szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy első hallásra igencsak különös, ugyanakkor könnyedén teljesíthető dologgal javítható lehet az egyes oltásokra adott immunválasz: mindkét karba kérni kell a vakcinát. (Persze nem egyszerre.)

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Minderre egy új, a Journal of Clinical Investigation folyóiratban publikált kutatás eredményei mutatnak rá, és valóban nincs szó többről, mint a kétadagos oltások esetében más-más karba kérni az első, valamint a második vakcinát – foglalja össze a lényeget a Gizmodo. Mindez – mint kiderült – észrevehető, kisebb mértékben javít a szervezet immunválaszán, szemben azokkal, akik mindkét adagot ugyanazon karjukba kérik.

A megállapítások a Covid elleni vakcinákra is érvényesek, ahogyan más típusú oltóanyagokra is.

A dologgal már több tanulmány is foglalkozott korábban, de ezek valamilyen okból többnyire korlátozott képet adtak csak – vagy a minta volt kicsi, vagy csak megfigyelésekre alapoztak. Ezekből fakadóan pedig nehéz ok-okozati összefüggéseket levonni.

Ezzel szemben az Oregoni Egészségtudományi Egyetem által jegyzett friss tanulmányhoz egy egészen nagy kutatóprojekt adatait tudták átfésülni, melyben a résztvevők véletlenszerűen kaptak ugyanazon vagy más-más karba ismétlőoltást.

Nagyon terjed a koronavírus JN.1 variánsa - mennyire védenek ellene az oltások?

Amerikai szakemberek szerint a gyártók által frissített védőoltások 54 százalékos hatékonysággal segítenek kivédeni a koronavírus JN.1 mutációja által okozott fertőzést.

Ezután 14 hónapon át követték is 947 résztvevő immunválaszát, és kiderült: akik az ismétlőoltást a másik karba kérték, mint az első adagot, azoknál valamivel több antitest termelődött. Ez ráadásul az idő múlásával csak erősödött, mint arra az adatok rámutattak.

Szintén megvizsgáltak 54 pár olyan embert is, akik életkorukat és más jellemzőiket tekintve megegyeztek – de egyikőjük az ismétlőoltást a másik karjába kapta, mint az elsőt. Mint kiderült, eleinte ugyan hasonló volt az antitestek szintje mindkét esetben, de ahogy telt az idő, azok, akik két külön karjukba kaptak injekciót, több antitestet termeltek.

A megállapításokat még további vizsgálatokkal kell validálni, és az is lehet, hogy nem minden típusú betegségre adott vakcináknál működik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.