szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tovább élnek azok, akik párkapcsolatukban osztoznak az alkoholfogyasztási szokásokban is – állítja egy új tanulmány.

Különös megállapításra jutott egy 9312 ember bevonásával végzett vizsgálat: kiderült ugyanis, hogy azok a párok, melyek hasonló alkoholfogyasztási szokásokkal rendelkeznek, tovább élnek, mint azok, akik nem.

Bár a hosszabb élet kecsegtető lehet, a The Gerontologist folyóiratban publikált tanulmányt jegyző Michigani Egyetem kutatói óva intenének mindenkit attól, hogy a hosszú élet titkaként kezeljék az alkoholfogyasztást.

A megállapítások azonban ismét rávilágítanak arra, hogy a párkapcsolatok milyen komplex módon tudják befolyásolni az egészséget is. A Science Alert felidézi: az alkoholfogyasztási szokások párkapcsolatra gyakorolt hatását már korábbi tanulmányok is vizsgálták, de a közös vagy egyéni ivási szokások egészségi hatásai nem ennyire egyértelműek.

Aki iszik, az hamarabb elalszik – de van itt egy elég nagy probléma

Bár gyorsabban elalhat, aki lefekvés előtt alkoholt fogyaszt, azonban ebben az esetben megváltozik az alvásciklusa, mégpedig éppen a kritikus fázis kárára.

A korábbi vizsgálatok többsége fiatalokra fókuszált, és arra utalt, hogy a különböző alkoholfogyasztási szokások rossz hatást gyakoroltak a kapcsolatokra, és a válás is gyakoribb.

Az új, 4656 pár bevonásával végzett kutatás résztvevői 50 évesek vagy idősebbek voltak, és olyanok is voltak közöttük, akikkel kétévente interjúztak. Mint kiderült: azok a párok, akik bevallásuk szerint mindketten fogyasztottak alkoholt az elmúlt három hónapban, tovább éltek, mint azok, akik úgy nyilatkoztak: ők nem ittak, vagy eltérő alkoholfogyasztási szokásokkal rendelkeztek.

Kelet-Európában isznak a legtöbben és a legtöbbet

Ezt derül ki a CIA vizsgálatából, amely 189 ország italozási szokásait mérte fel. Magyarország a tizenhatodik a világranglistán.

Természetesen sok a kérdőjel a megállapítások körül, például az sem világos, hogy hogyan kapcsolódhat a közös alkoholfogyasztás a hosszabb élethez – miközben az egyéni iszogatás nem mutat fel hasonló „előnyöket”.

Az ok talán a közös életmódban, a közelségben és a kapcsolati elégedettségben keresendő – részletezi a Science Alert –, ám az átfogóbb eredményekhez még további vizsgálatok szükségesek.

Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az alkohol nem elixír, a káros hatásaira már számos tanulmány rámutatott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.