szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alapvető jogok biztosának jelentése, amelyet az emberi erőforrások akkori miniszterének, Balog Zoltánnak küldött, a bicskei gyermekotthonban történt visszaélések kapcsán lezajlott ombudsmani vizsgálat eredményeit tartalmazza, és részletesen végigveszi a 2011-12-ben történteket.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

„Szabó Máté az emberi erőforrások miniszterét kérte, hívja fel a gyermekvédelmi szakellátásban dolgozók figyelmét a gyermekvédelmi törvényben foglalt jelzési és együttműködési kötelezettség teljesítésének jelentőségére” – ez áll az alapvető jogok biztosának AJB-3091/2012. számú ügyben készült jelentésében.

A 444.hu összefoglalójából kiderül, hogy a jelentésben – amely részletesen végigveszi a 2011-12-ben történteket –, az ombudsman két dolgot állapított meg.

  1. „Az elmúlt években több gyermek utalt arra, hogy az igazgató szexuális tartalmú célzásokat tesz, időnként intim helyen érinti meg őket. A gyermekek valós segítséget nem kaptak, a bántalmazás gyanújáról tudomással bíró felnőttek csupán egymás között tettek kísérletet a probléma megoldására, illetve szóltak az igazgatónak, de csak az elmúlt év őszén (tehát 2011-ben - a szerk.) fordultak az intézmény fenntartójához. Az alapvető jogok biztosa szerint sérti a gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való alapjogát, hogy nem teljesült a gyermekvédelmi törvényben előírt jelzési és együttműködési kötelezettség, késedelmesen jelezték a bántalmazás gyanúját. A biztos álláspontja szerint már a gyermektől érkező első jelzést követően lehetőség lett volna arra, hogy az ügyben szakember (pszichológus, gyermekjogi képviselő, gyámi tanácsadó) járjon el.”
  2. „A gyermekek gyámja – az intézmény igazgatója – a nyomozás megindításakor lemondott gyámi tisztségéről, a gyámhivatal pedig gyámul az igazgatóhelyettest rendelte. Az igazgatóhelyettes hosszú évek óta munkakapcsolatban állt a gyanúsított igazgatóval, neki volt alárendelve. Így az alárendeltség miatt azonban nem volt kizárható az érdekellentét a gyermekek és a törvényes képviseletüket ellátó személy között – ami közvetlenül is veszélyeztette a gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz fűződő jogát. A biztos álláspontja szerint az érintett gyermekek törvényes képviseletére a gyermekotthon igazgatójától független eseti gondnok kirendelése volt indokolt.”

Mindez röviden annyit tesz: a gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való alapjogát sérti, ha a velük foglakozó szakemberek nem, vagy csak késedelmesen jelzik a gondjaikra bízott gyermek szexuális bántalmazásának gyanúját, és ugyanezen alapjog sérelmének közvetlen veszélyét idézi elő, ha a tanúként kihallgatott gyermekek törvényes képviseletét olyan személy látja el, aki munkajogi függőségi viszonyban áll a bűncselekmény elkövetésével gyanúsított intézményvezetővel.

A lap arra is emlékeztet, hogy:

  • A gyermekotthon két munkatársa 2011. szeptember 16-án szóban, majd szeptember 22-én írásban, az intézmény igazgatójára vonatkozó közérdekű bejelentést tett a fenntartónál, vagyis a Fővárosi Önkormányzatnál.
  • A bejelentésről 2011. szeptember 21-én jegyzőkönyvet vett fel Csókay László, a Főpolgármesteri Hivatal Gyermek- és Ifjúságvédelmi Osztályának osztályvezetője.
  • Bő egy héttel később, szeptember 29-én Csomós Miklós akkori főpolgármester-helyettes bejelentést tett az Országos Rendőr-főkapitányságon az üggyel kapcsolatban azzal, hogy „amennyiben az előadottak alkalmasak bűncselekmény gyanújának megállapítására, tegye meg a szükséges nyomozati intézkedéseket”.
  • A rendőrség az igazgató ellen folytatott nyomozást 2012. június 18-án megszüntette, mivel nem volt megállapítható a bűncselekmény elkövetése, és az eljárás folytatásától sem volt eredmény várható.
  • Az ombudsmani vizsgálatról szóló jelentés 2012 októberében készült el.

    Annak ellenére, hogy ombudsmani jelentés egy sor hiányosságra rávilágított a gyermekvédelmi rendszerrel kapcsolatban, emellett hiába zajlott nyomozás, egyszer sem merült fel az eljárások közben, hogy V. Jánost, a bicskei gyermekotthon igazgatóját, akit több gyerek is szexuális abúzussal vádolt, legalább a vizsgálatok idejére felfüggesszék. Az igazgató maradt a pozíciójában 2011-ben, és maradt egészen 2016-ig, folytatva tevékenységét. Csak akkor távolították el az intézményből, amikor ezt már nem lehetett halogatni – vagyis néhány nappal azután, hogy az RTL Klub riportja megjelent, és közfelháborodást váltott ki a gyermekotthonban történtek miatt.

    A bicskei gyermekotthon igazgatója 2016-ban Balog Zoltán emberi erőforrásminiszter javaslatára (aki alá a gyermekotthonok is tartoztak) kapta meg a magyar bronz érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést, nem sokkal azelőtt, hogy az RTL Házon kívül című műsora feltárta, hogy mi történt az intézményben.

    A botrány kipattanása után Moskovics Judit, az RTL Klub riportere azt is megpróbálta megtudni Balog Zoltántól, hogy hogyan biztosítható a vizsgálat függetlensége, ha közben az igazgató ott lakik, és mit tesznek annak érdekében, hogy a tanúkat ne befolyásolják. Balog akkor azt bizonygatta, hogy a tanúk védelme biztosított, amikor a riporter továbbra is megpróbálta megtudni, hogy milyen módon, Balog csak annyit reagált:

    „Próbálja meg elképzelni, jó?”

    A gazdagréti református lelkipásztor az istentiszteleten üzent Balognak, hogy nem alkalmas az egyházkerület vezetésére

    Thoma László a vasárnapi igehirdetése alkalmával fejtette ki, hogy Balog azzal, hogy a személyét ért támadást az egyház elleni támadásnak minősítette, bűnt követett el, és nemcsak a zsinat éléről, hanem püspöki címéről is le kellett volna mondania.