd együttes előnybe került, nem roppantak össze, küzdöttek, még ha nem is sikerültek a megoldásaik.
– Igen, de az is érdekes, hogy ilyen helyzetekben mindig az ellenfélhez pattan a labda. Azt mondják, aki többet tesz érte, ahhoz pártol a szerencse, de nem hiszem, hogy szombaton ne tettünk volna meg mindent. A védekezésünk az első félidőben rendkívül jó volt, a másodikban viszont már nem zártuk le jól a területeket.

Minek tudhatók be a szünet utáni rövidzárlatok?
– Annak, hogy a megszerzett előnyt túl gyorsan akarjuk megduplázni vagy megtriplázni, és olyan különbséget kialakítani, ami megnyugvást ad, ha esetleg hibázunk is – válaszolta Golovin Vlagyimir, a magyar válogatott szövetségi kapitánya. – A kapkodás és a helyzetek kihasználásánál a koncentráció hiánya azt eredményezte, hogy ami az első félidőben sikerült, az a másodikban már nem.

Mert ezek a lányok szombat este teljes szívvel harcoltak, nem adták fel egy pillanatra sem. Nem törtek meg a hibák súlya alatt, mint Montenegró ellen, de hiába koncentráltak, az átütőerő mégis hiányzott. Sőt, lehetetlen helyzetekben pattant a labda a svédekhez. Talán ezért viselte meg a mieinket ennyire a vereség, mert tudták, hiába tettek meg mindent, ezzel a mérkőzéssel együtt a nyolc közé jutás, így az előzetesen kitűzött cél is elúszott.

Pedig a lehetőség megvolt, ugyanis korántsem egy világverő svéd válogatottól kaptak ki, az első félidő szenzációs teljesítményét követően azonban jött az újabb rövidzárlat a szünet után. Pedig ezúttal vezére is volt a magyar csapatnak: a karmester Vámos Petra ellenállhatatlan lendülettel dobta be magát a legnehezebb helyzetekben és a kispadról érkezve az eddig mellőzött jobbátlövő, Albek Anna lövései is ültek. Az irányítót a találkozó után a svéd kapitány, Tomas Axnér is sokat emlegette, kiemelve, hogy nem tudták megállítani, a magyar csapatot pedig az eddigi legkeményebb ellenfélnek, játékosait igazi harcosoknak nevezte.

Csalódottság, elkeseredettség, megtörtség – nagyjából ezzel a három szóval lehetett leginkább jellemezni a magyar női kézilabda-válogatott játékosait a Svédország elleni középdöntős mérkőzés után. Minden érzelem tisztán látszott az arcokon, a tekintetekben, amikor a lányok átvonultak a vegyes zónán – egyesek dühösek voltak, mérgelődtek, többen pedig a könnyeikkel küszködve vagy éppen zokogva mentek az öltözők felé. Hatalmas pofon volt ez a mieinknek, akik ismét nagy lehetőség kapujában álltak, de nem sikerült belépniük rajta.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–HORVÁTORSZÁG MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!