Az évszak, amikor még rosszabbra fordul a nátha

2024. április 14.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Fotó: Shutterstock

Leggyakrabban kisebb bajoktól szenvedünk kora tavasszal: midnennapos a köhögés, orrfolyás, tüsszögés. Ne vegyük félvállról a hétköznapi tüneteket: a nátha nyomában, helyesebben mellette könnyen kialakul a hurutos köhögés, és ha még rosszabbra fordul a helyzet, az orvos kimondja a hörghurut diagnózisát.

A tél végi, tavasz eleji megfázásos időszakokban gyakran szenvedünk felső légúti panaszoktól (torokgyulladás és társai), ezek elég gyakoriak. A ritkább, de súlyosabb hörghurut tulajdonképpen az alsó légúti nyálkahártya gyulladása, elsősorban a hörgők megbetegedése, melyhez általában a légcső gyulladása is társul.

Lehet: heveny, szubakut, idült

A heveny betegség tünetei gyorsan alakulnak ki, ezért az akut hörghurut sokszor hevesebb, de rövidebb lefolyású: általában pár hét alatt meggyógyul a beteg. Szubakut a betegség, amennyiben 6 hétnél tovább elhúzódik, de 12 héten belül megszűnnek a panaszok. A 3 hónap után is fennálló vagy visszatérő panaszok esetén idült (más szóval krónikus) a baj, amelynél a normális gyógyulási folyamat csak nem akar befejeződni, a kellemetlen panaszok vissza-visszatérnek.

A többnyire tüneti kezelés mellett is gyorsan gyógyuló, 1–3 hétig tartó akut hörghurutot leggyakrabban vírusok, kisebb mértékben baktériumok okozzák. A vírusos fertőzések esetében is előfordul azonban a másodlagos bakteriális fertőzés, ilyenkor beszélünk felülfertőződésről.

Összetéveszthetetlen tünetek

A heveny hörghurutot gyakran felső légúti fertőzés tünetei előzik meg torokfájással, náthás panaszokkal, majd az alsó légúti érintettséget jelző tünetek is megjelennek: kezdetben száraz köhögés, esetenként szegycsont mögötti diszkomfort-érzet vagy köhögéskor égő fájdalom jelentkezik. Bakteriális felülfertőződés esetén a váladék (köpet) sárga-zöld színűvé válik. Esetenként általános tünetek is megjelennek, hőemelkedés, esetleg láz, levertség, fáradékonyság, étvágytalanság.

– A heveny hörghurut a tünetek alapján elég egyértelműen diagnosztizálható – mondja dr. Dózsa Izabella, az Affidea Magyarország tüdőgyógyász szakorvosa. – A klasszikus fertőzéses panaszok, valamint a köpet jellege, színe alapján ugyanis eldönthető, hogy a betegség vírusos vagy bakteriális eredetű-e. Ha a felköhögött váladék színe sárgássá, zölddé válik, akkor indokolt lehet az antibiotikumos kezelés, de szimpla vírusfertőzés esetén ez nem szükséges, elegendőek az egyszerű nyákoldók és köptetők.

Ha krónikus

Elhúzódó tünetek esetén mindenképpen szakorvosi vizsgálat szükséges, mivel a hónapokig elhúzódó köhögés hátterében más, esetleg súlyosabb okok, pl. COPD vagy asztma is meghúzódhat.

Ám a leggyakoribb ok a dohányzás, illetve a környezet szennyezettsége. Jellemző tünete a 3 hónap után is fennálló tartós, visszatérő, hullámzó intenzitású, szinte kényszeres köhögés és az ezt okozó fokozott váladékképződés.

Ha a tartós gyulladás miatt a hörgőfal szerkezetileg átépül, kialakul a hörgőszűkület (obstrukció). A légúti szűkülettel társuló idült hörghurut egyik gyakori formája a dohányosok körében jól ismert COPD. A hörgőszűkület miatt leromlik a teherbírás, gyakoribb a fulladás, a nehézlégzés. A COPD miatt is kialakulhat heveny hörghurut egy-egy légúti fertőzés miatt, ez pedig nagymértékben lerontja a beteg állapotát, és romlanak a légzésfunkciók.

Köhögéscsillapító? Felejtse el!

A hurutos köhögést nem célszerű csillapítani! A köhögés tisztító reflex, és a kóros váladékot távolítja el a hörgőkből. Egy vírusos hörghurut általában 7–10 nap alatt lezajlik, ha nagyon elhúzódnak a tünetek vagy felmerül a bakteriális szövődmény gyanúja, akkor célszerű orvoshoz fordulni, és mellkasi röntgen segítségével kizárni a tüdőgyulladást.

Amennyiben a panaszok visszatérnek vagy több mint két hónap múlva is fennállnak, ki kell vizsgálni, hogy van-e COPD, asztma vagy más a háttérben. A hörgőszűkület kivizsgálására a szakorvosok által végzett légzésfunkció-diagnosztika szolgál.

A forró gőz csak súlyosbítja a hurutos köhögést!

Inhalálásra a legjobbak az e célra kifejlesztett kompresszoros vagy ultrahangos inhalátorok, amelyek megfelelően porlasztják a gyógyító oldatot. Otthon azonban a legtöbben a fazékban felforralt, forró gőzös inhalálást választják. Ez önmagában még nem lenne baj (bár kissé veszélyes), csakhogy a gyakorlattal ellentétben az inhalálást NEM SZABAD nagyon forró gőzzel végezni, mert az leforrázhatja a légutakat, és azzal még erősebb köhögést vált ki. Csakis kellemesen meleg gőzzel inhaláljunk, amelybe tegyünk illóolajokat (eukaliptusz, menta) vagy sót.

A hörghurutos panaszokat köhögéscsillapítókkal sem szabad kezelni, a forró gőzzel való inhalálás pedig csak erősíti-fokozza a köhögést. Ezek a leggyakoribb tévhitek a hörghurutról és annak gyógyításáról.

Általában elegendő otthoni, házilagos kezelések

Számos otthoni eljárás segítheti a fertőzéses eredetű, heveny hörghurut gyors gyógyulását. A hörgők tisztításában segítenek a nyákoldó-köptető gyógyszerek, illetve a hurutoldóként ismert gyógynövényteák: gyömbér-, kakukkfű- vagy hársfateák. Általánosságban célszerű a fokozott folyadékbevitelre ügyelni. Népszerű és eredményes az infralámpa használata, az aeroszolos kezelés, a sós vagy gyógynövényes inhalálás és a sószoba. Ugyanakkor rendszeres vitamin- és nyom­elem­pótlással, jó minőségű, zavartalan és elégséges alvással, rendszeres mozgással, egyes stresszkezelő technikák elsajátításával segíthetjük a szervezet immunrendszerének megfelelő működését, egészségünk megőrzését.

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest