szerző:
Tetszett a cikk?

A papírforma egy dolog, de mit tud a valóságban a Redmi első ívelt kijelzős és vízálló telefonja, a Note 13 Pro+ 5G? Tesztelésünk során arra is kíváncsiak voltunk, hogy mennyivel butább a kedvezőbb áron kínált Note 13 5G testvérmodell.

A Xiaomi öt évvel ezelőtt alapított almárkája, a Redmi elsősorban széles tömegek számára elérhető árú, mégsem gagyi okostelefonjairól ismeretes a vásárlók körében.

Ezzel együtt a márka az elmúlt időben egyértelműen elkezdett nyitni a felsőbb kategóriák irányába. Ennek bizonyítéka jelen tesztalanyunk, az olcsónak már nem mondható, de a klasszikus csúcstelefonos árazáshoz képest még mindig visszafogottabb árcimkével bíró, igen ütős Note 13 Pro+ 5G. Amely mellett ott figyel a kínálatban egy jelentősen olcsóbb, de még mindig kellemes szolgáltatási körű Note 13 5G.

Jövünk a két készülék használata során szerzett gyakorlati tapasztalatokkal.

László Ferenc

Redmi Note 13 Pro+ 5G

Miközben a Samsung olyannyira visszavonulót fújt az oldalain lefelé ívelt kijelzők kapcsán, hogy a nemrég debütált Galaxy S24 Ultra hosszú idő után most először teljesen sík panelt hoz a zászlóshajóiba, addig a Redmi csak most dobja piacra első lekerekített képernyős modelljét.

A bal- és jobb oldalán óvatosan lefelé ívelt kijelző remekül mutat a Note 13 Pro+ 5G-n, és elhiteti velünk, hogy bizony egy legalább félmillió forintos telefont tartunk a kezünkben. A minőségérzetre kiváló hatást gyakorol az egyedi hatású, és az ujjlenyomatokra alig érzékeny üveg hátlap, és a gyakorlatban nem igazán érződik annak hátránya, hogy a készülék kerete nem fémből, hanem műanyagból készült.

László Ferenc

Az elődjénél minimálisan kisebb és néhány grammal könnyebb új csúcs Redmi a Note sorozat első hivatalos IP68-as minősítésű modellje, mely ily módon nemcsak a komoly porterhelésnek áll ellen, hanem azt is zokszó nélkül elviseli, ha vízbe merülünk vele.

A sztereó kihangosítás közepes minőségű, az ujjlenyomat szenzor oldalról átkerült a kijelzőbe, és mostantól akár pulzusmérésre is használható. A felső élen továbbra is ott az infravörös port, mely hagyományos távirányító funkciókkal vértezi fel a mobilt, ellenben a jack dugalj idén távozott a fedélzetről.

László Ferenc

A Gorilla Glass Victus védelmet élvező kijelző változatlanul 6,67 colos képátlójú, 120 Hz-es frissítésű, illetve HDR10+ és Dolby Vision kompatibilis, ellenben a felbontás és a fényerő némileg növekedett, a kávák picit vékonyabbá váltak.

Negatívum, hogy továbbra sincs rendes AoD funkció, vagyis a kijelzőn maximum 10 másodpercig jeleníthető meg fixen az óra és a dátum. Az ennél komolyabb AoD-re vágyóknak, ha házon belül maradnának, Redmi helyett Xiaomi telefont kell választaniuk.

Főkamera fronton tavaly komoly újdonság volt a 108-ról 200 megapixelre történő váltás és az optikai képstabilizátor megérkezése, idén viszont lényegében minden maradt a régiben. A nagylátószögű kamera 8 megapixeles felbontású és autofókusz nélküli, a nem túl hasznos makrómodul révén pedig maximum 2 megapixeles közelképek rögzíthetők.

László Ferenc

Telefotó egység nincs, azonban a hatalmas felbontású főkamera révén egész remek minőségű 2x-es és 4x-es nagyítású szenzorzoomos fotók készíthetők.

Egyeseknek hiányozhat a RAW kimenet és a 8K-ban történő videózási lehetőség, mozgókép fronton 4K 30 fps jelenti a plafont, a nagylátószögű kamera pedig csak Full HD-t tud. Full HD-ben képes videózni az autofókusz nélküli szelfikamera is, melynek közepes minőségű önarcképei 16 megapixeles felbontásúak.

Miközben a tavalyi komolyabb Xiaomik frissítésként már megkapták az Android 14-et és a vadonatúj HyperOS felhasználói felületet, addig az új Redmik sajnos csak Android 13-mal és MIUI14-gyel vágnak neki 2024-nek. A gyártó egyébként három nagy Android-frissítést és négyévnyi biztonsági frissítést ígér a későbbiekre.

László Ferenc

A motorháztető alatt egy 4 nanométeres csíkszélességű, tehát igen modern MediaTek Dimensity 7200 Ultra chipset dohog, mely pattogósan gyors használatot tesz lehetővé, mindenesetre a felső-középkategóriás Xiaomi 13T Próban lévő 9200+ chipkészlet 15-30 százalékkal nagyobb teljesítményre képes.

MicroSD bővíthetőség nincs, de nem is nagyon hiányzik, mivel a tesztkészülékben 512 GB flashmemória található a 12 GB RAM mellett. Ráadásul a belső memóriából alaphelyzetben csak 38 GB foglalt, illetve a generációváltás során UFS 2.2-ről a gyorsabb 3.1-es memóriára váltott a Redmi.

László Ferenc

A többek közt 5G-t, gyors 6-os wifit, Bluetooth 5.3-at és NFC-t felvonultató készülék mellé alapáron jár nemcsak a szokásos kábel, hanem a töltőfej és a most először nem átlátszó, hanem színezett védőtok. A változatlanul 5000 mAh kapacitású akkumulátor átlagosan 1-1,5 napos üzemidővel szolgál, és bár vezeték nélkül nem tölthető, vezetékkel elképesztően gyorsan.

A 120 W-os gyári töltővel 5 perc alatt 37, 10 perc alatt 55, 15 perc alatt pedig 72 százalékra tölthető a lemerült telep – a teljes töltés 25 perc alatt tudható le.

László Ferenc

Redmi Note 13 5G

A szintén Android 13-at futtató, MIUI 14-es Note 13 körülbelül ugyanakkora, mint a Note 13 Pro+, viszont 30 grammal könnyebb annál, ami a javarészt műanyag borításnak tudható be. Az olcsóbb újdonságnak nemcsak az oldalai, hanem az elő- és hátlapja is teljesen sík kialakítású, és a spórolás jegyében ezúttal csak IP54-es, vagyis csak fröccsenés elleni védelmet kapunk.

A kijelző védelme Gorilla Glass 3-ról 5-re lépett előre, és tavalyhoz képest némileg csökkent a kávák vastagsága. A 120 Hz-es frissítésű OLED panel képminőségével eddig sem voltak és most sincsenek problémák.

László Ferenc

Az ujjlenyomat-szenzor ezúttal még oldalt található, és kicsit mintha lomhább lenne, mint a drágább testvéren, ennél azonban komolyabb probléma, hogy a kihangosítás a sima Note-on még mindig csak monó, pedig a kettővel ezelőtti modell még sztereó volt.

A főkamera felbontása 50-ről 108 megapixelre nőtt, és ha nem is ilyen jelentős mértékben, de valamennyivel azért javult a képminőség tavalyhoz képest, a videófelvevő azonban még mindig csak Full HD-t tud. Említést érdemel továbbá a változatlanul 8 és 2 megapixeles nagylátószögű/makró kamerapár, illetve a 13-ról 16 megapixelesre hizlalt szelfikamera.

László Ferenc

Ez a mobil viszont azzal gyűjthet sokaknál pluszpontokat, hogy nemcsak jack dugalj, hanem microSD-slot is található rajta. Ebben a kategóriában több, mint kiváló a 8/256 GB-os memóriakonfiguráció, a Dimensity 6080-as chipsetről pedig annyit érdemes tudni, hogy méréseink szerint 30-40 százalékkal marad el a Note 13 Pro+ magasabb kategóriás processzorának sebességétől.

A jól ismert és a gyártó által régóta használt 5000-es akkumulátor ezúttal is visszaköszön, és a kicsit szerényebb fogyasztású hardver miatt picit nagyobb üzemidőt biztosít, mint a drágább testvérmodell esetében. A kábel, a töltőfej és a védőtok ezúttal is alapáron jár, de a töltő csak 33 W-os.

Emiatt az első 10 percben csak 22 százaléknyi töltöttség pumpálható a telepbe, egy teljes töltési procedúra pedig körülbelül 70 percnyi időt vesz igénybe.

László Ferenc

Konklúzió, árak

Nem állítanánk, hogy a Redmi legújabb remek ár/érték arányú okostelefonjai világmegváltó újdonságok garmadáját vonultatnák fel, azonban a kínai gyártó sikeresen tett meg olyan lépéseket, melyek révén a 13-es Note széria minden korábbinál nagyobb sikereket érhet el.

A 200 ezer forintos hivatalos listaárú Redmi Note 13 Pro+ 5G elsősorban gyönyörű ívelt formaterve, vízálló kivitele, nagy fényerejű kijelzője, masszív memóriája és alapáron járó szupergyors töltője révén vett le minket a lábunkról. Ellenben kár, hogy az AoD még mindig elég kezdetleges, illetve örültünk volna a frissebb szoftvernek és talán még a vezeték nélküli tölthetőségnek is.

A Redmi Note 13 5G azok számára lehet jó választás, akik a jelentősen kedvezőbb, 120 ezer forintos ár miatt simán elnézik a vízállóság hiányát, a gyengébb kamerát, a monó kihangosítást, a lassabb chipsetet és töltőt, illetve tárt karokkal fogadják a bővíthetőséget és a 3,5 milliméteres dugaljt.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.