szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az angolnyelv-tanárok 60 százaléka nem ért egyet azzal, hogy a mesterséges intelligencia (MI) és az automatizált fordítás végül szükségtelenné teszi majd a nyelvtanulást – derül ki a British Council és a Tanulási Folyamatok Digitális Innovációjának Kutatóintézete által készített felmérés eredményeiből.

A felmérés, amely egy, az MI angolnyelv-oktatásra gyakorolt hatásait felmérő kutatás részét képezte, világszerte 118 országban összesen 1348 angolnyelv-tanárnak az MI angolnyelv-oktatásban történő használatára vonatkozó válaszait dolgozta fel. Ezek közül 1112 tanár a témához tartozó 13 állításra vonatkozó véleményét is kifejtette.

A British Council közleménye szerint a felmérésben arra jutottak, hogy a nyelvtanulásra – az MI előretörése ellenére – továbbra is mutatkozik igény. Az angoltanárok 70 százaléka egyetért abban, hogy a tanulóknak gépi algoritmusok nélkül is képesnek kell lenniük angol nyelven írni.

A válaszadók fele (51%) kételkedik abban, hogy az MI 2035-re képes lesz átvenni a tanárok szerepét. Ez persze úgy is megfogalmazható:

a megkérdezett angoltanárok fele szerint a mesterséges intelligencia egy évtizeden belül kiválthatja a munkájukat.

A válaszadók 80 százaléka úgy véli, a mesterséges intelligenciát fel kell készíteni arra, hogy képes legyen támogatni az angol nyelv világszerte előforduló változatait, ezzel is előmozdítva a társadalmi integrációt, és hatékonyabbá tenni az angolnyelv-oktatást.

Két nyelvet még egynek kezel az agyunk

Egyetlen nyelvként kezel két különbözőt az agy – derítették ki amerikai kutatók. A New York Egyetem szakembereinek megállapítása magyarázatot ad arra, miért keverik olykor egy-egy mondatban a különböző nyelvek szavait a két nyelven beszélők.

Mindössze 20 százalék érezte magát megfelelően képzettnek az MI tanításban történő felhasználásához, míg 54 százalék nem megfelelőnek ítélte az ilyen irányú képzettségét. Jelentős, 27 százalékos arányban fejeztek ki semleges véleményt, ami az MI-re irányuló képzés szükségességének bizonytalan megítélését mutatja – jegyzi meg a British Council.

Eszközként már most is hasznos

A kutatás során arról is gyűjtöttek információkat, hogy az angoltanárok miként veszik hasznát az MI-nek az oktatásban. Az általuk legáltalánosabban használt MI-hátterű eszközök voltak a nyelvtanulási alkalmazások (48%), az MI-hátterű szövegalkotás (37%) és a chatbotok (31%).

Mindazonáltal a válaszadók 24 százalékos részhányada nyilatkozott úgy, hogy nem használja a felsorolt MI-eszközök egyikét sem.

Mi történik az agyunkban, amikor új nyelvet tanulunk?

A szokottnál jóval aktívabbá válnak az agy bizonyos területei nyelvtanulás során. Az aktivitás mérése pedig visszajelzést adhat a tanulási módszer hatékonyságáról.

A tananyagok készítéséhez azonban már 57 százalék használja, ez a legnépszerűbb felhasználási terület. Ezt követi az angolnyelv-használat gyakorlásának támogatása (53%) és az óramenetek készítése (43%), míg 18 százalék egyikre sem.

Mindent összevetve, az eredmények alapján a hagyományos nyelvtanulás az MI hatására nem szűnik meg, legfeljebb átalakul. A mesterséges intelligencia legfeljebb kiegészítheti ezt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.