szerző:
Tetszett a cikk?

Az olasz gyártó hibrid szupersport-kocsija még a legendás LaFerrarinál is hét tized másodperccel gyorsabb a cég tesztpályáján, Fioranóban. Ez bizony jó ajánlólevél a legfinnyásabb sportautó-ínyenceknek is.

Novemberben próbálhattuk ki az olaszországi Varano de' Melegari versenypályán a Ferrari mai kínálatának egyik legdurvább darabját, az SF90-et. Egy ilyen meghívás nagyjából évtizedenként érkezik a világ egyik legizgalmasabb autóinak gyártójától, és a Ferrarinak persze nem is kell nagyon könyörögnie a vásárlóknak, hogy vigyék az autóit. Ha valaki most rendel egyet, akkor arra számíthat, hogy 2026 környékén kapja az értesítést; átveheti az új autóját.

A szűkös piac miatt, a Ferrari a használtautók kereskedelmést is szeretné a kezében tartani, és többek közt erről is szólt a Ferrari programja, hogy bemutassák az úgynevezett Ferrari Approved programot, ami arról szól, hogyan biztosítják, hogy akár egy 14 éves kocsijuk is lényegében újnak számítson.

Ferrari

Mivel elképesztően drága autókról van szó, senki sem szeretne valamilyen "klónozott" Ferrariba belefutni, a vevők számára a cég biztosít tanusítványt a kocsik mellé, amelyek átestek a szigorú minősítésen. Egy ilyen példány esetében szó sem lehet semmiféle átalakításról, vagy ne adj isten tuningról, a Ferrari különben is különösen háklis az ilyesmire. Az eredeti állapot elismeréséhez lényegében egy dolgot variálhatnak „tetszőlegesen” a tulajdonosok: milyen abroncsokon fut a kocsi.

A hivatalos, 202 pontos ellenőrzési listán rendszeresen átesett autók értéke persze ennek nyomán lényegesen magasabb is, mint a papírral nem rendelkező példányoké. Ha pedig arra gondolunk, hogy egy Ferrari egyben befektetés is, akkor végképp érthető, hogy a maximális biztonságra törekednek a milliomos vevők.

Ferrari
Ferrari

Persze mára már az is nagyon megváltozott, kik vásárolnak Ferrarikat és egyáltalán szuperautókat. A változásra a legszemléletesebb példa, hogy egy ideje már kriptovalutáért is lehet az olasz sportkocsikat venni, mert egész egyszerűen rengeteg lett a hirtelen meggazdagodott huszonéves bitcoin-milliomos, vagy kriptovalutabányász a világban. Hogy kik ők, elég csak megnézni az Instagramon pár olyan videót, ahol szinte gyerekeket kérdeznek meg, hogyan ülhetnek ilyen autókban, mint ebben a videóban egy 450 ezer dolláros AMG GT Black Series.

A Ferrari pedig nem áll az útjában semmi jónak, ha valós igény támadt arra, hogy így tudják elkölteni a pénzüket, hát tegyék. És, ha már vesznek valamit, akkor legyen az például a Ferrari közel 200 millió forintnál kezdődő hibrid sportkocsija az SF90.

A modell, amit, mi is kipróbálhattunk, a nevét a Scuderia Ferrari 90 éves megalapítása nyomán kapta, és annyiban egyébként klasszikus módon nem tekinthető szupersportkocsinak a Ferrarinál, hogy nem limitált darabszámos. Míg az F40, F50, az Ezno vagy LaFerrari ilyenek voltak, az SF90 szériamodellnek számít, még ha teljesítményét tekintve páratlan is a maranellói cég utcai autóinak kínálatában.

Ferrari
Ferrari

Nem is kérdés egy ilyen modellt vezetni, mekkora izgalmat jelent, viszont az, hogy pont ezen a napon kell szakadnia az esőnek itt, inkább sorscsapásként fogható fel. Tudható, hogy ilyenkor egy ilyen autó képességeinek alig töredékét lehet kihasználni és természetesen a korántsem profi pilóták tapasztalatainak függvényében alakulhat a program békés „kocsikázássá”. Pedig már maga a pálya is kulcsfontosságú helyszín. Mint megtudtuk az összes pilóta, aki a Ferrarinál dolgozik valamilyen pozícióban, itt kezdi karrierjét és ezt a pályát úgy ismeri, mint a tenyerét.

A hivatalos nevén Varano de’ Melegari, a pálya nem túl hosszú, nagyjából 2,3 kilométer a maximális nyomvonalvezetéssel, egy hosszabb egyenessel, széles sikánnal és egy éles visszafordítóval. Ha pedig kicsit körbe is néz valaki a pálya közvetlen környezetében, akkor rácsodálkozhat arra is, hogy itt van például a Dallara csapat központja is.

A hetvenes évek óta ismert istállóé, amely versenyautóvázakat szállít még mindig a Formula-3-ba és nagyon szép komplexummal rendelkezik: dizájnközpont, versenyzői akadémia és fejlesztési műhely, minden van itt. Léptenyomon érezhető itt az olasz motorsport fajsúlyos történelme, és az is, hogy ez mennyire élő még most is.

Ferrari

A vigasztalanul ömlő eső dacára ilyen élményekkel próbáljuk magunkban tartani lelket, hogy mindez még így is mekkora kiváltság és ne is húzzuk már tovább az időt jöjjön, aminek jönnie kell.

A Ferrari SF90 egyébként nem a közelmúltban debütált, hanem még 2019-ben és bizony ez a modell is részese annak az átalakulásnak, hogy mára a Ferrari több hibrid modellt ad el, mint hagyományos hajtásút. A kocsiban egy 90 fokos hengerszögű 3990 köbcentis V8-as turbós benzinmotor van, ami önmagában 780 lóerős teljesítményt és 800 Nm-es nyomatékot ad le, és ehhez hozzájön még 220 lóerő, melyet három villanymotor állít elő. Ez az első középmotoros Ferrari, amely összkerékhajtást használ, de át lehet váltani hátsókerék-hajtásra vagy akár elsőkerék-hajtásra is. Csak úgy említés szintjén, de nagyjából 30 kilométert elektromos módban is el tud menni.

Húsz éve volt egyébként olyan közép-hátsó motoros sportberlinetta a Ferrari kínálatában 360 Modena révén, ami lényegében hasonló koncepció, de a modern SF90 azért egészen más tészta. Ez a kocsi jellemezi az új generációt: dizájn, kabintér és aero megoldásaival is.

Ferrari

Beülve a buborék alakú kabintérbe - persze majdnem a földre -, az SF90-ben szinte full karbonszálas matéria minden, a kormány itt már érintőpados és a kijelző is teljesen digitális. A legendás kis kapcsoló „eManettino” néven fut, utalva arra, hogy akár szuperzöldként is autózhatunk. Az első métereken is érezni azonban, hogy nem ez a fő szempont, iszonyatosan merev a kaszni, többek közt a hibrid rendszer 270 kilós súlytöbblete miatt is.

Az első pár ismerkedő körben persze az instruktor vezeti a kocsit és a 70 feletti életkorú gyári pilóta egészen gyomrot próbáló tempóban tereli a vizes pályán is a gépet. Itt már látszik, hogy a korábbi aggodalom annyira nem lesz igaz, haladni így is elég gyorsan fogunk.

Az SF90 persze esetünkben szigorúan „wet módban” marad, jobb a békesség, főleg, hogy egy olyan autót vezetünk így is, amely a vizes aszfalton negyedik fokozatban is bármikor képes elforgatni maga alatt 100 km/h-s tempó felett is a kerekeit.

Ferrari

A gyorsulása olyan elképesztően agresszív, ami szinte páratlan: 2,5 másodperc alatt van 100-on, és 6,7 mp alatt 200-on, amit el is hisszük neki. A varanói pálya célegyenesére vezető kanyar után pedig ezt meg is mutatja, jöhet a kigyorsítás, kinyílik a dimenziókapu, a V8-as trombitálása és hatalmas esőfüggöny kíséretében száguldunk egyészen a fékezési pontot jelző tábláig. Itt az erős fékezésre, minimálisan táncol is a kocsi hátulja, ahogy elkönnyül, majd csodásan hallani azt is, hogyan dobálja vissza automata-módban a váltó a fokozatokat, mire az első széles sikánhoz érünk.

Itt aztán dolgozhat a nyomatékvektoros okoshajtás is, elosztva a tapadást a külső és belső kerekre kanyarodáskor. Nyilvánvaló, hogy bolondbiztos tempót enged csak az instruktor, aki kicsit tanít, kicsit dicsér, és mindig visszajelez, mire figyeljünk. Így pedig akár 1000 lóerővel is élvezetessé lehet tenni azt a tíz kört, ami kipróbálásként jutott.

A Ferrari nyilván nem végzett félmunkát az új érába belépve sem. Egyből egy olyan hibridet kínálnak a vásárlóknak, ami a márka históriájának néhány héttel ezelőttig a legerősebb és leggyorsabb utcai autója volt, amíg meg nem jelent az ugyancsak erre a modellre épülő, még extrémebb, Ferrari SF90 XX. Alig plusz 30 lóerővel erősebb csak, de vélhetően mégis teljesen más kávéház mint a sima Stradale. Hozzátennék, limitált darabszámos is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.