szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kijelzők a legdrágább komponensei a Vision Prónak, és az is kiderült, mennyibe kerülhet anyagáron az egész szemüveg az Apple-nek.

Február eleje óta beszerezhető az Apple első kevertvalóság-szemüvege az Egyesült Államokban – a Vision Pro 3500 dolláros indulóáron nyitott, ami körülbelül 1 millió 265 ezer forintnak felel meg (és ez a magyar piacon a 27 százalék áfa miatt bőven 1,5 millió forint felett lenne). Ráadásul a nagyobb tárhellyel és néhány további kiegészítővel ez az ár tovább tovább növelhető.

Az Omdia nevű kutatócég most publikálta az első becsléseket arról, hogy mennyibe kerülhetnek az Apple-nek az eszköz egyes komponensei – és így mennyi a Vision Pro összesített anyagára.

Nem túl meglepő módon a legdrágább alkatrész az a két microOLED kijelző, ami valós és a virtuális valóság ötvözetét tárja a felhasználó szeme elé: ezek 456 dollárba (kb. 165 ezer forintba) kerülhetnek – összegez az Ars Technika. Egy további, az EyeSighthoz használt megjelenítő 70 dollárba (kb. 25 ezer forintba) kerül, tehát a kijelzők az indulóár több mint 30 százalékát teszik ki.

Szintén nem olcsó mulatság az SoC, avagy az M2 és az R1 chip sem: ezek, bár az Apple saját fejlesztései, de még így is 240 dollárba kerülnek együttesen (ez kb. 87 ezer forint).

Mi történt? Panaszkodnak a felhasználók, viszik vissza az Apple-nek a méregdrága szuperszemüvegeket

Kényelmetlen használat, kevés funkció - sokan panaszkodnak az Apple Vision Próra, vannak, akik el is állnak a vásárlástól Amerikában.

Ezeken túl még sok apróbb komponens árát is megbecsülte az Omdia, de sokkal érdekesebb, hogy ezek együttesen mekkora összeget tesznek ki: David Hsieh számításai szerint 1542 dollárba kerül a szemüveg az Apple-nek. Azaz nagyjából 557 ezer forintba.

Az összes alkatrész ára, gyártója.
Omdia

Ez azt is jelenthetné, hogy 1957 dollár profitra tesz szert az Apple, de ezt a képet azért érdemes némileg árnyalni – egy termék ugyanis nem tervezi meg magát, komoly költségei vannak a kutatás-fejlesztésnek, ami különösen igaz egy teljesen új termékkategória esetében. Ezen felül még a marketing, a gyártás és a szállítás is komoly összegeket emészthet fel, de azért a nap végén valószínűleg még így is pluszban zár az Apple.

A szemüveg nemrég azzal került be a hírekbe, hogy néhány felhasználónál váratlanul megrepedt rajta az üveg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.