szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A svéd Buddywise cég nemrég 1,3 milliárdos befektetést kapott, hogy a gépi látásra építve tökéletesítse a munkahelyi baleseteket előre jelző rendszerét.

Az Európai Unióban 2021 során összesen 3000 halálos, és mintegy 2,9 millió nem halálos kimenetelű baleset történt a munkahelyeken. Ezek ötöde – talán nem annyira meglepő módon – az építőiparhoz kapcsolódik. Ami jóval érdekesebb, hogy a balesetek zöme megelőzhető volna, erre alapozva fejleszti rendszerét a stochkolmi székhelyű, hogy a modern eszközök segítségével minimalizálni lehessen a balesetek számát – írja a The Next Web.

A startup olyan számítógépeslátás-modelleket fejleszt, amelyek monitorozzák a munkahelyi környezetet, és figyelmeztetnek a potenciálisan veszélyes helyzetekre. A rendszer akkor is automatikus riasztást küld a megfelelő csatornákon ha úgy látja, hogy sérülés vagy haláleset történt.

Buddywise – Automated Safety Monitoring

Buddywise offers an end-to-end workplace safety solution that not only detects risks, but also generates alarms, reports, and feedback to workers in terms of things like lights and signals, which both improves safety and enables a response before an accident occurs.

A Buddywise szerint ezen az úton eljuthatnak a „sérülésmentes jövőbe”. Lamin Faye, a cég társalapítója és vezérigazgatója szerint ebben nem lehet kompromisszumot kötni, hiszen a munkanap végén midenkinek épségben kell hazaérnie. A szakember korábban 11 évig dolgozott a szélenergia-óriásnál, a Vattenfallnál, többek között a biztonságért és a digitalizálásért felelős alelnökként.

A startup nemrég 3,5 millió eurós (kb. 1,3 milliárd forintos) befektetést kapott.

A cég mesterségesinteligencia-modellje valós időben elemzi a képeket, működéséhez csupán néhány kamerára és stabil wifire van szükség. A rendszer számos kockázatot képes azonosítani, például egy nem megfelelő módon vezetett targoncát, egy elesett embert, vagy valakit, aki elfelejtette felvenni a munkavédelmi sisakot. Sőt, még azt is jelezheti, ha a dolgozónak rossz a testtartása.

Buddywise

A Buddywise szerint nem kell attól tartani, hogy az adatok rossz kézbe kerülnek. A cég algoritmusa minden adatot valós időben elemez, és utána az adatokat nem tárolja sehol.

A rendszert már Svédországban, Finnországban, Lettországban és Lengyelországban is alkalmazzák a különböző ipari telephelyeken. A jövőben Európa több országába is elvinnék a megoldást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.