szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Neowise űrteleszkóp által korábban rögzített adataiban több olyan részletet is találtak amerikai tudósok, melyek alapján eddig nem ismert fekete lyukakat tártak fel.

A Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósai 18 új ár-apály katasztrófát (tidal-disruption event, TDE) azonosítottak, vagyis olyan eseményt, amely során egy fekete lyuk széttép egy közelben lévő csillagot. A lejátszódó folyamat jelentős energiafelszabadulást eredményez a teljes elektromágneses spektrumban.

Az Interesting Engineering szerint a csapat a Neowise űrteleszkóp által rögzített adatokat vizsgálta át újra. A folyamat során intenzív, tranziens (átmeneti) kitörésekhez kapcsolódó infravörös mintákat keresett egy algoritmus.

Az Astrophysical Journal című tudományos lapban megjelent publikációban a kutatók arról írnak, hogy az újfajta keresési módszer sikere azt jelenti, hogy a jövőben ezzel a módszerrel újabb fekete lyukakat tárhatnak majd fel. Különösen hasznos lehet a porgalaxisok esetében, ahol a magot jelentő szupermasszív fekete lyukból származó emissziót nehéz megfigyelni.

Megan Masterson, Erin Kara, et al

Ennek oka, hogy a por elnyeli és elfedi az optikai és röntgensugárzást, ami megnehezíti, hogy ezeken a hullámhosszokon megfigyeljék a TDE-ket. Megan Masterson, a tanulmány vezető szerzője szerint egyértelműen kiderült, hogy ha a szupermasszív fekete lyukak vizsgálatát szeretnénk elvégezni, akkor az infravörös tartományban kell dolgoznunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.