szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orvosi képalkotásban, de akár fúziós erőművek üzemanyagaként is használni lehetne a hélium-3 izotópot, amit hamarosan egy amerikai cég kezdhet el bányászni a Holdon.

Az Interlune nevű amerikai startup lehet a világ első olyan vállalata, ami a Hold erőforrásait bányássza ki, hogy aztán azokat a Földön hasznosítsák. A cég első körben a hélium-3-ra fókuszál. Ez a hélium egy izotópja, amit a Nap a benne zajló fúziós folyamatok során termel, és amiből bőséges mennyiséget találni a Holdon.

A hélium hármas tömegszámú izotópját akár olyan, örök energiát ígérő fűtőanyagként is lehet hasznosítani, ami nukleáris, mégsem radioaktív. Emellett a kvantumszámításban és az orvosi képalkotó diagnosztikában is nagy hasznát lehetne venni.

A Földre a napszél nem tudja elhozni az anyagot, mert a magnetoszféra blokkolja.

Rob Meyerson, az Interlune egyik alapítója és a Blue Origin korábbi elnöke az Ars Technicának adott interjújában elmondta, a cég azt reméli, hogy a jövőben a NASA egyik küldetése részeként eljuttathatja a bányászeszközét a Holdra. A tervek szerint 2028-ra egy kísérleti üzem is lenne az égitesten, ami 2030-ra kezdené meg a működését.

Bányászrobotot küld a NASA a Holdra, hogy megfúrja a felszínt

Ahhoz, hogy az ember a Hold felszínén életben maradjon, elengedhetetlennek tűnik az égitest erőforrásainak felhasználása. Például bányászással. Az ehhez vezető első lépést teszi meg a NASA októberben.

Az Interlune először felmérné a hélium-3 koncentrációját a leendő munkaterületen, majd az erre a célra kialakított robottal kivonná azt a Hold kőzetéből.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.