Nincs ennél nagyobb nonszensz, mégis jönnek a hús alapú növények

2024. feb 19. 6:07
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Szöuli kutatók fenntartható és rendkívül ötletes módszert találtak arra, hogy ipari módszerekkel váltsák ki az állati fehérje (marhahús) előállítását rendkívül sok szén-dioxid kibocsátásával megoldó állattenyésztést. Ehhez a növényekben kell állati szöveteket növeszteni, ami csak első hallásra nonszensz. / Fotó: Yonsei University

Szöuli kutatók fenntartható és igen ötletes eljárást találtak arra, hogy ipari módszerekkel váltsák ki az állati fehérje (marhahús) előállítását rendkívül sok szén-dioxid kibocsátásával megoldó állattenyésztést/ Fotó: Yonsei University

Dél-Koreában kifejlesztettek egy hibrid rizsváltozatot, amely a szó szoros értelmében tele van marhahússal. A laboratóriumban termesztett rizsszemeket marhaizom- és zsírsejtekkel töltötték fel, így azok összetétele: egy rész növény, egy rész hús. A rizs ráadásul étvágygerjesztően élénk rózsaszín árnyalatú, ami általában akkor szokott előfordulni, ha friss hússal találkozunk a főzési alapanyagok között.

A szöuli Yonsei Egyetem kutatócsoportja azt reméli, végül olcsóbb és fenntarthatóbb fehérjeforrást kínálnak majd, amely sokkal kisebb szén-dioxid-kibocsátással jár, mint a valódi marhahús. Emellett időt takarít meg azoknak, akik egy finom marhahúsos-rizses ételt fogyasztanának – írja az Engadget.

Ez meg hogyan lehetséges?

A kutatók először minden egyes rizsszemet halzselatinnal vontak be, hogy segítsék a hússzövetek megtapadását. Ezután minden egyes szemcsébe tehénizom- és zsírőssejteket helyeztek, amelyeket aztán egy Petri-csészében hagytak tenyészni. A rizsszemeknek porózus, mégis szervezett belső szerkezetük van, amely valójában a hússejtekben található „biológiai állványzatot” utánozza. A rizsszemek tehát olyan burkolatot kínálnak, amely lehetővé teszi a sejtek növekedését és gyarapodását, valamint táplálékot jelentő molekulákat is adnak.

A hússejtek a rizsszemek felszínén és magában a rizsszem belsejében is növekednek. Körülbelül tíz nap elteltével létrejön a késztermék. A Matter című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a rizsszemek íze olyan, mint a marhahúsos sushié, ami az összetevők ismeretében érthető is.

Már ipari berendezésekben növesztik a disznóhúst, alig van köze az állathoz – Íme, az élelemiszer-biztonsági kockázatok

Már ipari berendezésekben növesztik a disznóhúst, alig van köze az állathoz – Íme, az élelemiszer-biztonsági kockázatok

„Képzeljük el, hogy az összes szükséges tápanyagot sejtkultúrás fehérjerizsből nyerjük. A rizsnek már így is magas a tápanyagtartalma, de az tenyészállatokból származó sejtek hozzáadásával tovább növelhetjük azt” – mondta a tanulmány első szerzője, Sohyeon Park az egyetem közleményében.

A csapat azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy egy napon az állattartást teljesen ki lehetne iktatni a folyamatból. Remélik, hogy olyan sejtvonalat tudnak kifejleszteni, amely hosszú időn keresztül osztódik és növekszik, így a tényleges marhák helyett ebből a vonalból tudnak majd forrást nyerni. „Ezután létrehozhatunk egy fenntartható élelmiszerrendszert” – mondta Park a CNN-nek.

Egy napon űrétel is lehet belőle

Nyilvánvaló, hogy ez a termék még a kutatási fázisban van, így a rózsaszín marhahúsos rizs nem bukkan majd fel egyhamar az éttermek étlapján. A csapat finomítja a növekedési folyamatot, hogy magasabb tápértéket hordozó rizsszemeket állítson elő. Remélik, hogy tovább javíthatják az ízt, a textúrát és a színt is.

Egy napon ez a rizs szolgálhatna éhínség esetén élelmiszerként, katonai fejadagként vagy akár űrételként is

– vélekedik Park.

Ez csak egy része annak a globális erőfeszítésnek, amely arra irányul, hogy fellépjünk a hústermelés által okozott folyamatos ökológiai katasztrófa ellen. Az ENSZ egyik jelentése szerint a vágásra szánt haszonállatok évente 6,2 milliárd tonna – a légkörbe kerülő – szén-dioxidért felelősek. Ez az emberek által okozott összes szén-dioxid-kibocsátás közel 12 százaléka.

Emiatt különböző erőfeszítések folynak az ízletes és gazdaságos, laboratóriumban termesztett hús előállítására, a tenyésztett csirkefalatkáktól kezdve a már említett marhahúsrizshez hasonló, zselatinalapú biológiai állványrendszerrel termesztett steakekig. A rovarok is – mint életképes fehérjeforrások – egyre inkább előtérbe kerülnek – mutat rá az Engadget.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

élelmiszeripar

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

műhús élelmiszer élelmiszeripar