szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök nagyon közeli dátumot mondott a repülőtér visszavásárlása apropóján, holott volt már céldátum a tavaly év vége is.

 

Orbán Viktor reményei szerint „napokon belül visszakerül többségi állami tulajdonba” a ferihegyi repülőtér – erről a miniszterelnök hétfőn, a parlamentben beszélt Kanász-Nagy Máté (LMP) ellenzéki képviselő kérdésére adott válaszában. A miniszterelnök azt is hozzátette: 

Ahogy ez megtörténik, a kormány dönt az odavezető infrastruktúra fejlesztéséről is.

A kormányfő által becsült közeli határidő már a sokadig céldátum, amelyet a kormány csak az utóbbi fél évben kitűzött maga elé, vagy amelyről nyilatkozott a repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. megvásárlása okán.  

Januárban Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter azt mondták, hogy „nagyon közel” van a megállapodás, aztán ugyanő volt az, aki nemrég, áprilisban már azt mondta, hogy „nyárra tényleg” meglesz, ezt írta felül most Orbán a „napokon belül” ígérettel. 

Budapest NER-port: Orbánnak személyesen fontos, a haveroknak nagy üzlet lehet a repülőtér megszerzése

A kormány annyira meg akarja szerezni a budapesti repülőteret, hogy szavazatelsőbbségi és egyéb különleges jogokat is kész volt átengedni azoknak a befektetőtársaknak, akik hozzásegítik ehhez. Ha eljutnak a szerződésig, Orbán Viktor barátai újabb üzletekhez jutnak.

Orbán a válaszában „többségi állami tulajdont” említett, de nem pontosította, hogy mekkora tulajdonrésze lenne az államnak a repülőteret üzemeltető cégben. Az állami tulajdonrészről is többféle verzió keringett ugyanis eddig: volt 51 százalékos értesülés, aztán 80 százalékos is: 

A Budapest Airport 80 százalékát venné meg az állam, a felvásárló céget már kitömték ehhez milliárdokkal

A vártnál hamarabb lezárulhat a ferihegyi repteret üzemeltető Budapest Airport megvásárlása. Az állam a társaság 80 százalékát venné meg, feltehetően 774 milliárd forintot fizetne érte, de csak átmenetileg lenne ekkora a tulajdonrésze.

Frissítés

Cikkünk első változatában tévesen azt írtuk, Orbán Viktor csak szimplán “állami tulajdont” említett, de valójában “többségi állami tulajdont” mondott, bár a tulajdonrész mértékét már nem pontosította, így ennek megfelelően javítottuk a szöveget.