Amióta ebből a növényből elültettem néhányat, nincs vakond a kertemben

2024. április 7.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
A szép, gondozott gyep egyik ellensége a vakond Fotó: Getty Images

Csak ez kell hozzá, hogy biztosan távol tartsam ezeket a nem kívánatos „vendégeket”.

A szép gyep és a konyhakert egyik legnagyobb ellensége a vakond. A vakond miközben járatokat ás, az értékes növények gyökereit meglazítja, elszakíthatja, így azok könnyen elszáradhatnak; ez különösen érvényes a konyhakerti palántákra. A vakond esztétikai szempontokból sem a legjobb lakója a kertnek: egy éjszaka leforgása alatt elcsúfíthatja gondosan ápolt pázsitunkat. Mondjuk, mit tehetsz ellene.

Talajfertőtlenítés

A vakond megjelenése a kertben azt jelzi, hogy a talajban elszaporodtak a kártevők, mint a drótféreg vagy a pajor. Ha talajfertőtlenítéssel elpusztítja ezeket, a vakond továbbáll, hisz nem lesz mivel táplálkoznia. Talajfertőtlenítésre alkalmas a szudáni fű telepítése, a különböző talajfertőtlenítő szerek (teflutrin vagy cipermetrin alapú rovarölő talajfertőtlenítő granulátum) alkalmazása, illetve a ricinust tartalmazó szerves trágyák.

Vakondháló

Csak a gyepesítés előtt alkalmazható megoldás, ha a gyep alá elhelyezi ezt az erős műanyagból készült hálót, amin keresztül a vakond nem tud a felszínre jönni. Arra kell ügyelni, hogy 20-30 cm földnek kell a hálóra kerülnie. Hátránya, hogy a háló miatt évekig nem ültethet új növényeket, ezért csak olyan helyekre ajánlott telepíteni, ahol hosszú távra tervezik a díszkert arculatát.

Vakondriasztó csapdák

A sörösüveges módszer régi klasszikus: a nyakával felfelé, a túrásba ásott üveg kellemetlen hangon fütyül, amikor a szél fújja, és ez elűzi a vakondot. Ennek modern változata az ultrahangos vakondriasztó. Ezt a járatokba kell elhelyezni, az általa kibocsátott magas frekvencián sípoló hang biztosan elkergeti az állatot.

Vakondriasztó granulátum

A kert köré szórt ricinus tartalmú granulátum úgy működik, mint egy sorompó: mivel a vakond ki nem állhatja az illatát, nem teszi be a lábát a kertbe. 4-6 hétig biztosan távol tartja az állatot. A granulátumot a talaj felszínén kézzel vagy csepegtetővel kell eloszlatni.

Vakondriasztó növények

A nagy sárfű, avagy vakondűző fű gyökere riasztó hatású anyagot választ ki, érdemes a kertben elszórtan elültetni. Jó, ha tudja, hogy ez a növény erősen mérgező! Hatásos vakondriasztó növény a ricinus, a nárcisz és a tűzliliom.

Nagyapám mutatta ezt az egyszerű trükköt: többé nem jön be a vakond a kertedbe

Nagyapám mutatta ezt az egyszerű trükköt: többé nem jön be a vakond a kertedbe

Filléres módszerek

Klasszikus módszer minden járatba petróleumba vagy gázolajba mártott rongyot tenni, aminek a kellemetlen szaga elűzi a betolakodót. Modernebb, de szintén olcsó megoldás kávézaccal, fokhagymával és egyéb erős illatú fűszerrel elűzni a vakondot.

Háziállat

Ha egyébként is gondolkodik háziállaton, még egy érv mellette, ugyanis távol tartják a vakondokat.

Savanyúság

A savanyúságok leve is vakondriasztó házilag: az uborka vagy más savanyúságok levét öntsük a vakondjáratba, elkergetheti a vakondokat.

via

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest