Allianz
Allianz
Tetszett a cikk?

A határozatlan időre kötött lakásbiztosítások esetében az ügyfelek minden év márciusában költségmentesen élhetnek egy további felmondási lehetőséggel a biztosítási évfordulón kívül. Ennek apropóján ismertetjük a felmondás legfontosabb szabályait, valamint néhány szempontot, melyek mentén anélkül optimalizálhatjuk az éves biztosítási díjat, hogy megnövekedett kockázatot vállalnánk. Azaz: hogyan kapjunk ugyanannyit vagy az igényeinknek jobban megfelelőt – kevesebbért?

A Nemzetgazdasági Minisztérium állásfoglalása alapján a felmondási jog nemcsak a lakáscélú ingatlanokra vonatkozik, hanem a kizárólag ingóságbiztosítással rendelkező lakásbiztosításokra is. A felmondásokat az általános szabályok szerint, írásban és 30 napos felmondási idővel lehet benyújtani március folyamán. A felmondásnak március 31-ig kell beérkeznie a biztosítóhoz, ami idén az ünnepnapok miatt a gyakorlatban április 2-a.

Amennyiben jelenlegi lakásbiztosításunkat nem mondjuk fel márciusban, legközelebb a szerződésünk biztosítási évfordulóján lesz lehetőségünk erre. Fontos kiemelni, hogy a márciusi felmondási idő nemcsak a biztosítási szerződés megszüntetésének időszakát jelöli, hanem a díjhátralék rendezésére is kiterjed. Ez azt jelenti, hogy még azokban az esetekben is lehetőség van a díjhátralék rendezésére, amelyekben a biztosító póthatáridőt biztosított az ügyfeleknek a lejárt díjtartozás kiegyenlítésére, és ez a határidő még nem telt le. Tehát az elmaradt díjakat a felmondás hatályosulásának napjáig kell rendezni a szerződőnek a biztosító felé.

Önrész

A lakásbiztosítások kiválasztása során az egyik legfontosabb szempont, hogy az ügyfeleknek lehetőségük van-e választani az önrészes vagy önrész nélküli szerződések között. Ez a választás természetesen a biztosító által kínált termékfeltételektől és a szerződő preferenciáitól függ. Az önrészes szerződések kötése gyakran jár valamilyen díjkedvezménnyel, mely kockázatvállalásra és felelősségteljes magatartásra ösztönöz. Az önrész azt jelenti, hogy a biztosított a kár egy részét a feltételekben meghatározott esetekben és mértékben önmaga viseli, cserében díjkedvezményben részesül.

Ne essünk túlzásba!

A túlbiztosítás abból adódhat, hogy túl magas biztosítási összegeket jelölünk meg a biztosítási szerződésünkben a vagyontárgy helyreállításának vagy új állapotban való beszerzésének értékéhez képest.

Kiemelten fontos ezért odafigyelni arra, hogy a biztosítási összegünk valósághű legyen, és ne becsüljük túl a fedezetet. Így elkerülhetjük a fölösleges költségeket, és csak azt biztosítjuk, amire valóban szükségünk van.

Amennyiben társasházi lakásban élünk, érdemes utánajárni, hogy mi mindenre terjed ki a ház biztosítása, így néhány fedezeti tétel díja lekerülhet a számlánkról a biztosításkötés, illetve váltás során.

Engedjünk az engedményeknek!

A március ideális időszak arra, hogy utánanézzünk az igénybe vehető kedvezményeknek, de egyéb költségkímélő eszközökkel is érdemes tisztában lennünk. Ilyen tényező lehet például a fizetési gyakoriság. Ha pénztárcánk engedi a nagyobb mértékű egyösszegű költést, az éves díjfizetés választása esetén járhatunk a legkedvezőbben. Ezenkívül más díjcsökkentő opciót is érdemes szem előtt tartani. Például az Allianznál, ha 3 évre vállalunk hűséget, 20% kedvezményt kaphatunk, de abban az esetben, ha egyéb, a biztosítónál kötött gépjármű- vagy életbiztosítással rendelkezünk, újabb 10% engedmény jár. A szerződéskötés módját is célszerű figyelembe venni, ugyanis az online szerződéskötés választásáért további 10%-ot enged a biztosítótársaság márciusban – a kedvezményeket szorzó formájában alkalmazzák.

MFO ikon — a fogyasztók barátja

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által bevezetett rendszer egy olyan kezdeményezés, melynek célja, hogy az ügyfelek számára könnyen érthető, egységes feltételrendszerrel rendelkező, gyors és ügyfélbarát kárrendezést biztosító szerződéseket kínáljon. A bankok és biztosítók által nyújtott termékeknek szigorú szakmai sztenderdeknek kell megfelelniük ahhoz, hogy fogyasztóbarátnak minősüljenek, és ezen sztenderdek alól csak az ügyfelek előnyére történő eltérések lehetségesek.

Az ilyen típusú lakásbiztosítások elősegítik a hosszú távú, magas szintű biztosítási fedezetet, miközben lehetővé teszik az ügyfelek számára, hogy könnyedén összehasonlítsák a különböző szolgáltatók ajánlatait. A biztosító az egyszerűbb ügyintézés érdekében a teljes folyamat során biztosítja az elektronikus ügyintézést.

Az alapcsomag összeállításakor az MNB a családbarát, zöld és digitális szempontok figyelembe vételével támaszt minimum követelményeket, a kiegészítő fedezetek pedig tartalmazzák a lakáshoz közvetlenül kapcsolódó, gyakran előforduló káreseményeket, amik által az ügyfél a saját igényeire szabhatja a biztosítást.

Nézzük, milyen káreseményeket fedez az alapcsomag!

Elemi károkat mint a tűz, füst és koromszennyezés, villámcsapás és annak másodlagos hatása, vihar, jégverés, felhőszakadás, hónyomás, árvíz, földrengés, földcsuszamlás, kő-, szikla- és földomlás, robbanás, idegen tárgy rádőlése, ismeretlen építmény, ismeretlen üreg beomlása, idegen jármű ütközése.

Általános, a háztartásokban gyakran előforduló károkat mint a vízkár (beázás, kívülről érkező víz, vezetékes vízkár, elfolyt víz), üvegtörés, rongálás és vandalizmus, betöréses lopás, rablás vagy besurranás, illetve önmagában a felelősségbiztosítástis.

Tájékozódjunk rendszeresen!

Az idő múlásával a több éve kötött biztosítások esetében felmerülhet az elavultság kérdése, mivel a biztosítási összeg nem mindig tart lépést az ingatlanok és ingóságok aktuális újjáépítési vagy újra beszerzési értékével. Ennek eredményeként egy esetleges káresemény bekövetkezésekor előfordulhat, hogy a biztosítás nem nyújt elegendő fedezetet az újjáépítés vagy beszerzés teljes költségére. Ennek oka, hogy a kártérítési összeg felső határa a szerződésben rögzített vagyonértékhez kötött.

Az Allianz Hungária Zrt. szakértői hangsúlyozzák, hogy érdemes évente átnézni és felülvizsgálni a biztosítási szerződést. Ez különösen fontos, ha az ingatlanban vagy ingóságokban lényeges értéknövelő beruházások vagy felújítások történtek. Az aktuális információk alapján frissített szerződés modern, szélesebb körű káreseményekre kiterjedő védelmet biztosít, és ezáltal nagyobb biztonságot ad a szerződő számára. Az ilyen korszerűsítés nem feltétlenül jár magasabb díjjal, de mindenképpen átfogóbb védelmet eredményez.

Védelem és biztosítási díj

A márciusi váltás lehetősége ugyan kedvező hatással lehet a lakásbiztosítási díjakra, de ami talán még ennél is fontosabb, az a szolgáltatások színvonala és a kárrendezés minősége. Az utóbbi időben jelentősen bővült a lakásbiztosítási szolgáltatások száma, egyre korszerűbb a kínálat. Döntés előtt mindenképp mérlegeljünk, hiszen az az összeg, amit esetlegesen megspórolhatunk egy olcsóbb biztosítással, eltörpül amellett, amekkora védelmet bizonyos termékek nyújthatnak.

A tartalom az Allianz Hungária Zrt. megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Túlélte a macska, hogy véletlenül egy rakás munkavédelmi bakanccsal együtt postázták Utahból Kaliforniába

Túlélte a macska, hogy véletlenül egy rakás munkavédelmi bakanccsal együtt postázták Utahból Kaliforniába

Elfoglalták a Columbia Egyetem egyik ikonikus épületét a palesztinbarát diáktüntetők 

Elfoglalták a Columbia Egyetem egyik ikonikus épületét a palesztinbarát diáktüntetők 

Visszatér a drágulás kora? – ez a hvg.hu havi bevásárlókosara

Visszatér a drágulás kora? – ez a hvg.hu havi bevásárlókosara

Alig három napon belül ledöntötték az oligarchamercit elragadó ferencvárosi turulszobrot

Alig három napon belül ledöntötték az oligarchamercit elragadó ferencvárosi turulszobrot