szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már több mint 1000 napja szolgál a Mars felszínén a Perseverance rover, hogy mintákat gyűjtsön a Jezero-kráterben. Ha ezeket egyszer sikerül visszahozni a Földre, akkor végre fény derülhet arra, hogy volt-e valaha élet a vörös bolygó felszínén. A folyamatot az hátráltatja, hogy meghibásodott a jármű legfontosabb műszere.

A Perseverance egyik legérdekesebb műszere a Sherloc. Az eszköz lézert lő a Marson található sziklákra, a találat helyét pedig kamerával és spektrométerrel figyeli, hogy ásványokat és szerves anyagokat keressen. Az eszközt már eddig is sokat használták a szakemberek, ám január 6-án egy váratlan dolog történt: a készüléket a portól megvédeni hivatott burkolat nem nyílt ki. Ezt azóta részben sikerült orvosolni, ám a mérnökök még mindig nem tudják, hogy pontosan mi történt, és hogyan lehetne végleg leküzdeni a problémát – írja az IFLScience.

Ha emiatt le kellene állítani a küldetést, az rövid időn belül már a második komoly veszteség lenne a NASA számára azután, hogy nemrég az Ingenuity nevű marsi helikopter balesetet szenvedett.

A lap emlékeztet: a rovernek nem ez az egyetlen ilyen tudományos eszköze. Összesen hat van a Perseverance fedélzetén, köztük olyan is, amely részben lefedi a Sherloc képességét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.