Leállt a budapesti Uzsoki Utcai Kórházban a kardiológiai osztály: máshol is történhet hasonló?

2024. feb 20. 21:39
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Soós Adrianna szerint nem lehet kizárni főként a ővárosban, hogy hasonló működési problémák jelentkeznek a létszámhiány miatt / Fotó: ATV

Soós Adrianna szerint nem lehet kizárni főként a ővárosban, hogy hasonló működési problémák jelentkeznek a létszámhiány miatt / Fotó: ATV

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke válaszolt a Blikk kérdéseire.

A múlt héten leállt a budapesti Uzsoki Utcai Kórházban a kardiológiai osztályon a súlyos betegek ellátása, mégpedig a személyi feltételek hiánya miatt. Mekkora veszélyt jelent ez a körzetben élő szívbetegek számára?

– Nyilvánvaló, hogy az ilyen ellátást igénylő betegek csak más intézményben tudják a szükséges kezelést, beavatkozást igénybe venni. Ebben az esetben ez nem jelent plusz száz kilométeres szállításokat, de bizonyosan megnöveli a várakozási időket, aminek a szívbetegeknél lehetnek kockázatai.

(A legfrissebb hírek itt)

Számítani kell ez esetben a besegítő intézményekben is túlterhelésre?

– Sokan kerülnek másik körzetbe, akik a saját betegeik ellátását a terveik szerint végzik. Most, miután máshonnan is érkeznek, kevesebb lehet az ellátásban részt vevő személy, s kialakulhatnak olyan helyzetek, amelyek hátrányosak akár a korábbi, akár az újonnan felvett betegekre nézve.

Miként alakulhatott ki ez helyzet?

– Kevés a szakdolgozó, különösen egyes szakterületeken, az ágy melletti munkakörökben a nagyobb terhelés, több műszakos a munkarend miatt. Nincsenek annyian, hogy ki lehessen állítani a létszámot. Vannak ugyanis egy osztály működésnek minimumfeltételei, tehát, hogy hány orvos, ápoló folyamatos jelenléte szükséges.

Miért épp most jelentkezett ilyen akut módon?

– Azért van még elvándorlás. A felelősséghez, leterheltséghez képest sokan alulfizetettnek érzik magukat, s a bérek csak igyekeznek követni a többi ágazati emeléseket.

Segíthet a más kórházakból való átcsoportosítás?

– Nem igazán, hiszen máshol is hasonló gondokkal küszködnek. Akkor ott jelentkezne a hiány, ami veszélyeztetné a működést.

Mi jelentheti a megoldást?

– Több szakembert kell visszacsalogatni, hiszen több kiképzett szakdolgozó van, mint ahányan jelenleg dolgoznak. Van munkaszervezési oldala is, többnyire családos anyákról beszélünk, akik nem tudnak bármilyen beosztást vállalni.

Elfordulhat a főváros, avagy az ország más pontján hasonló ellátási probléma?

– Budapesten az átlagosnál is nagyobb a szakdolgozói hiány, s sok országos intézmény működik a fővárosban. Rengeteg szabadság maradt meg a dolgozóknak az elmúlt időszakból, ezt is ki kell adni egyszer, hiszen belepusztulnak az ápolók a munkába. A fővárosi és a vidéki bérek között nincs olyan nagy különbség, miközben a megélhetés, a lakhatás Budapesten lényegesen drágább. Nem lehet kizárni, hogy emiatt itt hasonló működési problémák jelentkeznek egyes intézményeknél.

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

kórház Uzsoki elnök bezárás