szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az LMP által közös ellenzéki államfőjelöltnek javasolt egykori liberális politikus, jogász-lelkész az ellenzék helyében nem lenne biztos abban, hogy “ők jönnének ki jobban” az általuk sürgetett közvetlen elnökválasztásból.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Amikor Hack Pétert felhívta Ungár Péter LMP-társelnök azzal a céllal, hogy felkérje köztársasági elnöknek, az első kérése az volt, hogy Hack ne mondjon rögtön nemet. Erről Hack az Indexnek adott interjúban beszélt.

Hack elárulta, hogy miként reagált ő Ungárnak: “Felsorolta az érveit, majd én is kifejtettem, hogy miért nem tartom ezt feltétlenül jó ötletnek. Egy napig gondolkodtam, majd vállaltam, hangsúlyozva, hogy nem ellenzéki jelölt vagyok. Nem vagyok tagja egyik pártnak sem."

Ahogy a hvg.hu is írta, az LMP nem a saját jelöltjeként jelentette be Hackot, hanem úgy, mint akit “az Országgyűlés összes frakciójának figyelmébe ajánl” – lényegében közös ellenzéki jelöltként, hiszen a Fidesz–KDNP-nek nyilván saját jelöltje lesz. Ráadásul

a parlamenti erőviszonyok, a Fidesz–KDNP kétharmada miatt nincs sok jelentősége, az ellenzéki pártok is jelölhetnek köztársasági elnököt.

Hack Péter jogász-lelkészt szeretné közös ellenzéki államfő-jelöltnek az LMP

Már több ellenzéki párt is bejelentette saját köztársasági elnök jelöltjét, most az LMP egy közös ajánlattal állt elő.

Az interjúban Hack Péter – a jogász, volt SZDSZ-es politikus, most a Hit Gyülekezete lelkésze – a jelöltségről, az államfő feladatairól, a közvetlen államfőválasztás lehetőségéről és az Orbán által kezdeményezett alkotmánymódosításról is beszélt. Néhány fontos állítása:

  • „Egy napig gondolkodtam, majd vállaltam, hangsúlyozva, hogy nem ellenzéki jelölt vagyok. Nem vagyok tagja egyik pártnak sem, nincs kapcsolatom az LMP-vel sem.” „Az elmúlt húsz évben nem pártpolitizáltam, de sokszor megszólaltam, ezekből látható, hogy vannak kérdések, amelyekben a kormányt kritizálom, ugyanakkor olyanok is, amelyekben az ellenzék politikájával nem értek egyet.”
  • „Komoly dicséretnek veszem, hogy az egyetlen kritika velem szemben a Hit Gyülekezetében végzett tevékenységem.”
  • „Nem lennék olyan biztos az ellenzék helyében abban, hogy ők jönnének ki jobban a közvetlen államfőválasztásból.”
  • „Helyes lenne önmérsékletet gyakorolni, és jó lenne, ha az Alaptörvény módosításai a kormánypártokon túlmutató konszenzussal születnének.”
  • “A mindenkori elnököt gyakran vádolják azzal, hogy olyan törvényt is aláír, ami valaki szerint nem jó, de az elnöknek nem az a feladata, hogy a saját értékrendjét érvényesítse.”
  • “Azzal, ha az elnök valamennyi politikai párttól nagyjából egyforma távolságra lenne, mediátorszerepet tudna betölteni a politikai erők között.”
  • Annak esélyéről, hogy a többi ellenzéki párt által is támogatott közös államfőjelölt legyen, azt mondta: “Ennek gyakorlatilag nulla az esélye, mert a Demokratikus Koalíció, a Momentum és a Jobbik is bojkottálja a folyamatot.”
  • “Orbán Viktorral az ELTE jogi karára jártunk, Gyurcsány Ferenccel pedig az Apáczai Gimnáziumban voltunk iskolatársak, mégsem vagyok egyikük embere sem, és nincs is semmilyen személyes kapcsolatom egyikükkel sem.”
  • „Az igazi kérdés az, hogy az ellenzék elfogadja-e ezt az alkotmányos rendszert”
  • “A közvetlen elnökválasztásnak csak elnöki vagy félelnöki rendszerben van értelme, akkor van érdemi választás.”
  • “Milyen garancia van arra, hogy nem reprodukálódik országos szinten az, ami az előválasztáson történt, tehát megválasztanak egy olyan jelöltet, akit a mögötte állók egy jelentős része sem fogad el?”
  • “A választás után két lehetőség van: vagy bemegyünk a parlamentbe, esküt teszünk az Alaptörvényre (...) vagy nem teszünk így, de nem lehet egyszerre felvenni a képviselői fizetést és azt mondani, hogy én nem vagyok a rendszer része.”
  • “Az elnök száz kérelemből átlagosan egy vagy két ügyben ad kegyelmet. Annak jobban örülnék, ha az Alaptörvény módosítása azt mondaná ki, hogy kötelező legyen indokolni a kegyelmi döntéseket.”