szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A DK elnöke Fekete-Győr András és Varju László bírósági ügyeiben sejtetett elfogultságot az igazságszolgáltatás részéről, bírói szervezetek és az ügyészség nem hagyta annyiban.

A Kúria és Magyarország Ügyészsége visszautasítja a közszereplő részéről a bírákat és ügyészeket ért fenyegetést – ezzel a címmel adott ki a két igazságszolgáltatási szerv felháborodott hangú közleményt, amelyben ugyan nem nevezték meg, ki a címzett, de könnyű beazonosítani, hogy az Gyurcsány Ferenc.

Azt írták, elfogadhatatlan “minden, a jogállamiságot alapjaiban támadó magatartást és visszautasítunk minden olyan közéleti megnyilvánulást, amely megtorlással fenyegeti a bírákat és az ügyészeket a jogszerű, törvényes tevékenységük miatt”.

A szervek szerint a közszereplő “ügyészek és bírók neveinek listázására hívott fel, megfenyegetve az igazságszolgáltatásban dolgozókat”. Hozzátették: “a jogállammal összeegyeztethetetlen az igazságszolgáltatás függetlenségét, az ügyek pártatlan elbírálását sértő nyomásgyakorlás, fenyegetés.”

A Kúria és az ügyészi szerv a DK elnökének hétfői Facebook-bejegyzését értékelte fenyegetésként.

Ebben Gyurcsány Ferenc felháborodottan írt a párttársa, Varju Lászlónak a közmédia székházába való benyomulásával, és a momentumos Fekete-Győr Andrásnak a 2018 decemberi tüntetésen való viselkedésével összefüggő bírósági eljárásokról.


Ugyan Gyurcsány említi, hogy “a hatalom igénye, hogy megleckéztesse, börtönbe csukja ellenfeleit”, de azt nem állítja, hogy a bíróságok alá is vetik magukat ennek az igénynek. Fekete-Győr András minapi, elmarasztaló ítéletét csak nem érti, bár tény, hogy az nem túl hízelgő, amikor hozzáteszi:

Putyin bírósága se sokkal rosszabb. Már a gondolatért is börtönbe zárnak.”

Aztán Varju ügyére tér át, mondván, ő csak nem hagyta magát, amikor a biztonsági őrök bántalmazták. Végül Gyurcsány hozzáteszi: “Fekete-Győr és Varju még nincs börtönben. Bár ott akarják látni őket.”

Ezután jön a Kúria és az ügyészség szerint fenyegető és listázó rész, ami így hangzik: “Nem kell szégyenlősnek lenni. Jegyezzétek meg az ügyészek és a bírók nevét. Jók lesznek majd tanúknak egy, a rendszer ellen folytatott eljárásban.” Vagyis Gyurcsány csak tanúkat és megjegyzést említ.

Már név szerint Gyurcsánynak címezve ugyanezen poszt miatt szintén közleményt adott ki Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke, valamint Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács (OBT) elnöke. Ők szintén visszautasították a DK-elnök szavait, de már helyesen

a nevek “megjegyzését” és az igazságszolgáltatás politikai alapú elfogultságának “sugallmazását” sérelmezték.

Felhívták Gyurcsány figyelmét: a bírák és ügyészek kritizálhatók, de nem fenyegethetők. Hozzátették: attól, hogy egy per résztvevői politikusok, az még nem “politikai per”, hiszen az Alaptörvény deklarálja az ügyfelek törvény előtti egyenlőségét, “amit az igazságszolgálatás résztvevői minden esetben biztosítanak”.

Megjegyzendő, hogy két éve sem a Kúria, sem az OBH, sem az ügyészség nem tiltakozott, amikor a kormánymédia két magyar bíró lemondását követelte. Az előző OBT két tagját, Matusik Tamást és Vasvári Csabát azért támadták, mert találkoztak az Egyesült Államok budapesti nagykövetével.

A két bíró mellett akkor csak az OBT állt ki, mint saját tagjai mellett. Ráadásul ezt, a saját bíráikat megvédő OBT-közleményt éppen Varga Zs. András, a Kúria elnöke bírálta, közleményében sértő tartalmúnak nevezte.