szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyfajta all-star vegyesvállalat alakul egy fontos cél érdekében.

Az akkumulátortechnológia szempontjából nagy ígéretnek tartott szilárdtest-akkumulátorok fejlesztése érdekében közös vállalatot alapítanak az iparág vezető kínai résztvevői – írja a Nikkei Asia. A China All-Solid-State Battery Collaborative Innovation Platform (CASIP) konzorciumban a kormányzat, a tudományos és ipari szervezetek, és olyan piaci szereplők vannak, mint a CATL és a BYD.

A szilárdtest-akkumulátor működési elve ugyanaz, mint a "hagyományosnak", ugyanúgy van benne anód és katód és köztük valamilyen elektrolit. A különbség az, hogy a két aktív oldal közötti elektrolit itt nem folyékony. A technológiai előnye éppen ez: biztonságosabb, mert nem tud a szennyező anyag szivárogni, nem érzékeny a hőre, nem gyúlékony, emellett az ilyen akkumulátor gyorsabban tölthető, és nagyobb egységnyi kapacitást biztosít, mint a mostani társai.

A szilárdtest-akkumulátorok, annak fényében, hogy mikor és hol kezdenek működőképes, nagyipari formában megjelenni, képesek megváltoztatni az iparág erőviszonyait, amelynek kapcsán a Csinghua Egyetem autóipari technológiák fejlesztésére szakosodott professzora is azt mondta: "Fel kell készülnünk arra a kockázatra, hogy a szilárdtest-akkumulátor technológia megdöntheti Kína előnyét az autóipari akkumulátorok terén".

A kínai szövetségben részt vevő akkumulátorgyártók közé tartozik a világpiacot vezető CATL, hivatalosan Contemporary Amperex Technology Co. Ltd., a BYD leányvállalata, a FinDreams Battery, a CALB, az EVE Energy és a Gotion High-tech. A világ 10 vezető autóipari akkumulátorgyártója közül hat vesz részt a kezdeményezésben, ami Kína "all-star" felhozatalának tekinhető.

Ilyen gördeszkavázakon gurulhatnak majd Huawei elektromos autói

A hajtási rendszert pedig egy másik kínai óriásvállalat, a nálunk is terjeszkedő CATL gyártja majd.

Peking ambiciózus törekvése egyedülálló abban a tekintetben, hogy a projektben riválisok is részt vesznek. A CATL és a BYD agresszíven versenyez a lítium-vas-foszfát akkumulátorok piaci részesedéséért, amely területen a kínai vállalatok dominálnak. A CATL pedig korábban beperelte a CALB-ot és a Svolt Energy Technologyt, a konzorciumban részt vevő másik akkumulátorgyártót szabadalomsértés miatt.

A kínaiak igyekezete érthető, mert a befolyásos helyi média, a "Yicai" online kiadása szerint például a Toyota több mint 1300 szabadalommal rendelkezik a szilárdtest-akkumulátorok területén, míg a kínai akkumulátorgyártó vállalatoknak kevesebb mint 100 szabadalmuk van ugyanebben a témában. A Toyota és mások úgy vélik, hogy a szilárdtest-akkumulátorok kereskedelmi gyártás 2030 után lesz lehetséges. Ha Kínának sikerül gyorsabban haladnia, a japán szereplőknek nehéz lesz felzárkózniuk a gyorsan növekvő EV-piacon.

Az elektromobilitásban megjelenő kínai erőfölény miatti válaszlépésekre ugyanakkor egyre inkább számítania kell Kínának is. Az Európai Bizottság már vizsgálatot indított az elektromos autógyártás három nagy kínai szereplője, BYD, a Geely a SAIC ellen, hogy megállapítsák az olcsóbb, kínai gyártású elektromos járművek tisztességtelenül részesülnek-e állami támogatásokban. A Kína által protekcionistának nevezett vizsgálat pedig máris fokozta a feszültséget Peking és az EU között és kérdés, hogy a mostani lépés nem mélyíti-e a vitát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.