szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szakmai egyeztetést tartott a nemzetgazdasági miniszter és a jegybankelnök.

Találkozott egymással egy munkaebéden a Magyar Nemzeti Bank elnöke és a nemzetgazdasági miniszter és kiadtak egy semmitmondó közleményt arról, hogy majd egyeztetnek máskor is – alapesetben ez hír sem kellene, hogy legyen, de a mai Magyarországon nagy dolognak számít, hogy Matolcsy György és Nagy Márton egyáltalán szóba álltak egymással.

A puszta tény az: Matolcsy és Nagy az MNB és az NGM közös közleménye szerint „áttekintette az ország gazdasági helyzetét és a gazdaságpolitika aktuális feladatait. A felek egyetértettek abban, hogy nemzetgazdasági érdek az alacsony infláció megőrzése, valamint – az egyensúly helyreállítása mellett – a fenntartható növekedés újraindítása. Közös álláspont volt, hogy a hazai növekedés magasabb fokozatba kapcsolása érdekében tovább kell erősíteni Magyarország versenyképességét.” Emellett „megegyeztek, hogy a két intézmény közötti eddigi szakmai együttműködés mellett a jövőben stratégiai kérdésekben is további személyes egyeztetést tartanak”. Sőt, milyen kemény a politikusok élete: összeálltak egy kézfogásra egy közös fényképen, amelyen Nagy Márton még mosolyog is.

Aktuális gazdasági kérdésekről egyeztetett Matolcsy György és Nagy Márton 2024. április 4-én
NGM/Papp Szabolcs

Mindez azért fontos most, mert a kormány és a jegybank nagyon komoly ellentétbe került az elmúlt hónapokban, és a szakmai kérdések mellett Matolcsy és Nagy Márton között elég csúf személyeskedésig is eljutottak. Matolcsy arról beszélt, hogy az egykor a helyetteseként dolgozó Nagy Mártont annak idején ki kellett tenni az MNB-ből, akkora hibákat vétett, a kormányzatba átigazolt, azóta csúcspozícióban járó Nagy pedig erre azt mondta, „hála Istennek” már nem Matolcsy a főnöke.

Hogyan lett Matolcsy pártfogoltjából a fő ellensége Nagy Márton?

Az immár nemzetgazdasági miniszter hosszú utat járt be, a buktatókról keveset beszél. A kezdeteket mindenesetre ismerjük: két vizionárius egyszer kezet fogott a Magyar Nemzeti Bank képzeletbeli tornyában, de ez az előremutató viszony megtört, és akár gazdasági károkhoz is vezethet, hogy a két fél nem működik együtt.

Az MNB és a kormány, utóbbiból főleg Nagy Márton között már az elmúlt pár évben is sok vita volt, és ugyan voltak pletykák arról, hogy ők ketten személyesen utálják egymást, ezt a személyes vonalat sokáig háttérben tudták tartani. A most kiadott közleménnyel legalább afelé tettek újra egy lépést, hogy úgy tűnjön, csak szakmai a vitájuk. Persze van is min vitatkozni a gazdaságpolitikában: az NGM azt szeretné, hogy minél előbb pörgessék fel a növekedést akkor is, ha ez kicsit magasabb inflációhoz vezetne, az MNB viszont az infláció még lejjebb szorítását pártolja, ami kisebb növekedést jelent.

A kormány eközben – nem az NGM, hanem a Pénzügyminisztérium – elkészített egy törvénytervezetet, amellyel az MNB fideszes tagokkal teli felügyelőbizottsága sokkal nagyobb ellenőrzési jogkört kapna a jegybank és az alapítványai felett. Azt pedig a hvg360 két napja írta meg, hogy a kormány és az MNB vitájában az Állami Számvevőszék egy jelentése nyithat új frontot: az ÁSZ úgy véli, hogy az MNB székházát túlárazva újítják fel (az eredeti számítás 55 milliárd forintról szólt, végül 102 milliárd fölé nőhetett az összeg), ráadásul a felújításban egy olyan cég – a Raw Development Kft. – vesz részt, amely a jegybankelnök fiának, Matolcsy Ádámnak a köréhez köthető Somlai Bálint érdekeltsége.