32 évesen titokzatos körülmények között meghalt, mégis egyre inkább jelen van a világ egyik legnagyobb akcióhőse: A sárkány közbelép kritika

2024. április 3.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
GettyImages-Bruce Lee

Tudni vélik, hogy a kis Lee Jun-fant, azaz Bruce Lee-t szülei lányruhába öltöztették, Little Phoenixnek nevezték, és sokszor úgy tettek vele kapcsolatban, mintha lány lenne. És erre megvolt a jó okuk.

A legenda szerint ugyanis már nagyapja is meghalt 32 évesen, miként több férfi is Lee családjában. Azóta azt is tudjuk sajnos, hogy fiát, Brandon Lee-t a Holló forgatása közben véletlenül agyonlőtték: csupán 28 volt.

A család úgy emlékezett, hogy a Tang dinasztia óta átok ül a família férfitagjain, miszerint nem érhetik meg a 33 évet. Bruce-t hiába próbálták lánynak álcázni, hogy elrejtsék a rossz szellemek elől. Mégis titokzatos körülmények között elhunyt 32 évesen. Olyan harcosként halt meg, amilyen nem termett azóta sem a film történetében.

Most lecsekkoltam, hogy tényleg ő volt a leg-leg? Megnéztem az immár 51 éve készült Sárkány közbelép című filmet, mert nagyon kíváncsi voltam, hogy kiállta-e az idő próbáját (egyszer láttam már réges-régen).

Visszatérve Bruce halálához: máig nem tudni, hogy mi okozta, több teória is van rá, emlegetnek fétékenységi drámát (nős volt, mégis egy Betti Ting nevezetű színésznő, a szeretője kanapéján érte a halál), agyi ödémát hőgutától (33 fok aznap, na jó), de a triádok (hongkongi bűnszervezetek) bosszúját is, ugyanis egy olyan étteremben ebédelt aznap, ami a maffia érdekeltségébe tartozott, esetleg megmérgezhették, mert nem adott nekik részesedést filmjei bevételéből. Mivel főleg a meglehetősen megbízhatatlan korabeli ázsiai bulvársajtó ontotta az összeesküvés elméleteket, ezek egyike sem bizonyított. A legizgalmasabb az volt, amely szerint létezik egy olyan ütés, a dim mak, amit ha beadnak valakinek, az csak később hal meg tőle. A pletykalapok tudni vélték, hogy egy hónappal halála előtt Lee azért lett rosszul, mert kapontt egy ilyen ütést, de azt túlélte, ám másodszorra nem volt ilyen szerencsés. Sosem tudjuk meg, miként azt sem, ha él még pár évtizedet, akkor is ilyen hatalmas kultusza lett volna, mint így. És ennek a megbecsülésnek csak pár film adott alapot, közülük is leginkább A sárkány közbelép, az egyetlen hollywoodi film, amit elejétől-végéig leforgatott, és amelynek a bemutatóját már nem érte meg.

Hogy miért vettem elő? Mert kolléganőm ajánlására végignéztem a netflixes Warrior című sorozatot. Erről itt írt. Beleszerettem. Utána nem volt hova fordulnom, mert ilyen típusú kung fu sorozat nincs még egy, és semmi kedvem nem volt se tini nindzsákhoz, se valami hülye fehéremberes maffiashowhoz, gondoltam, visszamegyek inkább a gyökerekhez.

A Warriort ugyanis Bruce ötlete alapján készítette többek között a lánya, Shannon Lee. A főszereplő, Andrew Koji pedig azért kapta a lehetőséget, mert nagy Lee rajongó, a stílusában verekszik, és egy kicsit úgy néz.

Bruce a sárkány évében, a sárkány órájában született. Ez a sovány, inas honkongi kínai férfi az egész világot letarolta a hatvanas évek végén, a hetvenes évek elején. Sajátos harcművészeti stílusával, amit jeet kune donak nevezett, és ami többek között a Tai Chi, a Taekwondo, a Jiu jitsu, a box és a vívás keveréke, olyan látványos és akrobatikus mozgásformát vitt a vászonra, amihez képest a nyugati típusú verekedés nyers, böszme, primitív ütlegelésnek tűnik. Brandon egy interjúban elmondta, hogy apja 33 féle harcművészet legjobb elemeit gyűjtötte össze, és kidobta belőlük, ami nem tetszett neki. Bruce majdnem akkora sztár volt akkoriban, mint kicsit később Schwarzenegger vagy Stallone. Persze ebbe belejátszott ázsiai népszerűsége, de a fehérekkel is elfogadtatta, hogy a kínai férfi nem feltétlenül kicsi, gyenge, és alázatos, hanem erős, ügyes, szuperszexi és karizmatikus. Akkoriban a honkongi filmek ellepték az egész világot, olyasmi volt ez, mint ma a K-pop népszerűsége. Már a korábbi hongkongi gyártású filmjeiből ismerték, de ez a nagy stúdiófilmje 300 millió dollárt termelt világszerte, ami rengeteg volt 73-ban, persze ebbe belejátszhatott a bemutató előtt bekövetkezett rejtélyes halála is.

A sárkány közbelép egy tipikus hetvenes évekbeli akciófilm, ami a Dr. No. című Bond filmtől sok klisét átvett. Bruce Lee karaktere egy drogot és prostikat áruló nagyúr szigetére utazik, ahová a titkosszolgálat küldi, és ahol keresi a nagyúr egyik emberét, aki miatt húga öngyilkosságot követett el. A hivatalos szöveg az, hogy Han egy tornát szervez a világ legjobb harcosainak. Csak ennyi a sztori, a többi puszta akció.

A sárkány közbelép mai szemmel kicsit furcsa. Bevallom, akciófilmet ritkán nézek ennyi időset. Művészfilmet vagy romantikusat csak-csak, de azokban nem pofozkodnak. Nyilván nincsenek benne effektek. De sebaj, mert így kiderült, hogy ezek a szereplők: John Saxon, Bolo Yeung és Jim Kelly még tényleg tudtak verekedni. Lee állítólag 190 km/óra sebességgel ütött. Egyhüvelykes csapásának titkát azóta is kutatják. Erről itt.

Furcsa még az egykori hongkongi környezet. A régi kínai hangulat még nem tűnt el ötven évvel ezelőtt, öröm nézni a helyi részleteket. És a plasztikázatlan a nőket, a szexis, de nem szanaszét gyúrt, természetesen fotózott, valóban alkatilag szép férfiakat. A szereplők sematikusak, mert a korabeli Bond mozik mintázatát követik. A film nagyrésze harc. Nem értettem, a hetvenes években egy bűnöző szigetén miért nem lőnek egyszerűen főbe mindenkit, nem tűnt túl reálisnak, hogy rúgásokkal terítik le az ellenfelet, nem golyóval, de erre is van magyarázat: a brit törvények tiltották a fegyverviselést (ok, egy maffiózó talán ezt nem mindig tartotta be), így puszta kézzel küzdenek. Mindannyian emlékszünk olyan akciófilmekre, ahol a főszereplő egyedül leküzd vagy harminc ellenfelet csupán az ügyességére hagyatkozva. Eléggé nevetségesek azok a jelenetek. Bruce-nak viszont gond nélkül elhiszem, mert tényleg olyan volt, mint egy démon.

Nem tudom megmondani, milyen lett volna ez a film, ha nem Lee játszik benne. Ugyanis, amikor nincs a színen, szinte szétesik az egész, egy közepes retrosorozat szintjére süllyed, amikor azonban megjelenik, mintha egy földöntúli lény mozgását és képességeit figyelnénk. Kisugárzása viszont nagyon is emberi vonzó és karizmatikus, teljesen átlényegíti a kissé bugyuta sztorit.

És a Sárkányt figyelve néhány későbbi filmélmény is értelmet nyer: sokan Bruce Lee köpönyegéből jöttek ki. Tarantino filmjeiben, a Mortal Combat játékban, és természetesen a Jackie Chan vagy Jet Li filmekben is tovább él a szelleme. De verekedni talán azóta sem tudott úgy senki...

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest