szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2024 elejére ígérték, de még mindig nincs konkrét dátum. Az Országos Mentőszolgálat főigazgatója is csak annyit mondott, úgy véli, idén megtörténik az átállás.

„Jelenleg nincs gyerek-alapellátási ügyelet a fővárosban” – jelentette ki egy, az Indexnek adott interjújában Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója. Csató szerint ezért a szülők többnyire a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetbe viszik a gyerekeiket, és a kórház emiatt az egyéb sürgős feladatai mellett napi szinten 2-300-as betegszámot lát el.

Mindezt azért tartotta fontosnak Csató elmondani, mert küszöbön áll a főváros átállítása az új ügyeleti rendszerbe, amit mostanra mind a 19 vármegyében bevezettek. A főigazgató arról is beszélt, hogy Budapesten az önkormányzatok „működtetnek valamiféle ellátást”, gyakran csak összevontan, és olyan is előfordul, hogy az ügyeleten nincs orvos.

Az OMSZ ehelyett egy olyan rendszerben gondolkodik, ami „a betegek igényeihez igazodik. Respektálja más ellátók munkáját, és szem előtt tartja a helyi adottságokat is”.

Csató úgy véli – bár az átállás jogszabályi hátterét még meg kell teremteni –, hogy a fővárosi ügyelet megszervezésének még az idén neki tudnak majd állni az OMSZ-nél.

(A rendszer indítása körül még azzal számoltak, 2024 elején Budapesten is az új rend szerint látják majd el a betegeket, de a vidéki átállásban is csúszás volt menet közben – a szerk.)

A kritikát viszont már nehezebben fogadta a főigazgató, amikor rákérdeztek nála, hogy mi az oka annak, hogy a Dunakanyarból 40 kilométert kell utazni ahhoz, hogy délután 4 óra után orvoshoz tudják vinni a gyereket, Csató csak annyit mondott, hogy „már Pest vármegye becsatolása előtt is elláttunk 400 ezer beteget, úgy, hogy eközben semmilyen sajtóvisszhang vagy negatív kritika nem ért bennünket”. Szerinte érdemes volna ennek fényében vizsgálni a kiragadott eseteket.

Ugyanakkor előfordulhat, hogy Csató Gábornak kevéssé volt ideje híreket fogyasztani az elmúlt év folyamán, hiszen amint bevezették Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az új ügyeleti rendszert, már jelezte egy olvasónk, hogy nem megy minden a legflottabbul, ahogyan a Magyar Orvosi Kamara is utalt arra, hogy korántsem lehet problémamentesnek nevezni az új rendszert. Ráadásul a Pest megyei átállás hatására éppenséggel megnövekedett a betegforgalom a kórházak sürgősségi osztályán.

Álmos Péter orvosi kamarai elnök: Aggasztó jelenség, de úgy tűnik, az fog jól járni, aki spórol a magánellátásra

Fokozatosan vonul ki az állam az egészségügy területéről, és közben a kormányzati lépésekből kirajzolódik, hogy az ellátásban a magánellátóknak nemcsak kiegészítő, hanem nagyon is fontos szerepük lesz – mondta a hvg360-nak adott interjúban Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Egyetért Orbán Viktorral abban, hogy az egészségügyi rendszer katyvasz, a kormány irányai viszont nem egyértelműek.