szerző:
Tetszett a cikk?

Hihetetlenül hangzik, de az első e-bookok idén már a huszadik születésnapjukat ünneplik. Megnéztük, hogy mit tud a PocketBook legújabb modellje, a 65 ezer forint ellenében az alapvető könyvolvasáson túl sokat ígérő Verse Pro.

Nincs meg a papír illata, elmarad a valódi lapozási élmény és nem akarok egy újabb szemfárasztó elektronikus kütyüt. Körülbelül ezek a kijelentések hangzanak el első körben azoktól, akik az e-könyv-olvasók egyre dinamikusabb térnyerése ellenére a végsőkig kitartanak a hagyományos papír könyvek mellett.

Több ezer könyv a zsebemben, kényelmesen tudok bárhol, akár teljes sötétben olvasni, és akkor sincs baj, ha véletlenül vízbe pottyan a kedvenc könyvem. Ezek pedig azoknak a legfontosabb észrevételei, akiket már megfertőztek az elektronikus könyvek, és akik már jól tudják, hogy a papíréhoz közeli olvasási élményt biztosító e-book readereken sokkal jobb falni a könyveket, mint mobilon vagy tableten.

A nagyágyú Amazon mellett a Pocketbook sem éppen ma, hanem még 2007-ben kezdte a szakmát, az alábbiakban pedig vázoljuk, hogy mit tud a svájci központú cég immár ötvenedik e-book-olvasója, a Verse Pro.

László Ferenc

Hova érkezett?

A PocketBook Verse Pro egy minden hájjal megkent középkategóriás modell, mely a legolcsóbb és az ideálisnál szerényebb felbontású low-end készülékek, illetve az átlagnál nagyobb és akár színes kijelzős drágább e-book readerek közé ékelődik.

Az újdonság a 2019-ben debütált PocketBook Touch HD 3 közvetlen utódmodelljének tekinthető, és bár körülbelül akkora, mint a tizenegyedik generációs Amazon Kindle, tudás tekintetében inkább a nagyobb kijelzős Amazon Kindle Paperwhite 5-ösökkel rivalizál.

László Ferenc

Az elődmodellhez képest lényeges változás, hogy az alsó káva látványosan vékonyabb lett, és bár a tömeg valamelyest nőtt, a legújabb Pocketbook a maga 186 grammjával még mindig könnyebb, mint a hasonló tudású Kindle-ök. Az ergonómia tökéletesnek mondható, akár több órányi olvasást követően sem fárad el a kezünk és a szemünk.

A hosszanti csíkozású hátlapon remek fogást lehet találni, és az IPX7-ről IPX8-ra javított vízállóságnak köszönhetően akkor sincs probléma, ha véletlenül a kádba vagy a medencébe pottyan a szerkezet.

60 percig bírja 2 méter mély vízben
László Ferenc

Mit tud?

A PocketBook végre meglépte a microUSB-ről USB-C-re történő váltást és balról középre helyezte át a rendszercsatlakozót. Amit persze ritkán fogunk használni, hiszen az 1500 mAh kapacitású akkumulátor a csekély fogyasztású hardverrel társítva több hetes, akár egy hónapos üzemidőt biztosít.

Töltőfej nincs a csak adatkábelt felvonultató alapcsomagban, és bár elegáns lépés lett volna gondoskodni a vezeték nélküli töltésről, az Amazon is csak a másfélszer drágább modelljeibe szerel ilyesmit. A Verse Pro egyik igazi aduásza a szenzoros fényerő és színhőmérséklet állítás, valamint az automatikus kijelzőkép elfordítás, melyek csak a jelentősen drágább Kindle-ökben érhetők tetten.

Az 1072x1448 pixeles felbontás által biztosított 300 dpi remek képminőséget biztosít, sokkal jobb egy ilyen készüléken könyvet olvasni, mint az LCD/OLED kijelzős mobilokon vagy tableteken. És mivel adott az automatikus megvilágítás, olvasáshoz nem kell lámpát kapcsolnunk.

Így működik sötétben
László Ferenc

A 16 szürkeárnyalat tökéletesen elegendő, hacsak nem képregény- vagy magazinfüggők vagyunk, nem fogjuk hiányolni a színes kijelzőt. A panel nem tükröződik, erős napsütésben is jól látható a képe, akár oldalról is. Ha pedig már leszállt a nap, jó szolgálatot tehet a fekete hátterű sötét üzemmód.

A 6 colos képátló átlagosnak mondható, egyesek vélhetően jobban örültek volna 6,8-7 colnak, illetve annak, ha a kijelzőt és a kávát sikerült volna szépen szintbe hozni egymással.

Amazon Kindle Paperwhite 4 vs. PocketBook Verse Pro
László Ferenc

Lapozzunk!

A kapacitív érintőkijelzőn megejtett mozdulatokkal egyszerűen lapozhatunk, de ugyanezt elvégezhetjük az alsó nyomógombok segítségével is. Amennyiben nagyítani/kicsinyíteni szeretnénk a karaktereket, egy laza többujjas mozdulattal megtehetjük ezt.

Az idegennyelvű könyvek olvasását segíti a szótár funkció, tizenegy nyelvkombináció alaphelyzetben fel van telepítve és további negyvenkettő ingyenesen letölthető. Kipróbáltuk, az angol-magyar kiválóan teszi a dolgát.

László Ferenc

A Verse Pro az összes fontosabb e-könyv formátumot támogatja, illetve képek megjelenítésére, hangoskönyvek lejátszására és szövegfelolvasásra is képes. Könyveket a PocketBook saját shopjában vásárolhatunk, illetve egyszerűen e-mailben, wifin keresztül küldhetünk magunknak a készülékre.

A puritán, cserébe viszont stabil és a nem túl nagy teljesítményű processzor ellenére is egész korrekt tempót diktáló Linux operációs rendszerre nem igazán lehet panasz, az Amazon is hasonlót is használ. A szoftver teljesen magyar nyelvű, a menürendszer logikus felépítésű.

László Ferenc

Indításkor a legutóbb olvasott könyv vagy a főmenü látványa fogad, a könyvtárban megannyi szempont szerint rendszerezhetők az olvasmányaink, és adott esetben a négy gyári játékkal is elüthejük az időt. A webböngésző sokkal lassabb, mint amihez a mobilunkon vagyunk szokva, de alap dolgokra azért használható, illetve említést érdemel többek közt az RSS-olvasó, a naptár, a számológép, a galéria, illetve az időzíthető képkeret funkció.

Beépített hangszóró hiányában valamilyen külső hangkeltő eszközre van szükségünk, amennyiben hangoskönyveket fogyasztanánk vagy a szövegfelolvasót szeretnénk használni – ilyesmit Bluetooth-on keresztül tudunk csatlakoztatni. A 16 GB flashmemória több mint elegendő, ennek akár a felével is ki tudnánk egyezni, és tulajdonképpen a memóriakártyás bővítési lehetőség sem hiányzik.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+: kicsi és könnyű, vízálló, remek kijelző, hosszú üzemidő, egyszerű használat, 16 GB memória.

: a kijelző lehetne picit nagyobb, nem jár mellé töltőfej.

A PocketBook a Touch HD 3 után egyértelműen jó irányban indult el, az utódmodell kisebb méretű és egyben nagyobb tudású lett. Bár nem tökéletes, a piros és kék színekben kapható Verse Pro nem igazán okoz csalódást, egyedül talán a nagyobb kijelzőre vágyók lelkesedését tudja lelombozni.

Cikkünk írásakor mintegy 65 ezer forintot kell fizetnünk a tesztalanyunkért, vagyis körülbelül annyit, mint a kisebb memóriás, fényszenzor nélküli, de nagyobb kijelzős Amazon Kindle Paperwhite 5-ért.

Verse néven olcsóbb testvérmodell is elérhető a boltok polcain, ez a 45 ezer forintos verzió viszont nem vízálló és gyengébb minőségű a kijelzője, a fele akkora beépített memóriát viszont memóriakártyás bővíthetőséggel ellensúlyozza.

Alvó módban
László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.