Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Számításai szerint ugyanis úgy legyőzhető lenne a Fidesz. Ha pedig az aláírásgyűjtés nem válik be, van titkos B tervük is. A feladat nem könnyű, hiszen a közös listát az EP-választásoknál senki más nem támogatja, és az önkormányzati választásokon sem vevő erre a hat pártból három.

Európai parlamenti választások
Várható-e politikai fordulat az Európai Parlamentben? Megerősödhet-e a szélsőjobboldal? Ki az úr a magyarországi ellenzéki térfélen? Van-e esélyük a kisebb pártoknak? Június 9-én 21 képviselőt juttathatunk be az uniós törvényhozásba újabb öt évre - a pártok és jelöltek esélyeit és az EP-választások eredményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

A június 9-i összevont európai parlamenti (EP) és önkormányzati választáson is állítson közös listát a hat ellenzéki párt, ezt javasolja az MSZP. A párt szerint így ugyanis “legyőzhető a Fidesz”. Érvelésük szerint a kutatások-mérések alapján

  • az EP-választáson így az ellenzéki közös lista akár 10 mandátumot is szerezhet, míg a Fidesz csak 9-et az elérhető 21-ből, ami külön indulásnál 14/4-5 lenne a Fidesz javára
  • az önkormányzati választáson, a fővárosi közös listával pedig megőrizhető lenne a Fővárosi Közgyűlés jelenlegi ellenzéki többsége, ami külön indulással elveszne

Az MSZP ajánlata részben nem új, hiszen elsőként a szocialisták vetették fel még tavaly, hogy induljon a hat párt – MSZP, Párbeszéd, Jobbik, LMP, Momentum, DK – közös EP-listán, ám ezt továbbra is elutasítja az összes többi párt.

Az ellenzéki pártok nem kérnek az MSZP által szorgalmazott közös EP-listából

A szocialista ötletre senki nem vevő, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy mindenki egyedül indul, a Párbeszéd és az LMP például tárgyal a közös listáról.

Újabb elem a fővárosi közös lista, amelynél kényszerítő erő, hogy decemberben a Mi Hazánk javaslatát elfogadva a parlamenti Fidesz-KDNP kétharmad megszavazta a Fővárosi Közgyűlés összetételének mandátumszámításának átírását, visszaállítva a tisztán listás választást.

Ez a változtatás egyértelműen a közös fővárosi lista irányába tereli az ellenzéket, amelyet egy részük el is fogad. Ilyen a DK, az MSZP és a Párbeszéd. A Momentum egyelőre kivár, az LMP és a Jobbik viszont saját főpolgármester-jelöltet állít, ami ellehetetleníti a közös listás szereplésüket.

 

Nem a Fidesz főpolgármester-jelöltje miatt lesz érdekes a júniusi választás Budapesten, főleg, ha visszalép

Karácsony Gergely magabiztosan ítéli meg esélyeit a júniusi főpolgármester-választáson, de van oka aggódni is, mert a Fidesz-kétharmad által nemrég átírt szabályok veszélyeztetik közgyűlési támogatottságát, és kulcsszereplővé léptethetik elő a Kutyapártot és a Mi Hazánkat. Mi a Fidesz tizenegy főpolgármester-jelöltségre esélyes emberéről tudunk, de Orbán Viktor még titkolja, kit küld egy vesztesnek tűnő csatába.

Az MSZP vezetői most viszont "felnyitnák a többiek szemét", és aláírásgyűjtő kampánnyal akarják rábírni a többieket, hogy változtassák meg álláspontjukat és mindkét választáson legyen közös lista. A kedden induló akcióban

az MSZP március 15-ig 100 ezer aláírást akar összegyűjteni, hogy azzal a választókon keresztül megüzenje a többieknek: “kutya kötelessége az ellenzéknek együttműködni”.

A párt társelnökei, Kunhalmi Ágnes és Komjáthi Imre, és frakcióvezetője, Tóth Bertalan kedden elismerték, hogy hiába győzködték a többieket. Például azzal a felméréssel, hogy az ellenzéki szavazók 80 százaléka támogatná a közös listákat, sőt még többen, a 94 százalékuk szavazna is rájuk.

Kérdésünkre, hogy ha a többi pártot nem győzte meg a fenti számokat és választási eredmény előrejelzéseket tartalmazó Závecz Research tavaly novemberi kutatása, miért győzné meg őket akár 100 ezer választói aláírás, az MSZP vezetői bizakodóan nyilatkoztak.

Kunhalmi Ágnes és Komjáthi Imre társelnökök
Facebook / Magyar Szocialista Párt

Azt mondták, hogy a közös listák mellett szóló egyértelmű számítások mellett a százezer választó közvetlen üzenete reményeik szerint erős nyomásgyakorlás lesz a többi ellenzéki pártra, ám ha mégsem így lenne, az MSZP-nek van még titkos, meggyőző érve, csak azt egyelőre nem árulják el.

Kunhalmi Ágnes szerint “nem sétálhat bele a Fidesz csapdájába az ellenzék úgy, ahogy 2010 óta mindig”, a közös listákkal elérhető szimbolikus, ciklusközi győzelem pedig “reményt, felhajtóerőt ad a 2026-os választásra” is, bizonyítva, hogy az ellenzék veszekedés helyett tud együttműködni is.

Megvan, milyen közös listát akar Karácsony Gergely

A DK-nak és az MSZP-nek is tetszik a főpolgármester ajánlata, a Momentum viszont még tanácskozik.

A hvg.hu felvetésére, miszerint nem gondolják-e, hogy az igazi ellenzéki veszekedés akkor kezdődne, ha megegyeznének a közös listákról, és el kellene dönteni, hogy azokon melyik párt melyik politikusa szerepel majd “befutó helyen”, Tóth azt mondta: “nem lesz veszekedés, de bár ott tartanánk már”.

Az MSZP politikusai visszautasították a feltételezést, hogy csak azért sürgetik a közös listákat, mert például az EP-választáson, amin el kell érni az 5 százalékos küszöböt, egyedül még egyetlen mandátumot se tudnának szerezni. Szerintük tudnának – viszont a közvélemény-kutatások szerint sem ők, sem a Jobbik nem esélyes erre és a Momentum is alig.

Az MSZP aláírásgyűjtő íve
hvg.hu

Kunhalmi Ágnes arról is beszélt, hogy az ellenzéki pártoknak nem szabad kétfrontos csatát vívni egymás és a Fidesz ellen is. Hozzátette: az LMP esetleges főpolgármester-jelöltjeként “Vitézy Dávid színre lépése a Fidesz érdekét szolgálja.” Üzent az ellenzék megújulását sürgető Momentumnak is:

először talán Orbán Viktort kellene leváltani, nem az ellenzéket, ez amúgy már Márki-Zay Péternek sem sikerült”.

Eközben az ellenzéki térfélen más üzengetés is megy. Az Indexen megjelent véleménycikkében hétfőn az LMP-s Ungár Péter azért bírálta Karácsony Gergelyt, hogy főpolgármester-jelöltként rajta van a pártja EP-listáján is. Erre reagált Karácsony pártja, a Párbeszéd egy fotóval, amelyen az LMP leendő főpolgármester-jelöltje, Vitézy közös fotón szerepel Orbán Ráhellel.