szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A listavezető politikus azt sem zárta ki, hogy akár egy teljesen új frakcióba ülnek majd be az Európai Parlamentben.

„Az előttük álló EP-ciklus talán a legnehezebb, a legkeményebb lesz” – ezzel magyarázta a Kossuth Rádióban Deutsch Tamás, miért volt szükség jelentős sorcserére a Fidesz európai parlamenti listáján.

A Varga Judit visszavonulása után listavezetővé avanzsált Deutsch úgy fogalmazott: győztes csapatot akart a Fidesz országos elnöksége összeállítani a június 9-ei EP-választásra.

Már most látható, hogy az elmúlt időszak “rendkívül durva politikai zsarolásai” ellenére még soha annyi “brutális erejű támadás” nem érte Magyarországot és a magyar szuverenitást, mint amire az elkövetkező években számítani lehet – érvelt Deutsch. Emiatt szerinte egy olyan EP-delegáció összeállítására volt szükség, amelyik valóra tudja váltani, hogy az ötödik EP-választásokon is a Fidesz és a KDNP csapata győz, és az azt követő ötéves ciklusban képes “harcosan” szembeszállni a támadásokkal és megvédeni a magyar szuverenitást.

Hangsúlyozta, különös jelentősége van annak, hogy a Fidesz-KDNP listáján a vajdasági és a kárpátaljai magyarság képviselője is ott lehet az európai döntéshozatalnál.

Gyógypedagógustól influenszeren át paralimpiai bajnokig: megnéztük, kik lehetnek a sorcsere után a Fidesz-KDNP EP-képviselői

Sokakat lecseréltek a jelöltlistán, de ragaszkodtak ahhoz a szokáshoz, hogy fogyatékkal élő és határon túli magyar is felkerült a listára.

A Fidesz EP-képviselői jelenleg függetlenként ülnek az Európai Parlamentben, miután 2021-ben hosszas huzavona után kiléptek az Európai Néppártból. Azt eddig is lehetett tudni, hogy Orbán Viktor meg akarja várni az EP-választások eredményét, mielőtt egy másik frakcióba belépésről kezdene tárgyalni, eddig azonban úgy tűnt, hogy a Giorgia Meloni olasz kormányfő vezette ECR lehet a választásuk.

Deutsch most mégis arra utalt, hogy „kedvező választási eredmény és a potenciális partnerek együttműködési készségének megléte esetén” van esély arra, hogy egy “nagy, akár egységes jobboldali, konzervatív, szuverenista frakció jöhet létre az EP-ben a Fidesz és a KDNP részvételével”.

Ursula von der Leyen esetleges újraválasztásáról Deutsch Tamás úgy fogalmazott: szinte kizártnak látja az egyetértés lehetőségét a huszonhét állam és kormányfő között abban, hogy az Európai Bizottság jelenlegi elnökét egyhangúlag támogassák.