Agyő, sárga csekk! Egy hét és a fizetési technológia végzetes csapást mérhet rá

2024. márc 25. 14:49
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Április elsejétől (bár vicces a dátum, az intézkedés nagyon is komoly a lakosság számára) minden bank köteles elfogadni a fizetési kérelmeket, amelyek révén a címzettek egyetlen kattintással kifizethetik a tartozásukat. Ez pedig azt jelenti, hogy a sárga papír csekknek szinte semmiféle előnye sem marad a digitális fizetési lehetőségekkel szemben. / Fotó: Blikk

Április elsejétől (bár vicces a dátum, az intézkedés nagyon is komoly a lakosság számára) minden bank köteles elfogadni a fizetési kérelmeket, amelyek révén a címzettek egyetlen kattintással kifizethetik a tartozásukat. Ez pedig azt jelenti, hogy a sárga papírcsekknek szinte semmiféle előnye sem marad a digitális fizetési lehetőségekkel szemben. / Fotó: Blikk

A fintech (azaz a pénzügyi technológia) a digitális alkalmazások egyik leggyorsabban fejlődő területe. Magyarországon postán befizethető sárga csekk uralmát eddig mégsem sikerült megtörni. Hamarosan azonban egy olyan szabályozási változás lép életbe, amely nem ígér sok jót a sárga csekknek, legalábbis azoknál, akik már eljutottak a bankszámlanyitásig.

Április elsejétől a sárga csekk nagy ellenségeként is emlegetett fizetési kérelmeket minden banknak kötelező lesz elfogadni. Ez azt jelenti, hogy innentől kezdve bármelyik bank ügyfele kaphat egy gombnyomással befizethető átutalási kérelmet, amivel az eddigi talán legnagyobb akadály hárul el a megoldás elterjedése elől – írja a Portfolio.

Mi az a fizetési kérelem?

Az MNB és a Giro reményei szerint a határidőt követően egyre több közműszolgáltató, állami szereplő és hatóság küld majd nekünk fizetési kérelmet, ami azt jelenti, hogy nem kell se postára járnunk, se a számla-, illetve kártyaadatokat beírásával bíbelődnünk, vagy éppen a csoportos beszedés automatikus pénzleemelésétől tartanunk.

Az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) 2020-as elindulása óta létezik a fizetési kérelem, amely egy olyan azonnali átutalást jelent, amelyet a kérelmet fogadó fél tud jóváhagyni. Akár a kérelemben megjelölt összeget is átírhatja a címzett (ha a küldő fél ezt engedélyezte), egy gombnyomással pedig a pénzt elküldheti a kérelem indítójának. Mindezt legfeljebb 60 napon belül teheti meg, de a küldő fél ennél szorosabb határidőt is megjelölhet. Természetesen a kérelmet el is lehet utasítani, vagy az ügyfél egyszerűen figyelmen kívül is hagyhatja.

Így akarják megtudni a csalók telefonon keresztül, melyik banknál van a bankszámlája – videó

Így akarják megtudni a csalók telefonon keresztül, melyik banknál van a bankszámlája – videó

A sárga csekkeket digitálisan, azaz például iCsekk alkalmazással, QR-kóddal vagy egyszerű átutalással is befizethetjük ma is. De a posta nemrégiben közölte, hogy ugyan egyetlen év alatt 30 százalékkal növekedett az iCsekk applikáción keresztüli csekkbefizetések aránya, ám még így is csak minden tizedik ember fizette be mobilapplikáció segítségével, távolról a csekkjét. Azt is megjegyezték, az elektronikus fizetéssel kiegyenlített csekkek aránya Magyarországon, a fizikai és digitális csatornákon összesítve, már meghaladta a 42 százalékot.

Utóbbiból arra következtethetünk, hogy egyre többen vannak, akik hajlandóak lennének digitálisra váltani, de valamiért a csekket még mindig papíron kapják meg.

Papírcsekk helyett digitális kérelem

A 21. század első negyede lassan véget ér, a ma már meglehetősen retro megoldásnak számító sárga csekket teljes egészében kiválthatná, ha a közműszolgáltatók és hatóságok – amelyek tömegesen alkalmazzák ma is a sárga csekkeket – papír helyett digitális fizetési kérelmet küldenének az ügyfeleiknek.

Ezt azonban mindaddig nem tudták volna megtenni hatékonyan, amíg bankonként eltérő volt, hogy ki az, aki befogad fizetési kérelmeket. Ez változik meg most április elsejével. Ha most ez az akadály elhárul, akkor az egyik legkézenfekvőbb megoldás, hogy a közműszolgáltatók, távközlési szolgáltatók, biztosítók vagy éppen a különböző hatóságok a sárga csekkeket egy csapásra digitalizálják.

Ahelyett, hogy a postán keresztül, papíron, levélben küldenének számlát és csekket, közvetlen digitális kapcsolatot létesíthetnek az ügyfeleikkel. Első körben a sárga csekkjüket digitálisan befizetők körében lehet majd valószínűleg érzékelni a változást.

A fizetési kérelem talán legnagyobb előnye a csoportos beszedéssel szemben az, hogy az ügyfél eldöntheti, mikor fizeti be, és egyáltalán, befizeti-e, tehát továbbra is kontroll alatt tartja a számláját, menedzselheti a likviditását. Azoknak is szimpatikus lehet, akik szeretnek hónapról hónapra egy pillantást vetni arra, hogy miért és mennyit fizetnek be. Emellett a csoportos beszedések beállítása sok banknál viszonylag bonyolult feladat, sokan fennakadnak ezen az első rostán.

Ugyanakkor a csoportos beszedés verhetetlen ajánlat azoknak, akik egyszer beállították, és inkább biztosak akarnak lenni abban, hogy minden számlájuk be van fizetve, és nem szorulnak a likviditásuk kezelésére például pár közműszámla miatt – írja a Portfolio áttekintése.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

bank

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

sárga csekk fintech fizetési kérelem bankolás

Játssz és nyerj!